Publikované: 24.04.2022

Dva Ficove listy

List Roberta Fica vrcholovým politikom európskych štátov: Vážený pán prezident, vážený pán premiér, Vážený pán spolkový kancelár, obraciam sa na Vás ako bývalý trojnásobný predseda vlády Slovenskej republiky, ktorý sa spolu s Vami alebo Vašimi predchodcami desať rokov zaoberal závažnou agendou Európskej rady. Dva roky som ako predseda najsilnejšej opozičnej strany upozorňoval na hrubé zneužívanie trestného práva na Slovensku na likvidáciu opozície. Na tento účel si súčasná vláda vytvorila vlastný systém kajúcnikov, ľudí podozrivých zo závažných trestných činov, ktorí na objednávku poskytujú falošné vyhlásenia za účelom úľavy a finančného zisku.
Do čela špeciálnej prokuratúry, ktorá toto zneužívanie trestného práva na politické účely zastrešuje, vláda vymenovala právoplatne odsúdeného páchateľa a dlhoročného politika D. Lipšica, ktorý sa nikdy netajil svojou nenávisťou k súčasnej opozícii a ktorý je politicky priamo napojený na súčasnú vládnu koalíciu. Európska komisia bola o všetkých okolnostiach podrobne informovaná.
Situácia na Slovensku je vážnejšia ako v Rumunsku, kde k podobným politickým čistkám došlo pred niekoľkými rokmi. To potvrdzuje aj skutočnosť, že v rekordne krátkom čase vydal Ústavný súd Slovenskej republiky už 15 rozhodnutí porušujúcich základné práva a slobody osôb, ktoré sa stali obeťami zneužitia trestného práva k politickým čistkám. Ako opozičný líder som bol za posledných 18 mesiacov trikrát obvinený z trestných činov súvisiacich s mojou politickou činnosťou. V jednom prípade som bol dokonca predvedený na policajnú stanicu, aby mi zabránili v účasti na legitímnom protivládnom proteste.
Dňa 20. apríla 2022 som bol spolu s bývalým ministrom vnútra R. Kaliňákom (v súčasnej dobe vo väzbe) štvrtýkrát obvinený zo založenia zločineckej organizácie v čase, keď som zastával funkciu predsedu vlády (2006-2010, 2012-2018). Absurdita obvinenia spočíva v tom, že sme mali získať pravdivé informácie o daňových podvodoch bývalého prezidenta Slovenskej republiky A. Kisku a bývalého predsedu vlády, teraz ministra financií Slovenskej republiky I. Matoviča, a poskytnúť ich verejnosti prostredníctvom tlačových konferencií.
Celé obvinenie je vykonštruované, postavené na výpovediach legendárnych slovenských kajúcnikov (jeden z nich už vypovedal v 86 prípadoch a je obvinený z najzávažnejších hospodárskych trestných činov, ale je na slobode a poberá odmenu v podobe obrovských mnohomiliónových štátnych zákaziek) a boli použité všetky nezákonné postupy, na ktoré sme dva roky upozorňovali.
Obvinenie zo založenia zločineckej organizácie slúži iba na to, že celé trestné stíhanie riadi špeciálny prokurátor D. Lipšic, dlhodobý politický odporca a jeden z najbližších politických spolupracovníkov I. Matoviča, ktorý sa otvorene ako člen vlády vyhráža opozícii väzením. Ide o nevídaný útok na opozíciu s cieľom za každú cenu odstaviť vodcu opozície a dostať ho do väzby, ako vyhlásil policajný prezident, politický nominant súčasnej vládnej koalície.
Mimoriadne závažné je aj zadržanie významných slovenských právnikov M. Paru a už spomínaného R. Kaliňáka, ktorí zastupujú politicky prenasledované osoby v najcitlivejších kauzách a otvorene kritizujú nezákonné postupy. Ide o jasnú snahu vlády zničiť právnu ochranu a čo najviac porušiť právo na obhajobu.
Udalosti na Slovensku sú alarmujúce, vláda stratila všetku dôveru verejnosti, a preto sa rozhodla zlikvidovať opozíciu prostredníctvom trestného práva.
Uvítali by sme, keby ste v rámci svojich náročných povinností venovali pozornosť tomu, čo sa na Slovensku deje.
Nemá to nič spoločné s demokraciou, právnym štátom a je to hrubé pošliapanie princípov, na ktorých stojí Európska únia. S pozdravom, Robert Fico

