Publikované: 30.05.2014

Dolné Rakúsko a Burgenlandsko nás tunelujú a nikto to nevyšetruje.

Tento blog bude výnimočne o bratislavských ľuďoch a ich nových návykoch.  Deje sa to každý deň. Čoraz väčšie zástupy áut, cyklistov, turistov a novousadlíkov vyrážajú za hranice do miestnych žúp Dolné Rakúsko a Burgenlandsko.

Čo tam len tí našinci robia ?   

Odpoveď je jednoduchá. Chodia utrácať peniaze, ktoré zarobili v Bratislave. Záujmy našincov bývajú rôzne – nákupy potravín, oblečenia, benzínu, no čoraz častejšie túžia stráviť príjemne svoj voľný čas spolu s rodinou v kultúrnom prostredí. Spomeniem len niekoľko tipov.

Neziderské jazero (Neusiedler See), tisíce kilometrov cyklotrás len v jednom kraji, vínne pivnice v Gols, golfové ihriská, lyžovanie, horské túry či ferraty v najbližších Alpách, Naschmarkt ,zábavný park Prater, koncerty  vo Viedni, detské a zážitkové parky, obchody v Kittsee, Hainburgu či Parndorfe, alebo kúpaliská v okolitých dedinách zrekonštruované cez eurofondy.

Je to len zopár príkladov, ale toto všetko láka už státisíce slovenských návštevníkov. Stačí sa pozrieť na parkoviská. Chlapci z Dolného Rakúska a Burgenlandska to pochopili. Pripravili slovenské verzie turistických stránok, rôzne výletné karty, upravené a upratané mestečká. A hlavne, pridali všetky možné aj nemožné služby. K tomu sa pridáva čoraz častejšia slovenská obsluha, tabule a menu v slovenčine a zážitok začína byť dokonalý.

Ako sa bránime na Slovensku ?  

Písať o potravinách ponúkaných v našich a rakúskych obchodoch asi nedáva význam. O tom niekedy nabudúce.

Skúsim iný príklad.

Našim najväčším úspechom  v turistickej cyklistike je postavenie mosta Chucka Norrisa v Devínskej Novej Vsi (alias Cyklomost slobody). Tento most našincom výrazne uľahčil možnosť navštevovať  Schlosshof a jeho okolie. Zatiaľ čo my sme stavali most  a vytešovali sa, Rakúšania zrekonštruovali 61 km cyklotrasu od mosta až do Viedne. Ďalších 4 200 km cyklotrás majú pripravených len v Dolnom Rakúsku.

To, že nemôžete so svojou rodinkou ísť po bezpečnej cykloceste na víno do Pezinka a Modry, či na husacinu do Grobu, to páni akosi nevedia vyriešiť. Aj keď vlastne jedna cesta vinicami do Pezinka vedie. Tu našu, na rozdiel od tých rakúskych, stráži na konci leta SBS, aby sme po nej nemohli prejsť a neodtrhli si náhodou zopár bobúľ hrozna. Vínko vám na rozdiel od Rakúska priamo vo viniciach neulejú.

Je krásne sledovať, ako sa hrdia bratislavskí starostovia, koľko cyklociest pooznačovali.  Nie postavili, pooznačovali.  Za cyklocesty vystavané  na hrádzi od Komárna až po Moravu však poďakujme skôr komunistom resp. vodohospodárskym stavbám. Tie v lesoparku vznikli tiež za komunistov.  Nové župné cyklocesty po bratislavskom kraji hľadám márne – neexistujú. Vyhovárať sa na zdedenú históriu sa dalo v 95-tom, nie v r. 2014. Len by mal niekto vysvetliť ľuďom, ako sa dá robiť turizmus, keď ku kultúrnym zaujímavostiam sa Slovák na bicykli nemá šancu bezpečne dostať?

Príkladov, kde to tu zaostáva, je mnoho. Slabé služby, nekvalitná infraštruktúra,chabá lokálna ponuka,pasívny prístup spoločnosti, ľahostajnosť k prostrediu, nekultúra a nedôvera v akékoľvek riešenia, ktoré sú nám predkladané.

Koľko to bude na stratených tržbách, DPH a zamestnanosti ? 

Myslím, že pôjde už o miliardy € v tržbách, stovky miliónov € na DPH a tisíce pracovných miest. Len obchodné centrum v Kittsee sa údajne blíži ročne s tržbami k 200 mil. € (že to nevadí manažérom našich potravinových reťazcov, sa divím). Ďalšie otvoria ku koncu roka v Hainburgu - bude tak dvakrát väčšie a odlev DPH ďalej narastie. Kažimír by mal budúci rok rátať s výpadkom DPH minimálne vo výške 60 mil.€ plynúcim len z tohto nového nákupného centra. A to keby Rakúšania ešte vymysleli niečo s víkendovým poplatkom za diaľnicu do Viedne, tak nás položia  na kolená.  Obchody v nedeľu majú našťastie zavreté.

