Publikované: 11.07.2020

ESĽP proti Rusku?

Holandská vláda podala na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu žalobu proti Rusku pre jeho údajnú (!) vinu na zostrelení MH-17 v roku 2014 nad územím Ukrajiny, na ktorom by malo byť vymáhané odškodnenie pre rodiny obetí, zväčša z Holandska.


https://www.euronews.com/2020/07/10/dutch-government-to-take-russia-to-european-court-over-the-downing-of-flight-mh17
Účelom žaloby je podpora individuálnych, ktoré sa na európsky súd obrátili s príbuznými niektorých z 298 osôb, ktoré boli zabité, keď raketa typu Buk bola vypálená z územia kontrolovaného pro-ruskými ukrajinskými povstalcami proti lietadlu na linke Amsterdam-Kuala Lumpur  17. júla 2014.
Moskva opakovane odmietla účasť na zostupe lietadla Boeing 777. Medzinárodný tím prokurátorov, ktorý prípad „vyšetril“ obvinil troch Rusov a Ukrajinca, údajne aktívnych pri zostrelení lietadla. Súdení
sú holandským súdom, hoci žiadny nebol vydaný do Holandska, aby čelil spravodlivosti.
Konstantin Kosačev, vedúci Výboru pre zahraničné veci v hornej komore ruského parlamentu, označil holandský krok za „podivuhodnú iniciatívu zo všetkých aspektov“ v komentároch tlačovej agentúry Interfax: „Vyšetrovanie ešte neskončilo, na vnútroštátnej úrovni sa ešte nevykonali žiadne súdne rozhodnutia a napokon, čo s tým má súvisieť Európsky súd pre ľudské práva?“ (Kosačev).
https://www.france24.com/en/20200710-netherlands-takes-russia-to-european-court-over-2014-downing-of-flight-mh17-over-ukraine
Holandský súd od júna „pokračuje“ v konaní vo veci havárie letu MH-17. Holandský prokurátor Theis Berger povedal na súde, že „lietadlo bolo s najväčšou pravdepodobnosťou zostrelené ruskou raketou  Buk“. Povedal ale aj, že Ukrajina súdu neposkytla primárne údaje z radarov v prípade MH17.
https://vz.ru/news/2020/7/10/1049414.html
Nebol som tam, nesvietil som im pri tom. Zaujímavé je sledovať priebeh súdneho konania, ktorý akosi nemá prím v mediálnom priestore. Zrejme pre neurčitú dôkaznú situáciu. Buk sem – Buk tam, to je asi tak všetko; obžaloba je vedená proti trom Rusom a jednému Ukrajincovi.
Ukrajina nesie spoluvinu, lebo nad územím neuzatvorila vzdušný letový priestor, v regióne vtedy boli len ukrajinské ozbrojené sily, tragédia sa stala na území Ukrajiny; bola v záujme Ukrajiny a sankčných politík Západu proti Rusku.
Cesta k pravde môže priniesť aj tento výsledok: Trestne zodpovedný a do basy pôjde Porošenko. Na Ukrajine je vyšetrovaný aj pre rozhovory s Bidenom  a podozrenie z vlastizrady Ukrajiny.
Vyčkáme si: Príde rozsudok o vine, alebo nevine. Môže byť arbitrárny (svojvoľný): „Na základe indícií“ alebo domnienok. Aj v prípade neviny. Nie na  podklade nepriestrelného dokazovania.
Konanie pred ESĽP je nereálne. Musí sa oprieť o právoplatný rozsudok holandského trestného súdu. 
Vyšetrovatelia, aj Belingcat a prokurátori (žalobcovia) snažia sa „preraziť“ bariéru nedostatkov dôkazov proti Rusku, ktorému môže byť preukázané dodanie systému BUK, ale to neznamená, že  môže byť obvinené zo zostrelenia lietadla:  Dodávateľ zbraní nezodpovedá za ich použitie, inak by všetci výrobcovia zbraní boli už dávno vo väzení. Súdu chýba kompletná dokumentácia radarovej a satelitnej komunikácie (záznamy monitoringu vzdušného priestoru nad miestom zostrelenia).
Niektoré vyšetrovacie verzie naznačujú aj, že za „bukom“ je iniciatíva USA.
SCHIPHOL / Holandsko /, 9. júna. TASS /. Ukrajinské orgány poskytli medzinárodným vyšetrovateľom, ktorí vyšetrujú katastrofu letu MH17, údaje iba zo sekundárnych radarov.
Holandsko uviedlo, že Ukrajina neposkytla radarové údaje v deň havárie MH17. Počas vyšetrovania sa ukázalo, že radar v Donecku bol vypnutý, uviedol prokurátor Theis Berger. Podrobne vypracoval znalecké posudky týkajúce sa technických aspektov radaru a vysvetlil, prečo by sa to mohlo stať. Zatiaľ čo však nedostatok údajov o vojakovi, ktorý by mohol zasiahnuť civilné lietadlo, naznačuje, že sa v zásade nenachádzal v tejto oblasti, neexistencia stôp po odpálení rakety na radare ale „nenaznačuje jeho neprítomnosť,“ zdôraznil Berger: “Na základe týchto zistení sme dospeli k záveru, že vyšetrovanie radarových údajov bolo ukončené a neočakávame, že bude možné získať nové radarové údaje,” uviedol. https://tass.ru/proisshestviya/8683091

Rusko je pripravené obhájiť svoju pozíciu v Európskom súde pre ľudské práva ako členská krajina Rady Európy. Ak Rusko zistí, že ESĽP koná na politickú objednávku Západu a USA, uplatní Ústavu Ruskej federácie zo 4. júla 2020.
Za daných okolností, Ruská federácia žalobu v súlade s objektívnym aj medzinárodným právom rázne odmietne. Zároveň očakávam, že ESĽP žalobu odmietne tiež, ako nedôvodnú a predčasnú.
Rusko odškodné platiť nebude. Nie preto, že lietadlo bolo zostrelené nad územím Ukrajiny, ani preto, že bolo zostrelené ruským Bukom, ale preto, že vina Ruska nebola potvrdená súdom.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

P.S. Úprimne by ma zaujímal text žaloby, rád by som vedieť podľa akého práva bol vyhotovený a tiež, diplomovky právnikov, ktorí sa podieľali na spracovaní žaloby…

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?