Publikované: 28.04.2022

Elon Musk, jeho Twitter a sloboda slova, liberálni demokrati vrieskajú

Európska únia (komisár EÚ Thrierry Breton) uzurpuje si právo Veľkého Brata na „moderovanie“ tzv. škodlivého obsahu vo verejnom mediálnom a digitálnom informačnom priestore v rozpore so základným právom na informácie artikulovaným Čl. 19 v opore o Čl. 2 Všeobecnej deklarácie ľudských práv. Muskovi sa vyhrážajú mastnými pokutami alebo zrušením a zákazom „jeho“ sociálnej siete na území EÚ.

Zatiaľ čo niektorí ľudia sa pýtajú, aké zmeny môžu nastať na Twitteri po tom, čo Elon Musk v pondelok uzavrel dohodu o kúpe platformy sociálnych médií za 44 miliárd dolárov, Európska komisia varuje, že Musk „musí dodržiavať jej pravidlá“, konkrétne zákon o digitálnych službách (súvis: Slovensko a zákon o kybernetickej bezpečnosti).
“Či už sú to autá alebo sociálne médiá, každá spoločnosť pôsobiaca v Európe musí dodržiavať naše pravidlá – bez ohľadu na ich podiely. Pán Musk to dobre vie,” napísal v utorok na Twitteri európsky komisár Thierry Breton. “Je oboznámený s európskymi pravidlami pre automobilový priemysel a rýchlo sa prispôsobí zákonu o digitálnych službách.”
Musk sa označil za absolutistu slobody prejavu  (každý má slobodu slova, ktoré sa druhej strane nemusí páčiť). Minulý mesiac odmietol blokovať ruské spravodajské zdroje na službe Starlink od SpaceX počas  ruskej invázie na Ukrajinu.
Sloboda prejavu je základom fungujúcej demokracie,” uviedol Musk v tlačovej správe (dodávam neanonymná; anonymitu mám za škodnú otvorenej demokracie; anonymne som bol zablokovaný fejzbúkom na anonymný podnet: do vlastného som prišiel, vlastní ma neprijali. Výsledok: ďalej “pritvrdzujem”). Na svojom Twitteri chce zrušiť anonymitu a falošné profily.
Musk tiež začiatkom tohto mesiaca na TED Talk povedal, že si myslí, že sloboda prejavu je, keď má niekto na Twitteri dovolené povedať niečo, čo sa inej osobe nepáči. Mal na mysli ochranu slobody prejavu podľa prvého dodatku ústavy USA, to sa však  vzťahuje len na vládnu cenzúru prejavu. Twitter, podobne ako iné spoločnosti, si môže nastaviť vlastné pravidlá toho, čo sa na ňom môže a nemôže zverejňovať, ako aj to, kto dostane zakázaný prístup na platformu. Používatelia musia pri registrácii na používanie služby súhlasiť s týmito podmienkami.
Súvisí s tým aj obava „liberálov“ Bidenovej administratívy pred návratom Trumpa na Twitter. Ten túto možnosť odmietol.
Jack Dorsey, spoluzakladateľ a bývalý generálny riaditeľ Twitteru, v pondelok vyzdvihol dohodu Elona Muska v hodnote 44 miliárd dolárov, aby bola služba jeho súkromným vlastníctvom, ako „prvý správny krok. Služba by mala byť verejným statkom, Elon je však riešením problému, že ide o spoločnosť, a preto je jedinečným riešením, ktorému verím. (!) Verím v jeho poslanie rozšíriť svetlo, rozmer a rozsah ľudského vedomia a poznania,” (ktoré je vrcholom mocenskej pyramídy limitované, obmedzované a regulované len na prípustné a povolené) povedal Dorsey v jeho tweetoch.
Na fejzbúku vieme, ako to chodí: nepohodlné osoby s ich nepohodlnými obsahmi sú likvidované vlastnými užitočnými idiotmi ako adminmi skupín. Admini fejzbúku “popravy” dokončia v opore o “pravidlá fejzbúkovej komunity”. Ľudia z fejzbúku utekajú na VK a iné siete… iba pozor! Ak si prídu aj po vás… ostanete sami. Toto už v Európe bolo. Dejiny sa opakujú…
Občanom členského štátu ako občan EÚ som proti svojej vôli. Nie som formálne ani inak viazaný na žiadny politický subjekt a ako aktívny nevolič dám svoj hlas len v Referende o sfunkčnení referenda s odkazom na Čl. 2 odsek 1 Ústavy SR.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

https://www.zerohedge.com/geopolitical/eu-puts-elon-musk-notice-over-free-speech-plans-twitter
https://www.cnet.com/news/social-media/musk-twitter-must-comply-with-eu-rules-official-says/
https://www.cnet.com/tech/musk-is-twitters-singular-solution-says-co-founder-jack-dorsey/
[SAN FRANCISCO – 26. apríl 2022] Projekt Veritas dnes zverejnil novo uniknutý audiozáznam, ktorý zachytáva vedenie Twitteru pri oslovovaní zamestnancov v súvislosti s obavami súvisiacimi s prevzatím spoločnosti Elonom Muskom (náplňou Projektu Veritas je odhaľovanie korupcie):
https://www.projectveritas.com/news/breaking-twitter-insider-leaks-audio-recording-of-companys-internal-all/
§ 27b (1) citovaného zákona: „Úrad z vlastnej iniciatívy rozhoduje o blokovaní, spôsobe blokovania a vykonáva blokovanie,“ (robí tak zo zákona svojvoľne, arbitrárne, v opore o nič; čo je ďalší „úlet“ od rešpektu základných ľudských práv a práv (zákony) zaručených Listinou a Ústavou SR v opore o Všeobecnú deklaráciu ľudských práv a slobôd):
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2018/69/
https://www.ohchr.org/sites/default/files/UDHR/Documents/UDHR_Translations/slo.pdf

 

 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?