Publikované: 16.10.2019

Dmitro Jaroš

Kto sú extrémisti v Ukrajine? Často sa spomína meno zástupca tajomníka Rady národnej bezpečnosti a kandidáta na prezidenta Dmitra Jaroša

Obsiahly a aktuálny rozhovor s kandidátom na prezidenta Ukrajiny a vodcom Pravého Sektoru Dmitro Jarošom .

Redaktor: Dmitro , dlho ste vyhlasovali , že Pravý sektor nie je politická alebo parlamentnej stranou . A ukázalo sa , že sa s Pravým sektorom chystáte ísť do parlamentných i prezidentských volieb . Čo sa zmenilo ?
Jaroš: Revolúcia na Ukrajine . Bolo nám jasné , že hrať podľa pravidiel okupačného režimu na Ukrajine , to znamená jasnú prehru . A dôkazom toho je volebné víťazstvo opozície , po ktorom k žiadnej zmene systému nedochádza . Teraz je tu možnosť , pretože národné vlna po celej Ukrajine kladie politickým stranám úplne iné úlohy . Môžeme dnes pozorovať , ako spoločnosť začína kontrolovať politický proces . Napríklad v oblastiach , ktoré sú pod kontrolou Ministerstva vnútra alebo prokuratúre – napríklad vymenovanie guvernérov , či spĺňajú požiadavky spoločnosti , ale ak nie , spoločnosť chce mať posledné slovo . V súčasnej dobe je na čase vytvoriť kvalitné politickú stranu , ktorá bude mať príležitosť , zmeniť situáciu z pohľadu právnej oblasti štátu .

- Aké sú strategické ciele , ktoré ste si predsavzali pred revolúciou a po nej ?

Jaroš: Ak mám hovoriť o ” tromi zubami držal imeni Stepan Bandera ” , tak to bola úzkoprofilová organizácia , ktorá si kládla tri ciele : vzdelávanie mládeže , podpora ideológiu ukrajinského nacionalizmu , nacionálny aktivitu . Iné úlohy pred nami nestáli . Konali sme to , čo bolo treba . Keď sme v novembri minulého roka iniciovali Pravý sektor , tak sa naša aktívna spektrum rozšírilo rad ďalších úloh . V prvých dňoch Maidan sme písali rôzne politické stati a výzvy , ktoré mali mať vplyv na vodcu Maidani a na situáciu vôbec . Všetko sa radikálne zmenilo po 19. januári . Pravý sektor už nebol len politický , bol aj spoločenský . Takmer po celej Ukrajine sa na nás začali obracať ľudia . Novo utvárané oddiely , neboli vytvorené iba ako bezpečnostné, ale aj ako statne tvorivé . Absolútna zmena moci , nie len zmena tvárou . Zmena politickej kvality : nie podzemné , postavené na finančných machináciách , ale takej, ktorá spĺňa očakávania ľudí .

- Vytvorenie strany z občianskeho združenia to nie je proces na jeden deň . Prečo ste teda minulú sobotu nemali zjazd ?

Jaroš: Príčinou sú problémy dnešných dní – ťažká situácia na Kryme . Skôr sme sa pripravovali na silový odpor . Komunikujeme s predstaviteľmi generálneho štábu armády . Oni tvrdia , že pravdepodobnosť invázia Ruska na Ukrajinu , ďalších oblastí , je 65 % . Preto je potrebné venovať viac času na prípravu na silový odpor . Sme teda viac zaneprázdnení prípravou našich bojovníkov k boju proti agresorovi , a to nielen v politickej sfére .

- Vaša organizácia sa po militarizované stránke javí ako skvele organizovaná . A tam vzniká precedens . Z jednej strany minister Avakova všetky vyzýva zložiť zbrane . Z druhej strany obyvatelia tvrdia , že je hrozné žiť v krajine , kde ľudia so zakrytými tvárami a zbraňami môžu kedykoľvek prísť do úradnej kancelárie . Z tej tretej vy , kto tvrdí , že sa musíme pripraviť na odrazenie nepriateľa . Nakoľko vládnete svojim ľuďom ? Vynašiel ste nejaký algoritmus , aby bolo možné odrezať tých ľudí , ktorí sú v skutočnosti zločinci ? Máte nejaké ústredie , kam je možné zavolať a oznámiť , že sa tu nejakí kreténi správajú hanebne , že sú z Pravého sektoru , príďte rýchlo sem ?

