Publikované: 06.07.2013

Egypt

 

Zahranično-politické dianie, Blízky východ.

Pre utvorenie si, a ucelenie obrazu udalostí, ktoré prebiehajú v Egypte, prinášam skrátený preklad článku zverejneného na serveri Debka file. Situácia vôbec nie je jednoduchá, dianie skĺzava k občianskej vojne a hrozia aj cezhraničné provokácie a útoky na Izrael.

“Nová egyptská krízová aréna. Egyptská a izraelská armáda v piatok 5. júla zvýšili úrovne ostražitosti na oboch stranách sinajskej hranice po tom, čo Moslimské bratsvo vyhlásilo Sinaj za centrum odporu a odplaty voči Egyptskej armáde, zodpovednej za zosadenie prezidenta Mohamada Mursího v stredu 3. júla. Nasledoval viacnásobný útok islamistov na severnom Sinaji, Egyptská armáda zvýšila ostražitosť v Sueze a provinciách severného Sinaja. Hraničné priechody do pásma Gazy a Izraela boli uzavreté. Hovorca armády v Káhire poprel vyhlásenie núdzového stavu, potvrdil len zvýšenie ostražitosti. Izrael uvalil informačné embargo na zprávy z napätého regiónu, avšak reportéri Debkafile informujú o posilách poslaných Izraelskou armádou v piatok, k zvýšeniu pripravenosti ich jednotiek pozdĺž egyptskej hranice. Egyptské sily tiež uzavreli všetky tri podzemné tunely vedúce z pevniny na Sinaj popod Suezský kanál. Egyptská tretia armáda pod velením generálmajora Osama Askara, bola rozmiestnená zabezpečiť ich. Ďaľšie opatrenia uvalené na ochranu prepravy Suezským kanálom a ropných tankerov proti možným raketovým útokom z centrálneho Sinaja zahŕňajú rozmiestnenie protiraketových batérií Patriot a protivzdušných zbraňových systémov pozdĺž jeho pobrežia. Nová sinajská rada, ustanovená Mursího nasledovateľmi, vypustila videovyhrážky, že rebelské sily budú útočiť na akýkoľvek armádny a policajný personál, objavyvší sa na Sinaji, ako pomstu za vojenský puč.

Vojenské zdroje tiež informujú, že generálmajor Ahmad Wasfi, hlava egyptskej druhej armády, povedal po krízovom stretnutí s veliteľom ministerstva obrany generálom Abdel Fattah El-Sisim, že Egyptská armáda „použije silu k zabráneniu vytvorenia Islamského kalifátu na Sinaji“. Nová Islamská koalícia spustila „revoltu“ vo štvrtok v noci vystrelením niekoľkých rakiet Grad na Eilat. Tieto neškodne vybuchli južnejšie, mimo Izraelského mesta. Izraelský armádny hovorca zatiahol za udalosťou oponu utajenia. Islamská sinajská vojnová rada udrela opäť v piatok ráno viacnásobným útokom Salafistickými strelcami spojenými s Hamasom a Džihádom Islamu na severnom Sinaji. Strieľali raketovými granátmi (RPG), mínometnými strelami a ťažkými guľometmi na egyptské vojenské spravodajské veliteľstvá na severe v Rafahu a na El Arish letisko a tiež niekoľko vojenských a hraničných objektov (zariadení). Zdroje informujú, že útočili vlna za vlnou, strelci strieľali z ťažkých zbraní a raketometov namontovaných na dodávkových vozidlách, ako o preteky. Armádna helikoptéra priniela konečné zastavenie útoku. Žiadna zmienka o obetiach nebola zverejnená.” toľko Debka file.

Server Press TV v nedeľu ráno priniesol informáciu, že časť egyptského plynovodu zásobujúceho Izrael a Jordánsko bola vyhodená do vzduchu v oblasti Lehfin južne od mesta El Arish. Útok na plynovod sa stal na dvoch miestach a odštartoval požiar, uviedol egyptský zdroj pod podmienkou zachovania anonymity. Dodávky plynu boli prerušené, zatiaľ sa k útoku nik neprihlásil. Na plynovod bolo spáchaných niekoľko útokov aj v rokoch 2011, 2012, avšak tento bol prvým v tomto roku.

 

Aktualizované, nedeľa 7.7.2013, 8:25

 

 

 

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?