Publikované: 25.01.2020

Dojmy a pojmy

Wu-chan stavia 1000-posteľové zariadenie s prefabrikovanými budovami podľa vzoru projektu Sars v termíne do 10-tich dní…

https://www.theguardian.com/science/2020/jan/24/chinese-city-wuhan-plans-to-build-coronavirus-hospital-in-six-days
Pozor, nejde o stavbu typu staré a nové Rázsochy. Ide o prefabrikovanú skladačku izolovaných priestorov a izieb, akési lego, alebo puzzle, určených najmä pre pobyt am liečbu osôb v karanténe.
Pozoruhodná je operatívna rýchlosť samotného rozhodnutia a úmyslu, s ktorou nie je porovnateľná rýchlosť (pomalosť) kvalita a cena a zlyhávanie verejných obstarávaní cestnej a nemocničnej infraštruktúry na Slovensku, spojených s korupciou a províziami…
V roku 2003 počas vypuknutia Sarsu Peking postavil podobnú pilotnú nemocnicu Xiaotangshan na jeho severnom predmestí za týždeň so 7 000 pracovníkmi.
Wu-chanské úrady uviedli, že nemocnica Xiaotangshan, bola postavená aj z prefabrikovaných budov, a bola šablónou pre nové zariadenie vo Wu-chane na pozemku s rozlohou 25 000 metrov štvorcových.
Vo štvrtok v noci dorazili do areálu Wu-chan stavebné stroje vrátane 35 bagrov a 10 buldozérov s cieľom pripraviť stavebnú plochu. Nové zdravotnícke zariadenie má byť hotové do 3. februára. China State Construction Engineering, jedna zo spoločností, ktoré stavajú „nemocnicu“ v piatok vyhlásila, že má na mieste viac ako 100 pracovníkov.
Je Slovensko pripravené aj na podobnú situáciu? Je ju možné vylúčiť? Zaoberala sa touto možnosťou slovenská vláda? Mala-nemala by sa spojiť s čínskymi partnermi vo veci projektovej dokumentácie a preventívne začať konať?
Štandardné preventívne ochranné opatrenia proti šíreniu koronavírusu nepomáhajú; potvrdené prípady boli hlásené v USA, Austrálii, Francúzsku, Vietname, Thajsku, Hongkongu, Japonsku, Južnej Kórei, Macau a na Taiwane…
Vieme, čo je epidémia a čo pandémia. Kde sa v tom rozlíšení nachádza Slovensko? Ešte stále dobré? Len sledujeme správy zo sveta? Pasívne čakáme na stanovisko WHO?
Čo na to naše Ministerstvo a Úrad verejného zdravotníctva? Zaoberá sa chrípkou: http://www.uvzsr.sk/
Voľby-nevoľby, vláda a jej sekcie by nemali do nich len svietiť a kúriť.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?