List opozičných poslancov Národnej rady SR šéfke Európskej komisie a jej členom: Vážená pani predsedajúca Európskej komisie, vážení členovia Európskej komisie, skupina opozičných poslancov Národnej rady Slovenskej republiky sa obracia na Vás s touto otvorenou výzvou a žiada Vás, aby ste sa urgentne zaoberali hrubým porušovaním princípov demokracie a právneho štátu na Slovensku.
Skupina poslancov vyjadruje ľútosť nad tým, že Európska komisia doteraz nezaujala k urgentnej situácii na Slovensku žiadne stanovisko, napriek tomu, že bola o nej opakovane informovaná. Od konania parlamentných volieb vo februári roku 2020 je na Slovensku permanentnou súčasťou politickej súťaže hrubé zneužívanie trestného práva na likvidáciu opozície. Európska komisia má k dispozícii všetky potrebné informácie, a to od existencie systému udavačov, ktorých vláda SR motivuje finančne alebo inými úľavami k falošným svedeckým výpovediam, až po dokázané zasahovanie politickej moci do práce orgánov činných v trestnom konaní. Výsledkom sú teatrálne policajné represívne zásahy, bezdôvodné držanie obvinených vo väzbe, neopodstatnené obvinenia a žiaľ aj doteraz nevysvetlené tragické úmrtia, akým je smrť bývalého policajného prezidenta M. Lučanského vo výkone väzby. Ústavný súd SR vydal v krátkom období už 16 rozhodnutí, v ktorých konštatoval porušenie základných práv a slobôd osôb stíhaných buď na slobode alebo vo výkone väzby.
Vláda SR sa rozhodla umlčať každého, kto o potvrdených manipuláciách a zneužívaní trestného práva na politické ciele otvorene hovorí. Nebezpečné je aj to, že pred niekoľkými dňami boli na základe vyfabrikovaných obvinení zadržaní prominentní obhajcovia M. Para a R. Kaliňák (bývalý trojnásobný minister vnútra), ktorí sú nielen kritikmi neudržateľných pomerov na Slovensku, ale najmä zastupujú celý rad obetí politických represálií.
Vláda SR ide ešte ďalej a v priebehu 18 mesiacov trikrát obvinila predsedu najsilnejšej parlamentnej opozičnej strany a bývalého trojnásobného premiéra SR R. Fica (Smer – sociálna demokracia) za výkon jeho opozičnej práce, v jednom prípade ho silou predviedla na políciu, aby mu zabránila zúčastniť sa na legitímnom protivládnom proteste. Toto všetko sa deje s plným vedomím a súhlasom prezidentky SR Z. Čaputovej a vlády SR.
Aby vláda SR kontrolovala a riadila zneužívanie trestného práva na likvidáciu opozície, na čelo Úradu špeciálnej prokuratúry dosadila svojho politika D. Lipšica, právoplatne odsúdeného zločinca a človeka, ktorý sa počas svojej dlhoročnej politickej práce (minister vnútra, minister spravodlivosti) nikdy netajil nenávisťou voči súčasnej opozícii.
Vyvrcholením útoku vládnej moci na opozíciu je štvrté obvinenie R. Fica z 20. apríla 2022. R. Fico je obvinený z toho, že ako predseda vlády údajne založil zločineckú skupinu, a že na tlačových konferenciách poskytoval verejnosti pravdivé daňové údaje potvrdzujúce vážnu daňovú trestnú činnosť vtedajšieho prezidenta SR A. Kisku a bývalého premiéra, dnes ministra financií SR I. Matoviča. Za túto politickú prácu hrozí bývalému premiérovi trest väzenia 7 až 12 rokov.
Úrad špeciálnej prokuratúry SR vedený D. Lipšicom zašiel ešte ďalej a požiadal včera 22. apríla 2022 Národnú radu SR, aby dala súhlas na stíhanie R. Fica vo väzbe. Ústava SR obsahuje poistku, aby poslanec parlamentu nemohol byť pri výkone svojho mandátu svojvoľne exekutívou perzekvovaný. Útok vlády a špeciálnej prokuratúry je však učebnicovým príkladom zneužívania trestného práva na likvidáciu opozície. Vládna koalícia majúca väčšinu v parlamente bez akejkoľvek vedomosti obsahu vyfabrikovaného obvinenia oznamuje, že bude s väzobným stíhaním R. Fica súhlasiť.
Cieľom je zlikvidovať predsedu najsilnejšej parlamentnej opozičnej strany a dostať ho do väzby z dôvodu možného ovplyvňovania udavačov (ktorých vláda chráni a korumpuje), čo v praxi znamená niekoľkomesačnú totálnu izoláciu bez akéhokoľvek kontaktu s verejnosťou.
Skupina poslancov Národnej rady ešte raz zdôrazňuje, že R. Fico nie je obvinený zo žiadneho korupčného správania, ani inej ekonomickej, či násilnej trestnej činnosti. Je obvinený z vymyslených skutkov s cieľom izolovať ho a brániť mu vo výkone opozičnej práce.
Koniec druhého listu.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?