Publikované: 26.09.2014

Dôležitejší problém ako zdravie detí? Neexistuje…

Keď poslancovi Národnej rady prejde v pléne návrh, znamená to, že práca, ktorú vynaložil, mala zmysel. Presne takýto pocit som mala po hlasovaní o novele školského zákona, v ktorej som navrhla obmedzenie predaja nevhodných potravín v školských automatoch a bufetoch. Nedokážem sa už totiž pozerať na to, ako naša spoločnosť doslova učí deti a mládež žiť nezdravo. Na úplné „vyliečenie“ bude potrebný dlhší čas, ale treba urobiť nevyhnutné kroky, aby sme sa k tomuto stavu dopracovali.

S nevôľou a nepochopením som preto sledovala, ako sa k posunutiu novely školského zákona do druhého čítania postavili slovenské médiá. Najviac ma šokoval titulok v jednom slovenskom bulvárnom denníku: „Zo zákazu predaja sladkostí si školáci ťažkú hlavu nerobia. Ak nebudú v bufetoch, donesieme si ich!“ Ten, kto dokáže napísať takýto nezmysel, si síce nezaslúži pozornosť, ale nedá mi na to nereagovať. Mojím cieľom nebolo zastaviť výrobu sladkostí či sladkých nápojov, aby zrazu zmizli z tohto sveta. Ide o návrh novely ŠKOLSKÉHO zákona a práve preto slovo „škola“ zohráva v tomto kontexte nezastupiteľnú úlohu. Sama seba sa pýtam, prečo by deti mali v školách konzumovať nekontrolované množstvo sladkostí alebo presolených pochutín namiesto zdravého jedla? Práve školy a školské zariadenia sú tie, kde deti a mládež trávia najviac času. Tak im dajme príležitosť a šancu, aby v ich stravovacích zariadeniach našli ovocie, zeleninu, zdravé nápoje, ovocné šťavy a mnoho ďalších alternatív zdravého stravovania. A nielen sladkosti, kolové nápoje, presladené pečivo a podobne. Kam chceme dospieť? Veď už teraz je každé tretie dieťa v Európskej únii obézne.

Keď som si prečítala inkriminovaný článok, potešili ma vyjadrenia rodičov a starých rodičov, že s týmto návrhom súhlasia. Som poslankyňa Národnej rady a nemôžem rodičom rozkázať, aby svojim deťom nekupovali sladkosti a nezdravé potraviny, ale môžem robiť osvetu a snažiť sa obmedziť ich predaj tam, kde má štát dosah a kompetencie. A presne to som urobila. Verím, že aj takýmito „malými veľkými“ krokmi dokážeme ozdraviť našu spoločnosť.

Musím sa priznať, že pri listovaní denníka, v ktorom článok vyšiel, som krútila hlavou. Nedokážem pochopiť, ako sú na jednej stránke novín schopní napísať, že školáci si zo zákazu predaja sladkostí nič nerobia, a vzápätí na ďalších stránkach uverejnia články: „Ako predísť infarktu či mŕtvici“, „Za preventívnu prehliadku dovolenka“, „Svoje zdravie si hýčkajte“ – vlastne celá 10-stranová príloha je o zdraví a prevencii. Mrzí ma, že médiá pristupujú k takýmto dôležitým témam  povrchne. Podľa mňa si dobre uvedomujú, že sú pre deti a mládež doslova modlou a veľkým vzorom. Miera dôvery v médiách je zo strany mladých ľudí obrovská, niekedy až alarmujúca. Médiá určujú, aký bude trend vo vývoji našej spoločnosti a ovplyvňujú aj vývoj detí a mládeže. Nechce sa mi napísať BOHUŽIAĽ. Ale, bohužiaľ, je to tak. Nechcem hádzať všetky médiá do jedného vreca, ale väčšina z nich (česť výnimkám) hazarduje s celospoločenskou požiadavkou na zmenu v tejto oblasti a doslova ju bojkotuje. Je to pre to, aby mali vysokú čítanosť či sledovanosť, alebo si iba neuvedomujú, aké negatívne dôsledky to prináša? Milé médiá, návrhu novely školského zákona o obmedzení predaja nevhodných potravín v školských bufetoch a automatoch tlieskali aj opoziční poslanci. To nebýva zvykom. A už vôbec nehovorím o mojej komunikácii s občanmi. Široká verejnosť si praje, aby nastal posun a deti nemali v priečinkoch školských lavíc PET fľaše so sladenými nápojmi, keksíky a čokolády.

