Publikované: 30.04.2020

Etuda na tému zdravý rozum

Festival Divadelný svet Brno 2018 uviedol koncom mája 2018 kontroverzné hry “Naše násilie a vaše násilie” a “Prekliatie” chorvátsko-bosnianskeho režiséra Olivera Frljića.

Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský a primas český, zatiaľ neúspešne, pokračuje v súdnom spore vo veci: Ochrana náuky kresťanskej viery.
1. Ježiš znásilňuje moslimskú ženu;
2. Erigovaný „fajčený“ penis (felatio);
3. Obesenie pápeža Jána Pavla II.
Prvá inscenácia postavou Ježiša Krista znásilňuje moslimskú ženu. V druhej došlo k felácii (fajčiarska epizóda) feláciu a obesenie figuríny pápeža Jána Pavla II.
Bola to alegória, to dá zdravý rozum,“ vyhlásil súd Dukovi o hre, v ktorej znásilňujú ženu: „Divadelní výjev postavy symbolizující Krista ubližujícího muslimské ženě je zjevnou alegorií, kterou musí rozumně uvažující člověk pochopit. Pokud se ale místo toho brání proti výjevu žalobou, inscenaci jen dělá zbytečnou reklamu.“
Kde až sú hranice slobodných umení? 
To sú kľúčové argumenty rozsudku. Dominik Duka sa odvolal, aktuálne podal dovolanie a oznámil, že ak v spore neuspeje na najvyššom a ústavnom súde, pôjde so sporom do Štrasburgu (ESĽP).
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/duka-dovolani inscenace/r~0660ac588ac811eab115ac1f6b220ee8/
Právny stav ľudských práv v časti sloboda slova a umenia, v slobodnej, demokratickej spoločnosti, ktorá nie je ústavou definovaná ako liberálna demokracia, je dnes nasledovný (judikatúra):
Kritiku, podľa liberálnych demokratov a liberálov, je povinný zniesť islam.
Charlie Hebdo kritizoval islam (karikatúry Mohameda). Výsledok zo 7. januára 2015: 12 mŕtvych a 11 zranených. Karikaturisti dnes chodia kanálmi, pracujú pod dohľadom ochranky s „podzemia“.
Nebol a nie som Charie Hebdo.
Obmedzenú kritiku možno viesť proti židovstvu, v rovine „konšpirácií“ (finančný kapitál, pamflet Protokoly sionských mudrcov) s výnimkou popretia holocaustu (nepopierateľný fakt). Ako priamy následok nacistických rasových teórií a konšpirácií o pôvode svetového zla (Kniežatá zloby)…
Neobmedzenú kritiku možno viesť proti kresťanstvu, lebo: Kresťanská etika a učenie „nechutí“ ateistickým liberálom zľava aj sprava.
Žiadna kritika nesmie byť vedená proti liberálom.
Nie som žid, kresťan, moslim ani liberál. Venujem sa problematike základných ľudských, občianskych, politických a náboženských práv. V časti náboženské práva slobodou vierovyznania a vzájomnej úcte a rešpektu jednotlivých náboženstiev.
Kde až sú hranice slobody slova?
Súčasťu štúdia práva je aj teória dejiny umenia (teatrológia) a divadelná estetika? Bol teda, súd, vo veci žaloby neskutočne vzdelaného Dominika Duku, uznávanej autority, odborne kompetentný?
Mal aspoň minimálny šajn o teórii divadelnej kritiky? Alebo rozhodol len v opore o “zdravý rozum”? Svoj? A svedomie “nezávislého” sudcu? V žiadnom prípade!
Ale to je justičný škandál! 


