Publikované: 16.06.2020

Diplomatická reciprocita

Začalo to Konevom, pokračovalo proti ruskou provokáciou premenovania Námestia Pod Kaštany Prahy 6 Bubeneč na Borise Němcova. Rusofóbne české politické „elity“ prejavili svoj „rozum“   až tak, že vážne narušili inak relatívne korektné vzťahy s Ruskou federáciou. Aby bolo jasno:

Prišla falošná správa Respektu o príchode ruského ricínového agenta. Primátor Prahy 6 s dvomi „politikmi“ zaliezli „do kanálov“ pod policajnou ochrankou a odtiaľ „deklarovali“ svoju nebojácnosť voči Rusku a „tárali“ o zvrchovanosti a suverenite Česka. Správa, ktorú nepotvrdila ani BIS sa ukázala falošná a nik dodnes nepozná jej pravé pozadie a účel.
Predbežné výsledky
: Reakcia Ruska na „tichú výzvu“ ministra zahraničia ČR Petříčka, na „tiché“ rokovania o veci, bola opačná, čo svedčí o tom, že Rusko nemá žiadny dôvod niečo skrývať…
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov podľa ruskej spravodajskej agentúry TASS uviedol, že Praha by popri uctení pamiatky Borisa Nemcova mala pamätať aj na sovietskej vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Česka od fašistov. K premenovaniu námestia  sa vyjadrila aj hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová, ktorá uviedla, že “vyjadrenia pražských úradov je nonsens, väčšia absurdita sa ani nedala čakať”.
Ruské veľvyslanectvo niekoľko mesiacov po premenovaní námestia zmenilo svoju doručovaciu adresu na Korunovačná 34. Táto adresa leží 400 metrov obďaleč a nachádza sa pri druhej budove ambasády, kde sídli jej konzulárny úrad.
V apríli 2020 dostal primátor Prahy Zdeněk Hríb policajnú ochranu kvôli možnému pokusu o otravu.
Stav zahraničných vecí Česka a Ruska dnes
1. 5. júna boli dvaja zamestnanci Ruského centra pre vedu a kultúru v Prahe vyhlásení za „persona non grata“. Česká strana konala nečestne a nehodne a urobila tento nepriateľský krok. Bez akýchkoľvek dôvodov české orgány spôsobili vážne škody na rusko-českých vzťahoch.
Akcie Prahy dostanú nielen primeranú reakciu, ale budú sa tiež brať do úvahy pri formovaní ruskej línie vo vzťahu k Českej republike . Na takéto provokácie bude potrebné odpovedať. https://www.mid.ru/ru/maps/cz/-/asset_publisher/k0a3O6Z8NHnZ/content/id/4151917
2. 15. júna bol pozvaný veľvyslanec Českej republiky v Ruskej federácii V. Pivonka na ruské ministerstvo zahraničných vecí, kde bol informovaný o odvetných opatreniach ruskej strany v súvislosti s nepriateľskými opatreniami Prahy a oznámením 5. júna tohto roku.
Na základe zásady reciprocity, ako aj článku 9 Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch z roku 1961, boli dvaja zamestnanci českého veľvyslanectva v Moskve vyhlásení za „persona non grata“. Spoločne s členmi rodiny im bolo nariadené opustiť územie Ruskej federácie do konca dňa 17. júna tohto roku.
Veľvyslancovi bolo povedané, že opatrenie bolo zrkadlom v reakcii na provokatívne konanie oficiálnej Prahy, ktoré bolo prijaté bez akéhokoľvek dôvodu, čo samotné české orgány pripúšťajú.
Vyhlásenie rozhodnutia na úrovni predsedu vlády A. Babiša a ministra zahraničných vecí T. Petříčka iba potvrdzuje, že hranica zhoršovania vzťahov s Ruskom sa teraz povýšila na úroveň štátnej politiky.
Takýto vývoj udalostí budeme brať do úvahy vo všeobecnom kontexte našich vzťahov s Českou republikou. https://www.mid.ru/ru/maps/cz/-/asset_publisher/k0a3O6Z8NHnZ/content/id/4164364
Takže túto časť zahraničnej politiky ČR, vynútenej povinnou rusofóbiou Westernu, akože „suverénne“ Česko solidárne s Westernom, suverénne nezvládlo.
Koncovú zodpovednosť ale nesie len Česko, nie EÚ a Western. Pre vlastnú nesvojprávnosť.
Zároveň tam rozohrávajú ďalšie vopred prehraté „hrdinské“ hry obmedzených suverénov, vo veci Čína-Tchaivan proti politike jednej Číny.
Naivné a detinské.
Odporúčam všetkým „suverénnym hrdinom“ aj slovenským rusofóbnym vojnovým štváčom, správať sa k Rusku slušne a s náležitou úctou. V opačnom prípade si ju Rusko vynúti.

Ak nemá a nechce mať Česko a Slovensko korektné a vzájomne výhodné ekonomické, kultúrne a ostatné vzťahy s Ruskom, pre Rusko prestanú byť partnermi, na ktoré by malo Rusko brať akýkoľvek ohľad a akceptovať ich existenciu.
Varovanie rusofóbom: Prestaňte Rusko provokovať, lebo bude zle. Každé vaše „ale“ je bezpečnostnou hrozbou.
Uvedomte si aj, kto vám, nám je bližšie: USA za veľkou vodou, s ktorých hodnotami nemáme nič spoločné, alebo pevninské Rusko…
A čo je pravá tvár NATO.

Pekne pozdravujem
Juraj Režo alias notorickybcan

 

 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?