Jaroš: Po revolúcii bola doslova vlna takýchto provokáciou . Zločinci vykrádali banky , firmy . Okamžite sme zariadili tzv horúcu linku , na ktorú je možné volať po celý deň . Zložili sme teda kukly a oficiálne o tom informovali . Hoci v Khmelnytskyi oblasti je situácia taká , že naši chlapci pokračujú v boji proti trestnej činnosti . Zločinci sú neustále veľmi aktívne . Teda sme im opäť dovolili nasadiť si kukly . Ale to sú ojedinelé prípady . Ďalej vykonávame kompletnú identifikáciu našich ľudí . Začíname s centralizovaným vydávanie preukazov Pravého sektoru s fotografiami .

- Zbraň máte registrované ?

Jaroš: K dispozícii máme registrovaných zbrane ….

- A sú tiež tie nezaregistrovaných ?

Jaroš: ” Trofejné ” zbrane stále máme , teda je to skôr technická otázka . Myslím si , že v priebehu tohto týždňa , budú tieto otázky odstránené . Pre riešenie technických problémov bude vytvorený špeciálny orgán .

- Moskva neustále politicky zneužíva termín ” Pravý sektor ” na zastrašenie svojich občanov , že aj v Rusku teraz môže zavládnuť lupičstva , anarchia , atď Čím viac bude vaša politika transparentnejšia , tým menej to budú môcť tvrdiť . Zarmucuje vás , čo sa deje ?

Jaroš: Rozumom nemožno Rusko pochopiť . Myslím , že jednou z požiadaviek , ktoré Rusko vymáha – odzbrojiť všetky jednotky – je určitá hra . Chápu , že na to , aby porazili armádu Ukrajiny majú dosť síl . Ale na partizánsku vojnu to stačiť nemusí . Kým panuje hrozba invázie na pevninskú Ukrajinu , by úrady logicky mali začať centrálne vydávať zbrane všetkým ľuďom , ktorí môžu brániť svoj domov . Podľa švajčiarskych štandardov , každý , kto je prihlásený v územnú obrane , aj keď je doma , má možnosť držať automatickú pušku , guľomet , atď Myslím si , že práve takýto model by mohol byť na Ukrajine . Spoliehaš na to , že nás ochráni NATO , Západ , alebo niekto iný , potom nie je nutné .

- Švajčiarsko je však ideálnou krajinou z hľadiska zákonnosti . Tam nikto nerozmýšľa nad tým , bežať do banky a vykradnúť ju . Potom je samozrejmé , keď sa dodržiavajú zákony krajiny , že ten , kto drží zbraň , bude strieľať len vtedy , ak by bol v ohrození . Ale Ukrajinou prešla revolúcie , úroveň kriminality stúpla …

Jaroš: Samozrejme , že zbraň nie je možné dať každému , kto si to praje , ale predsa len , nezákonné zbrane boli , sú a budú . Iba tí občania , čo dodržiavajú zákony , majú právo a povinnosť chrániť seba , svoju rodinu a domov . Chystáme zákon o zbraniach , ktorý určite predložíme Najvyššej rade .

- Sú v súčasnom parlamente poslanci , ktorí s vami spolupracujú , lobujú pre zákony , ktoré chcete podať ? Môžete ich menovať ?

Jaroš: V prvom rade sme v kontakte s vládnymi stranami – ” Udar ” , ” Vlasť ” , ” Sloboda ” . V nich sa nachádza mnoho sympatizantov , ktorí zdieľajú naše názory . Skrze ne môžeme naše návrhy podávať a oni za ne môžu lobovať .

- Okolo vášho mena sa točí veľa konšpiračných teórií , rozprávok a fantázií . Kto vám volal aby ste sa stretol s Janukovyčom ? Nemôžem uveriť tomu , že by vám zavolali a povedali : ” Príďte do kaviarne , čaká na vás Janukovyč ”

Jaroš: Nie mne volali , ale chalanom z môjho tímu . Volali z SBU – bezpečnostná služba Ukrajiny , ktorá nás mala pod dohľadom ešte pred týmito udalosťami . Ponúkli začať vyjednávať .

- Čo znamená ” pod dohľadom ” ? To , čo má spoločné ?

- SBU je na Ukrajine zodpovedná za politické a občianske organizácie .