Na čiusi objednávku, lebo „nápad“ nepochádza z hlavy jeho vykonávateľa, lebo to nebol produkt „zdravého rozumu“ v roku 75. výročia oslobodenia a ukončenia II. svetovej vojny, starosta Prahy 6 „zrušil“ maršála Ivana Koneva, námestie Interbrigadistov premenoval na Borisa Nemcova (nachádza sa tam veľvyslanectvo RF). Úžasný nápad, ako „vytočiť“ Rusov!
Boris Kolář a Zdeněk Hřib (primátor Prahy) ale dnes chodia kanálmi, s ochrankou, strachom o život a krycími ochrannými rúškami, vďaka „spolupracujúcemu“ Covid-19.
Rusko v proteste poprelo informácie týždenníka Respekt, že do Prahy dorazil ruský agent s ricínom, určeným pre Ondreja Kolářa, starostu Prahy 6  a Zdeňka Hřiba, primátora Prahy.
Ministerstvo zahraničia ČR v utorok poslalo ruskej ambasáde vlastné nótu:  “V Českej republike dodržiavame a ctíme si slobodu tlače a zákaz cenzúry podľa listiny základných práv a slobôd. „Ministerstvo zahraničia do týchto slobôd nemieni a nebude nikdy zasahovať,”.
Podľa ministra Tomáša Petríčka je neprípustné, aby slobodu tlače v Česku narušoval iný štát.
Ibaže táto informácia nemá nič spoločné so slobodou slova. Ide o nepotvrdenú poplašnú správu, s trestným potenciálom. Problém: Zdrojom správy je česká informačná služba a jeden denník. S informáciou nik ďalej nepracuje.
Táto pamiatka nie je výlučnou vecou Česka, tobôž Prahy a jej jednej mestskej časti. Vo veci sochy Koneva mala Česká republika rokovať s RF v zmysle Zmluvy ČR-RF z roku 1996 o vzájomnej ochrane pamiatok. Nestalo sa. Jeden-dvaja nezodpovední darebáci vtiahli Česko do prehlbujúceho sa sporu a medzištátneho konfliktu s Ruskom.
Dôvod: Prepisovanie a revízia histórie začiatku a konca II. svetovej vojny a zásluh na oslobodení Česka; a to zo strany Westernu a USA.
Mimochodom, Pompeo sa aj dojemne stará aj o kybernetickú bezpečnosť Česka. Lebo Rusi a Konev. Nechcem „domýšľať“ ako dopadne trestné stíhanie (žalobca: Rusko, obžalovaní: funkcionári mesta Praha a mestskej časti Praha 6.).
S poukazom na text rozsudku (Duka) a oba zmienené konflikty (Charlie Hebdo a Konev) ma viedli k tomuto článku a otázke definície pojmu zdravý rozum.
1. Ktorý súdny judikát (prípad Duka) definoval zdravý rozum? O čo sa opiera rozsudok, ktorý odkazuje na zdravý rozum?
2 a/ kde sú hranice slobody slova, skutkov, karikatúry a umenia (?),
2 b/ ktorým a a čím zdravým rozumom sa riadili Charlie Hebdo a islam v jeho krvavej odpovedi?
3. Na základe akého „zdravého rozumu“ sa riadili páchatelia odstránenia sochy maršála Koneva?
4. Kto je v tomto psychiatrickom geopolitickom blázinci, in fikovanom Covid-19, nositeľ zdravého rozumu?
Odpovedzte si sami. Máte predsa zdravý rozum a úsudok! Či? O svojom „zdravom rozume“ denne pochybujem. A netajím to. Možno preto som ešte ako-tak „normálny“.
Posilňovanie NATO a americkej prítomnosti vo svete, Európe, EÚ, aj na slovenskom území, dá „zdravý rozum“.
Sa mi rosia okuliare, premýšľaním, kam až sa Rusko nechá tlačiť; mám obavu, a to dá rozum, že “vyštartujú” ak bude “zatlačené” kamsi, odkiaľ už iná cesta nepovedie. Apelujem na zdravý rozum USA a EÚ…
Ale USA znova „korumpujú“ Slovensko mimo zmluvu o NATO, tento raz ministra zahraničia Korčoka a obrany Naďa ďalším „nezištným finančným darom“ 50 miliónov dolárov. USA to nevzdávajú…
Rusi sú svetovou bezpečnostnou hrozbou. Hurá do nich! To dá „zdravý rozum“.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Komentár pod článkom: Managercz (21:32 28.04.2020)
“Pane Koláři, Izrael trpělivě hledal zločince roky a odplatu vykonal i po dlouhých letech čekání… a i ve vašem případě je paměť Rusů nekonečná a zločiny proti hrdinům této země nemají datum expirace.
Vpravdě se máte na co těšit. Nějaká ochranka na pár týdnů nic neřeší, to vyřeší čas v ten správný moment. Odplata nebude vůbec záležet na rozhodnutí či nerozhodnutí soudu, VY jste do morku kosti urazili a pošpinili celý ruský / sovětský národ a to se nikdy nezapomíná. NIKDY. A ODPLATA se týká celého zastupitelstva Prahy 6, vaše jména jsou již teď prokleta na věky.”
https://cz.sputniknews.com/svet/2020042811865251-mluvi-o-nejake-latce-v-kufru-ale-proc-nikdo-ten-kufr-neukaze-lavrov-reagoval-na-obvineni-ruska-z/
Ešte raz: Zdravý rozum dal, rokovať. Úžasne ste podcenili Rusov…
Ich náturu ste nevyhodnotili zdravým rozumom.
Zdravý rozum zakladá mentálna a intelektová výbava, osobná a sprostredkovaná zážitková skúsenosť a pamäť.
Aj historická… 

 

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?