Publikované: 17.07.2020

Deklarácia nezávislosti Slovenskej republiky

Predseda Smeru a poslanec dnes opozičnej strany Smer Róbert Fico 17. júla zmienil 28. výročie Deklarácie zvrchovanosti Slovenskej republiky.

Preambula Ústavy SR charakterizuje Slovensko ako národný štát, založený na princípoch cyrilo-metodskej a kresťanskej kultúry a tradícií, ako spoločenstvo občanov štátotvornej väčšiny Slovákov s národnostnými a etnickými menšinami, kde sa uplatňuje občiansky princíp riadenia štátu a života spoločnosti.
„My, demokraticky zvolená Slovenská národná rada, slávnostne vyhlasujeme, že tisícročné úsilie slovenského národa o svojbytnosť sa naplnilo. V tejto historickej chvíli deklarujeme prirodzené právo slovenského národa na sebaurčenie tak, ako to zakotvujú aj všetky medzinárodné dohody a zmluvy o práve národov na sebaurčenie. Uznávajúc právo národov na sebaurčenie, vyhlasujeme, že aj my si chceme slobodne utvárať spôsob a formu národného a štátneho života, pričom budeme rešpektovať práva všetkých, každého občana, národov, národnostných menšín a etnických skupín, demokratické a humanistické odkazy Európy a sveta. Touto deklaráciou Slovenská národná rada vyhlasuje zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ suverénneho štátu slovenského národa.”
V nadväznosti na prijatie deklarácie schválil slovenský parlament 1. septembra 1992 Ústavu SR. Samostatná Slovenská a Česká republika vznikli 1. januára 1993.
https://www.teraz.sk/najnovsie/historia-pred-28-rokmi-prijal-parlamen/480835-clanok.html
Okrem Róberta Fica nevystúpil so spomienkou a komentárom žiadny so súčasných slovenských politických persón.
Naopak, zo strany liberálov a neomarxistov sú zaznamenané sú pokusy zmeniť preambulu Ústavy zmienky o tom, čo sa píše v perexe článku a text deklarácie.
Róbert Fico vyhodnotil súčasný stav spoločnosti v súvise s výročím prijatia deklarácie zvrchovanosti Slovenskej republiky tu: https://www.ta3.com/clanok/1188098/tb-r-fica-o-deklaracii-o-zvrchovanosti-sr-aj-o-zmene-v-politike.html
Predošlé tlačovky: https://www.ta3.com/kategoria/147/tlacove-besedy.html
Kto je Róbert Fico a kto sa mu ako slovenskému politikovi, trestnému právnikovi, vysokoškolskému pedagógovi v odbore trestné právo, zástupcovi Slovenska na Európskom súde pre ľudské práva, predsedovi strany Smer, sociálnemu demokratovi a trojnásobnému premiérovi, môže zo súčasných politikov rovnať (?): https://sk.wikipedia.org/wiki/Robert_Fico
Porovnajte s iniciatívami deklarácií nezávislosti, suverenity  a zvrchovanosti Českej republiky:
Staršia (11.9.2018): https://www.deklaracenezavislosti.cz/
Novšia (26.3.2020): https://aliancenarodnichsil.cz/deklarace-suverenity-ceske-republiky/

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?