- Na koho ďalšieho ” dohliada ” ? Ma nikdy netúžili prizvať , nepozvali – ako urážlivé …

- Neustále akcie, stretnutia . Čo budete robiť : dobývať – zaberať , alebo nie ? To jenormální komunikácie . V každej krajine na svete to tak je .

- To znamená , že chlapci z SBU zavolali a povedali : ” Pozýva vás Tatíčko ” , a vy ste išli . Čo chcel – treba sa predstaviť . Prečo ste za ním išli ?

- Chlapci umierali , počet ozbrojených sa na barikádach navyšoval . Tam neboli žiadne registrované zbrane . Straty by mohli byť oveľa väčšie .

- Aký dojem na vás osobne urobil ? Ako dlho ste hovorili ? 10 minút ?

- Asi hodinu . Hovoril som len veľmi málo . Hovoril predovšetkým on . Hovorili sme o možnej dohovore , o jej podpise . Keď som za ním išiel , uvedomil som si , že tým nič nemôžem pokaziť . Vždy som v živote riskoval . A neľutujem , že som sa k tomuto kroku odhodlal . Mal som dojem , že chce nejaké určité záruky . Nedotknuteľnosť majetku , atď Potom hovoril o rodine .

- Hovorí sa , že bol ako šialený …

- Agresívne vôbec nebol .

- Nezastrašovali ?

- Nie .

- Dohodli ste sa na niečom ?

- Povedal som mu , že ” Pravý sektor ” zbrane nezloží . Budeme stáť až do konca . Krok späť nebol možný . Mosty boli spálené . Hovorili sme bez emócií . Po tom , čo som opustil miestnosť , som robiť to , čo som považoval za potrebné .

- Vy samozrejme viete o tom , čo sa o vás ao ” Pravom sektora” hovorí ? Projekt FSB – ruská bezpečnostná služba …

- Hovorí sa dokonca o Mossadu . Zvlášť po stretnutí s izraelským veľvyslancom ( smeje sa ) .

- Pokúšali sa ruskej zvláštne služby alebo politici o osobný kontakt s vami ?

- Nikdy . Neboli sme pred revolúciou mocná sila . Keď začala revolúcia , situácia sa úplne obrátila . Nemyslím si , že by mali túžbu sa s nami stretnúť .

- A ak by mali , chcel by ste s nimi komunikovať ?

- Vždy som pripravený k rozhovoru . Bez problémov . Najdôležitejšie však pre mňa je , aby som nekupčil svojimi princípmi . Ak chcú hovoriť , nech hovorí .

- Ak sa stanete parlamentné stranou , dôjde k prípadnému zjednoteniu ” Slobody ” a ” Pravého sektora” ?

- V politike sú všetky návrhy sú možné . Ale tomto v okamihu nevidím vo zlúčenia sa ” Svobodom ” žiadny zmysel . Podľa môjho názoru je pre zvýšenie úrovne politického uvedomenia v krajine dôležité mať v Parlamente viac nacionalistických politických organizácií .

- Sú dnes na Kryme vaši ľudia a v akom množstve ?

- Áno . Prakticky na celom Kryme . Neustále prinášajú informácie o stave vecí . Počet z pochopiteľných dôvodov nemôžem povedať .

- Ako hodnotíte vážnosť situácie ? Prišla Ukrajina , o Krym ?

- Som viac ako presvedčený , že sa je Ukrajina na Krym zas schopná vrátiť . Aj keď z príhovoru Putina sa zdá , že sme o Krym prišli . Aj napriek tomu máme veľký potenciál návrate Krymu . Vieme , že sa v reverendovi nehlasovalo viac ako 20 % obyvateľov . Máme podporu silnej spoločnosti krymských Tatárov . Sú tu Ukrajinci , čo nechcú pripojenie k Rusku . Preto je naša možnosť na vrátenie veľmi veľká . Nemôžem povedať , ako dlho to bude trvať . Ale to , že Krym zas bude súčasťou Ukrajiny , nie je pochýb .

- Budete kandidovať na prezidenta Ukrajiny . Aká ekonomická platforma pre krajinu , si myslíte , že je najlepší ?

- Nemyslím si , že by základom nášho štátu mali byť oligarchovia . Treba stredná trieda . Je potrebné znížiť daňové zaťaženie , pokiaľ ide o prerozdeľovanie týchto oligarchických zdrojov . Bez reprivatizácie , znárodnenie , atď je nutný vzostup strednej triedy . Ak vytvoríte priaznivé daňové prostredie , potom financie vytvorí investičný cyklus .

