Publikované: 12.06.2014

Dopravný podnik rozhorčene reagoval na blog o hrdinskom šoférovi, ktorého chceli vyhodiť!

Naozaj som sa zabavila na tom, keď mi napísala vedúca odboru marketingu a komunikácie Dopravného podniku Bratislava a chcela, aby som informácie vo svojom včerajšom blogu o šoférovi, ktorý na útočníkov vytiahol plynovú pištoľ opravila. Vraj DPB nikdy netvrdil, že vodiča prepustí.

Bez vetra sa však ani lístok nepohne. Reakcia jedného z členov predstavenstva DPB Ivana Bútoru zrejme nebola náhodná. Keďže sedí v predstavenstve spoločnosti, tak asi vedel, čo plánujú so šoférom urobiť a preto sa ho zastal. Samozrejme, tlak médií a verejnosti ich donútil sa nad prípadom zamyslieť.

Niektoré médiá dnes prichádzajú so šokujúcimi titulkami, aký veľký zvrat nastal v prípade spomínaného šoféra. Tlak DPB bol zrejme taký silný, že zrazu v celej kauze zamestnávateľ vyznieva na môj vkus až príliš pozitívne.

Vedúca odboru marketingu a komunikácie DPB mi včera napísala, že vodič bol IBA postavený mimo službu tak, ako sa to deje vždy, keď sa stane nejaký incident, dopravná nehoda, alebo výtržnosť. Samozrejme, hneď som si predstavila ďalší scenár príbehu šoféra, ktorý chcel ochrániť životy cestujúcich a keď naňho útočník vytiahol nôž, dovolil si brániť sa plynovou pištoľou, ktorú ale nepoužil. Tak som samozrejme vedúcej odboru marketingu a komunikácie DPB napísala, či vývoj situácie bude nasledovný: šoféra zaviažu mlčanlivosťou, nikdy ho už nepustia za volant autobusu, nechajú škandál odznieť a následne mu dajú smiešne odstupné a dohodnú sa s ním, aby na „vlastnú“ žiadosť napokon odišiel. Odpísala mi, že sa mýlim. Tak som sa opýtala, aký bude ďalší postup DPB, no odpovede som sa nedočkala.

Všetci by si mali tento príbeh odsledovať, aj médiá by mali čakať na to, kedy hrdinského šoféra uvidíme opäť za volantom a ako dlho tam bude. V opačnom prípade by išlo zo strany DPB iba o populistické vyjadrenia urobené pod tlakom médií a verejnosti.

Pýtam sa, koľko ľudí bolo v tejto republike neprávom prepustených, alebo donútených aby v tichosti odišli na vlastnú žiadosť? Nikomu sa nepáči pravda, nikomu sa nepáčia hrdinské činy a chuť pomáhať. Škoda, lebo by to malo byť presne naopak. Ak ste sa „dopustili“ niečoho podobného a zamestnávateľ vás za to vyhodil, pokojne mi napíšte. Nemám nad sebou nikoho, kto by mi zakázal slobodne zverejniť pravdivé informácie. Cenzúru som už zažila a našťastie mi žiadna šéfeditorka nemôže zakázať napísať to, čo považujem za dôležité a čo sa aj naozaj stalo.

Ešte sa na chvíľu vrátim k príbehu šoféra. DPB ho okomentoval takto: „Je chvályhodné, že sa snažil cestujúcich ochrániť, ale na to sú tu predsa školení pracovníci, ktorí dokážu okamžite a najmä profesionálne zasiahnuť. Chceme vodičov so zbraňami? Tí predsa nie sú oprávnení nosiť ich pri sebe, na to tu máme políciu.“

Milé vedenie DPB, v niektorých kritických situáciách rozhodujú sekundy a nie minúty. Ako chcete teda ochrániť svojich šoférov a cestujúcich, keď do MHD nastúpi ozbrojený páchateľ s úmyslom niekomu ublížiť? Počkáme si vtedy na príchod polície? Dovtedy už môžu byť všetci mŕtvi, alebo zranení. Ak šofér nemá mať pri sebe žiadne prostriedky na svoju ochranu, tak sa pýtam, postavíte do každého dopravného prostriedku jedného naozaj vyškoleného SBS-kára?

Alebo zmeníte tie „skvelé“ smernice, aby sme sa nedočkali tragédie? Doba pokročila, tak sa všetci zobuďte!

  • SlabéVýborné (+30 skóre, 32 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?