Záverom 

S chytrosťou sa spájajú peniaze. My ich posielame masívne do Rakúska.  Naposledy som zachytil argument, že nové dane, ktoré naši  ”kolesíkovia”  zaviedli, majú aj v Rakúsku.  Áno, daňami sme sa už Rakúsku vyrovnali. Okrem toho  sa ešte utešujeme nad  pokrivenou a matematicky nesprávnou štatistikou, ktorá hlási, že HDP Bratislavy je väčšie ako to vytvorené vo Viedni.

Pôsobenie v Európskej únii je síce fajn,ale pokiaľ nie sme ako spoločenstvo chytrí a pripravení, tak nás ostatné štáty vytunelujú.  Dolné Rakúsko a Burgenlandsko sú toho pekným príkladom.

Upozornenie: 

Autor píše blogy, aby vyjadril svoj názor na udalosti okolo seba. Upozorňujem na javy, ktoré sa ma obvykle dotýkajú a poskytujem môj osobný pohľad na ne. Som voči krajine, kde bývam, kritickejší. Jednoducho mi nestačí byť hrdý na to, čo sa tu vyvrásnilo v treťohorí.  Dôvodov kritickosti mi naša krajina poskytuje nespočetne veľa. Blogy však nebudú len o Slovensku.

Mám záujem o čitateľov, ktorí budú zdieľať podobné názory, prípadne dokážu moje názory prirodzene vylepšiť alebo poopraviť. Veľmi rád si prečítam relevantné komentáre k danej téme, ktorú budú tému posúvať ďalej. Uvítam postrehy, kde mi naznačíte, že moje názory sú mylné a uvediete ich na správnu mieru aj s relevantnými faktami.  Ale čo nemám rád, sú poznámky anonymných komentátorov, ktoré sú vulgárne a hlúpe a autori si nedajú ani tú námahu, aby tie ich príspevky boli aspoň vtipné. Preto by som chcel poprosiť, aby ste si pre prípadné vulgárne názory našli iné blogy.

  • SlabéVýborné (+305 skóre, 337 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

3 Komentárov

Komentárov 1 - 3 z 3Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. suhlasim….. a dokonca suhlasim aj s Upozornenim…. a k tomu este dodam: 7.6. som bol s rodinou vo FamilyPark v St.Margarethen…. neboli sme tam prvy krat a teda nam sanka nepadala dole z toho, ako je tam cisto, ako sa clovek moze najest bez toho aby dve hodiny stal v rade a podobne. maju tam pekne oznacene hned pri vchode, ze park je rodinnym parkom urcenym najma pre deti a teda, ze je tam ZAKAZANE fajcit okrem jasne vyznacenych RAUCHERZONE…. hadajte kto fajcil mimo tychto zon, pri fontanke na pitie a cigarety udusil osuchanim o pekne urobeny murik z lamaneho kamena? SLOVACI!!! ako tie najvacsie prasata, ktore sa dobre citia az tam, kde si okolo seba narobia bordel a spinu….. bez ohladu na zakony, pravidla a inych ludi – v tomto pripade najma malych deti…..

  2. Pekný článok, dobré postrehy. Zdá sa, žiaľ, že slovenskí politici veľa vecí ešte nerozumejú,prípadne nemajú záujem o to, aby zlepšili svoje prostredie. V tom kontexte som pripravil podklad na článok do regionálnych novín, ale nakoniec mi ho zamietli. V Lučenci už štyri roky pilne posielam návrhy, námety, sťažnosti, plány, koncepty. Tie drobné realizujú, ale nejako sa im nechce do tých trochu väčších, pričom sa dajú skoro bez peňazí a modulárne realizovať. Ak sa Vám chce, pán Bulla, tak si prečítajte http://www.slowakije.sk/co-treba-urobit-v-lucenci/.

  3. Pavol Bulla

    Stredoeurópsky región sa v posledných rokoch stal dôležitým zdrojom pre rakúsky turizmus. Dolné Rakúsko dosiahlo minulý rok 23-percentný nárast oproti roku 2011 v počte Slovákov ubytovaných v regióne aspoň jednu noc. Na pozitívny vývoj tejto štatistiky má podľa mediálneho zástupcu Dolného Rakúska Branislava Zajačeka vplyv aj zlepšená cyklistická infraštruktúra. Čítajte viac: http://bratislava.sme.sk/c/6781485/dolne-rakusko-ponuka-zadarmo-mapu-cyklotras.html#ixzz34Pt7isau

Komentárov 1 - 3 z 3Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?