Publikované: 06.03.2015

Dočká sa Jazero v Košiciach štvorprúdovky?

Zápchy, hluk, nehody, aj to je realita na Slaneckej ceste na sídlisku Nad jazerom v Košiciach. Mesto, mestská časť, všetky dotknuté strany a kompetentné osoby sa v posledných mesiacoch snažili nájsť riešenie tohto veľkého dopravného problému.

Na konci minulého roka sa potešili a o niečo neskôr sa ešte určite potešia nie len obyvatelia sídliska, ale aj Košičania a cestujúci dochádzajúci z juhovýchodu teda z okresu Trebišov, Košice-okolie a ďalší.

Slanecká cesta sa rozšírila v októbri minulého roka o jeden pruh striedavo do centra mesta a v smere von z mesta. Ako obyvateľ sídliska Nad Jazerom sa samozrejme aj takémuto neplnohodnotnému rozšíreniu teším. O aké rozšírenie išlo je už mnohým vodičom jasné. Dva pruhy na Slaneckej pribudli od križovatky Slanecká-Ladožská (pri Tescu) v smere do centra mesta. A dva pruhy vznikli od tej istej križovatky, ale opačným smerom von z mesta. Avšak len po križovatku Slanecká-Rovníková (Pri Bille). Realizácia projektu si vyžadovala viac menej spevnenie krajníc, premaľovanie celého úseku a pár drobných zásahov. Na tomto videu si môžete pozrieť dokončenú rozšírenú cestu z októbra minulého roka: http://youtu.be/jKjrOCg-qGc

Rozšírenie však neriešilo problém pri vjazde na sídlisko Nad jazerom od mostu VSS a výjazde na most VSS. Tam situácia ostala rovnaká. Situáciu zhoršuje hlavne nesprávne radenie sa vodičov v zúžených pruhoch. Negatívom je aj to, že po rozšírení sa pruhy výrazne zoštíhlili, aj z toho dôvodu došlo k niekoľkým nehodám. Dve autá dokonca skončili v Myslavskom potoku. Situáciu zhoršuje aj vyblednuté vodorovné dopravné značenie.

Ešte jedným veľkým nedostatkom je pripájanie z ulice Dneperská na Slaneckú v smere von z mesta. Hustota premávky v oboch smeroch a električková trať za “chrbtom”, núti vodiča veľa krát sa na cestu ”vopchať” na drzovku. Tiež aj v tejto časti došlo k nehode. Ak vodič idúci po Slaneckej ceste v jednom pruhu vidí, že ma za križovatkou červenú, tak sa zľutuje a pustí vodiča z Dneperskej, ale druhý vodič idúci vo vedľajšom pruhu po Slaneckej už nie a zrážka je na svete.

Určite by tomu celému pomohla aj asistencia dopravných policajtov, ktorí by mohli kontrolovať bezpečnosť a plynulosť premávky, alebo zipsovanie aut na zjazde od rýchlostnej cesty v čase zápch. Avšak chápem, že majú aktuálne plne ruky práce v centre mesta, ktoré je “rozkopané”. Mimochodom na zipsovanie sa dá posvietiť veľmi jednoducho a to zavedením bezpečnostnej kamery, ktorá by bola napojená na príslušné policajné zložky.

To všetko je však provizórny stav. Podľa dostupných informácii sa zo Slaneckej cesty má stať plnohodnotná štvorprúdová cesta. Roky sa o tom vo veľkom len diskutovalo a uviazlo to samozrejme na peniazoch. Potrebné je však najprv vysporiadať pozemky, aby sa cesta mohla rozšíriť. Mesto Košice vo svojom rozpočte vyčlenilo na vysporiadanie peniaze. Čiže veci sa môžu konečne pohnúť. Doprava na sídlisku Nad jazerom, by sa konečne mohla v najbližších rokoch definitívne vyriešiť. Problém však po dostavbe takej štvorprúdovky vidím ešte v Krásnej Nad Hornádom, kde je taktiež hustá premávka, hlavne v rannej a poobednajšej špičke.

Aj preto sa zamýšľam nad tým, že už zopár rokov sa plánuje stavať rýchlostný juhovýchodný obchvat Košíc a naozaj k reálnemu zlepšeniu dopravnej situácie na juhovýchode mesta, teda na Jazere, v Krásnej, v Barci a ďalších častiach, môže najvýraznejšie dopomôcť táto rychlocesta. Problémom však je fakt, že projekt sa trochu presúva a podľa stránky NDS sa cesty dočkáme v roku 2020.

Neostáva nám nič iné, iba dúfať, že sa spomenuté plány konečne dodržia.

  • SlabéVýborné (0 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?