- Hovoríš ako liberál .

- Vychádzam z národných záujmov . Ak je silná stredná trieda , máme základ . Potom nie len 2-3 rodiny budú mať vplyv na spoločenský a politický život na Ukrajine . V skutočnosti to budú ľudia , kto bude mať skutočnú možnosť ovládať stať . Každý , kto sa dostane k moci , hovorí niečo , a potom robí niečo úplne iné . To je preto , že neexistuje žiadny miestna samospráva . Žiadna verejná kontrola nad všetkými zložkami vlády .

- Právo a vzdelanie ? My sme zničili vzdelanosť .

- Dúfam , že už začne reforma školstva . Môj dobrý priateľ Sergej kvit je minister školstva . Poznám jeho postoje . Reforma štartuje – je jasné , že s obmedzenými zdrojmi . A popravde to bude ťažké . Ale to možno vykonať , aj keď by to bola len politická vôľa . Potrebujete reformovať všetko : i zdravotníctva , i hospodársky systém . Pochádzam z Dneprodzerzhinsk a viem , že keď tam spustí oceliarne a fajčí , nikto nemôže dýchať . To nemožno prehliadnuť .

- Ak by ste bol prezidentom , ako by ste vyberal ministrami a formoval štátny aparát ?

- Som presvedčený , že je potrebné zapojiť ľudí z mocných súkromných subjektov . To znamená , že ak človek efektívne reformuje nejakú oblasť , ak vďaka svojim aktivitám dosiahne určitých investícií , môže získať malé percento pre svoje použitie . A to preto , aby sa zvýšila efektívnosť práce tohto manažéra . Reformy musíme vykonať veľmi rýchlo a kvalitatívne. Bez absolútne celkového záujmu , si nemyslím , že nemôžeme korupcii prekonať .

- Čo je pri vymenovaní ministrov a ďalších kľúčových postáv dôležitejšie – odbornej alebo politickej skutočnosti ?

- Dve veci určite : profesionalita a vlastenectvo . Profesionál , ale nie patriot , bude stáť rozdávať . Rovnaké to bude aj naopak . Patriot , ktorý nie je zbehlý v konaní – k čomu je dobrý ? Toto sú dve hlavné vlastnosti každého manažéra .

- Médiami išla informácia , že ” Pravý sektor ” hrozí vyhodením do vzduchu nejakého plynového potrubia . Čo to znamená ?

- Bolo to konštatovanie , apel na vládu ukrajinského ľudu , ktorý sa v skutočnosti zaoberal vojenskými zložkami . Preto tam bol náznak , že v prípade , keď ruský vojak vkročí na ukrajinské územie , potom musíte zničiť potrubia , nedovoliť im , aby čerpali ropu a zemného plynu práve pre túto vojnu . To neznamená , že všetko je teraz nutné všetko ničiť a sabotovať .

- Chystáte sa vstúpiť do politiky . Myslíte si , že máte dostatok vedomostí a vzdelania , aby sa zapojil do naozajstnej štátnické práce ?

- Učiť sa musí neustále . Snažím sa ísť touto cestou . Viem , že žiadni ideálne ľudia nie sú . Ale ja mám svoju politickú vôľu a myslím si , že tím , ktorý som priniesol do politiky , je schopný zmeny v štáte vykonať . Ukázať budúcim , ako sa to dá urobiť aj bez závislosti na oligarších . Ak všetko bude v poriadku , my vstúpime do politiky , ale nechcem sa v nej dlho zdržovať . Je nutné vykonať zmeny . Chcem robiť to , čo mám rád zo všetkého najviac – vzdelávať mladých ľudí .

- Už niekoľko mesiacov sa nachádzate ako vodca – najvyššiu moc . To je silný psychologický tlak , určite sú tam aj momenty zúfalstvo . Čo je v takýchto prípadoch vašou podporou – ľudia , ktorí vás obklopujú , alebo niečo , čo je vo vás ?

- Dve veci . Boh . Modlím sa , že je veľmi ťažko . A tím – to sú chlapci okolo mňa . Veľmi mi pomáhajú . Podporujú ma morálne i psychicky . Dávajú mi silu pokračovať .

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?