Publikované: 14.06.2013

Divadelný súbor Vojenské spravodajstvo uvádza…

Aké sú úlohy spravodajcov? Ako fungujú vo vzťahu k verejnosti, štátu, aký je ich modus vivendi? Tieto otázky si kladiem po tom, čo sa objavujú stále ďalší a ďalší spravodajskí dôstojníci a vystupujú pred médiami

Po každom takomto vystúpení musí klesať nielen vážnosť tejto služby, ale znižuje sa aj praktické odôvodnenie jej existencie. Ako spravodajcovia zabezpečujú svoje úlohy v podmienkach utajenia a nie je mysliteľné aby sme vedeli o intímnostiach ich spolunažívania, aby sme verejne diskutovali kauzy, kde ich členovia prezentujú verejnosti udalosti podliehajúcich utajeniu, či kde sa dopúšťajú kriminálnych činov.

Mnohí analytici a diskutéri odsudzujú samotné vystúpenie súčasných a bývalých členov tajných služieb ako vrcholne neprofesionálne a ako nepriamy dôkaz, že však tam nemajú títo ľudia čo robiť a podsúvajú tým myšlienku, že utajenie (=rozumej zakrytie oponou pred verejnosťou) je jedinou podmienkou profesionality.

Bohužiaľ nemajú pravdu. Ide totiž aj o etický rozmer celej kauzy, ktorá začala už za čias prvej vlády Róberta Fica a princíp utajenia ľudia ako Tibenský alebo Skuhra s veľkou pravdepodobnosťou zneužili na obohacovanie sa. Ak Vaši nadriadení kradnú, ak ich nadriadení o tom vedia a buď s tým nerobia nič, alebo kradnú s nimi, či zneužívajú možnosti tajných služieb, verejnosť je už jedinou a poslednou možnosťou.

Áno, je to neprofesionálne, ale v časoch morálne usporiadaných. Súčasní “analytici” hodnotiaci len podľa čiernobielych pravidiel zákonov a písaného textu, naučených na fungujúcu štátnu službu v zažitých demokraciáach, abstrahujúci od degenerácie funkčnosti spravodajstva a nemožnosti nápravy vnútornými silamia odhliadajúci od faktu, že zločinecká štátostrana potrebuje práve takýto typ služby, sa dostávajú na nebezpečnú pôdu, ktorú by som prirovnal bývalým sudcom za socializmu. Aj oni dodnes tvrdia – súdili sme podľa platných zákonov, nič sme neporušovali, ani jedno písmeno zákona. To že samotný režim bol vražedný a zlý, že potláčal ľudské práva a zákony boli písané tak, aby tento stav potvrdzovali hovorí o ich mravnosti samé za seba.

Opakujem, ešte raz – prezentácia výpovedí členov tajných služieb na verejnosti je neprofesionálna. Avšak na rozdiel od tzv. analytikov, ktorí podľa tohto vystúpenia pochybujú o profesionalite týchto ľudí a tým aj o dôveryhodnosti týchto výpovedí, nepochybujem o ich profesionalite.  Naopak, ak profesionáli v spravodajstve prestanú mlčať, hodnotím ich vystúpenie ako jednoznačné potvrdenie toho, že proces kolapsu tejto inštitúcie je definitívne nezvratný a náprava už nie je možná. Nech mi je odpustené všetkými poctivými profesionálmi spravodajstva, ale zlyhanie vedenia a priama manipulácia vládnych predstaviteľov, ktorí dopustili súčasný katastofálny rozvrat už nedáva inú možnosť:

Len rozpustenie a opätovné vytvorenie služby na novom základe je možnosťou na zmenu. Súčasná paródia na spravodajstvo je nástrojom štátostrany na boj s vnútorným nepriateľom – ŠTB

Vaša podpora na Vybrali SME poteší : pošli na vybrali.sme.sk


  • SlabéVýborné (+11 skóre, 13 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?