Naša spoločnosť doteraz nebola zvyknutá bojovať proti neduhom rýchleho stravovania a nezdravému životnému štýlu. Už však nastal čas. Krik, že Slovensko má iné (vraj dôležitejšie) problémy, je iba zakrývanie alarmujúceho stavu. Ja sa však pýtam, čo je dôležitejšie ako naše zdravie a zdravie našich detí?

Môžem s plným vedomím sľúbiť, že tento návrh zákona je len prvý krok za snahou ozdraviť našu spoločnosť. Prídu aj ďalšie a napriek podkopávaniu zo strany niektorých médií sa na ne teším.

 

  • SlabéVýborné (-1 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Roman Huťa

    Vážená pani Zmajkovičová, alebo ako Vás nazývajú Vaši priatelia, pani Renáta. Ste úplne mimo. To, čo slovenská spoločnosť potrebuje nie je zdravé stravovanie. Vy ste úplne vedľa. Ako tá jedľa. A to je ten dôvod, prečo Fico tápe, Chrbtica trpí a nositeĺ nemá jasno. Trošku z medicínskeho hľadiska, odkážte Mu, že môžeme behať spolu, ale len keď naplní naše požiadavky.

  2. Pani Renata. Tento návrh presne reprezentuje vašu vládu… Ak sa pozriete po svete, čím horšia a mentálne jednoduchšia vláda – tým viac zákazov pre vlastných občanov (začnime severnou kóreou) a naopak, čím lešia vláda na vysokej profesionálnej a morálnej úrovni, tým menej zákazov (pozrite si napríklad švajčiarsko). Vaša politika celým spoločenským spektrom problémov ide v podstate iba cestou zákazov a spísnovania legislatívy a príslušných trestov………. Ak by sme boli vo vyspelej spoločnosti, pravdepodobne by sa tento váš návrh nedostal ani do parlamentu (je to totiž zasa iba obyčajná primitívna represia). Ak by ste totiž mali ozaj záujem zlepšiť životosprávu našich rodín, tak by ste nazakazovali sladkosti v bufetoch, ale by ste napríklad vytvorili povinný predmet pre druhý stupeň základnej školy a stredné školy s obsahovou náplňou o zdravej životospráve, kde by sa mladý ľudia učili o tom, prečo je lepšia čistá voda ako cola… Že je treba pre zdravie športovať a nie iba sedieť pri facebooku a podobne. Týmto dať mladým vedomosť a návod ako žiť zdravo. To by ale samozrejme bolo ovela viac práce ako jednoducho a populisticky splodiť a nechať si štátostranou schváliť zákaz. Tiež by ste mohli založiť koncept celoživotného vzdelávania o zdravej výžive a zdravom životnom štýle, kde by ste sa sústredili na rodičov a tým by ste pomáhali aby slovenské rodiny jedli zdravšie. Zorganizovali by ste napríklad bezplatné centrá zdravého životného štýlu a cez ministerstvo zdravotníctva a rodiny by ste tam posielali obéznych ľudí a snažili sa im tam pomôcť………. Ak by sa vám toto zdalo málo, tak by ste na zdravé potraviny (ovocie, zeleninu, čerstvé potraviny a pod.) mohli v štátostrene zaviesť trebars 5% DPH a na sladkosti, nanuky a podobne zaviesť napríklad 25% DPH. Možností, ako pomoct slovenskym rodinam k zdravému životnemu štýlu je obrovské množstvo. Bohužiaľ, vy ste si vybrali a nechali schváliť asi tú najhoršiu – zákaz a represiu, namiesto toho, aby ste spravili niečo ozaj prínosné…. Tak sama sa teraz mozete rozhodnut, ci ste svojimi opatreniami blizsie k tej severnej korei, alebo ku svajciarsku :) A ak vo svojej politickej kariere planujete spravit nieco, za co si vas bude vazit inteligentnejsia cast naroda, musite riadne pridat. Zatial to je velmi slabe a presne v linii jednoduchej mysle v štatostrane SMER….

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?