Publikované: 30.11.2020

Európa sa musí postaviť Maďarsku a Poľsku

Maďarsko a Poľsko spolupracujú na veto schváleného sedemročného rozpočtu Európskej únie vo výške 1,15 bilióna EUR (1,4 bilióna dolárov) a Európskeho fond na obnovu vo výške 750 miliárd EUR.
Na návrh „slovenského“ eurposlanca Šimečku (Progresívne Slovensko) boli EP prijaté podmienky prerozdelenia prostriedkov podľa zásad európskeho „právneho štátu“ akým by „EÚ chcela byť“.
Ibaže v „dvojjadre“ EÚ (Nemecko Francúzsko) dejú v reakcii na reakcie obyvateľstva na ochranné opatrenia proti Covidu čudné veci, vzďaľujúce oba členské štáty od toho, čo žiadajú od Maďarska a Poľska (Nemecko: zákaz popierania covidu ako holocaustu; Francúzsko: zákaz fotografovania a videozáznamu zásahov policajtov) a ďalšie „demokratizačné“ procesy v štátnych legislatívach.
Návrh vzniku Európskej federácie a jej ústava boli členskými štátmi zamietnuté v roku 2004. Vyhodíš ich dvermi, vrátia sa oknom s postupnými federalizačnými prvkami.
V roku 2009 bola prijatá Lisabonská Zmluva o spôsobe fungovania EÚ, v dobrej viere, že členské štáty budú všetky rady, čo sa v EP „uvarí“, v Zmluve má zakotvené hlasovanie väčšinou s právom veta členských štátov.
Teraz je zle. Poľsko a Maďarsko neposlúchajú… (na otázky demokracie a právneho štátu majú svojský názor).
Europarlament vie, že s Maďarskom a Poľskom sa bude musieť dohodnúť, inak budú problémy; Šimečkova doktrína je „A“ ale nedoložil ju „B“ (spôsob realizácie a dosiahnutia účelu zákroku).

Článok Georga Sorosa
Publikované 18. novembra v Project Syndicate (ospravedlňujem sa za chyby a nepresnosti prekladu):
https://www.project-syndicate.org/commentary/europe-must-stand-up-to-hungary-and-poland-veto-by-george-soros-2020-11
„Nejde ani tak o abstraktný pojem, ako je vláda zákona, proti ktorému sa postaví maďarský premiér Viktor Orbán a v menšej miere aj poľský vládca de facto Jarosław Kaczyński. Vláda zákona pre nich predstavuje praktické obmedzenie osobnej a politickej korupcie. Veto je zúfalé hazardovanie dvoch sériových porušovateľov.
Bol to tiež bezprecedentný krok, ktorý nastal vo chvíli, keď Európa trpí nebezpečným nárastom prípadov COVID-19, a uvrhol predstaviteľov ostatných krajín EÚ do zmätku. Ale keď šok vyprchal, bližšia analýza odhalila, že existuje cesta okolo vetovania.
Pravidlo-of-právnych predpisov  bola prijatá. Ak nedôjde k dohode o novom rozpočte, starý rozpočet, ktorého platnosť sa končí koncom roka 2020, sa každý rok predlžuje. Maďarsko a Poľsko by z tohto rozpočtu nedostali žiadne platby, pretože ich vlády porušujú zásady právneho štátu.
Rovnako by sa ozdravný fond s názvom Nová generácia EÚ mohol implementovať pomocou postupu rozšírenej spolupráce, ako navrhol Guy Verhofstadt. Ak by EÚ išla touto cestou, dalo by sa obísť veto Orbána-Kaczyńského. Otázkou je, či EÚ, s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá je možno v čele tohto procesu, dokáže zhromaždiť politickú vôľu. Som odhodlaným zástancom EÚ ako modelu otvorenej spoločnosti postavenej na zásadách právneho štátu. Keďže som maďarského židovského pôvodu, obzvlášť ma znepokojuje situácia v Maďarsku, kde som ako filantrop aktívny už viac ako 30 rokov.
Orbán v Maďarsku skonštruoval prepracovaný kleptokratický systém na okradnutie krajiny. Je ťažké odhadnúť sumu, o ktorú obohatil svoju rodinu a priateľov, ale veľa z nich bolo mimoriadne bohatých . Orbán teraz využíva novú vlnu COVID-19 na novelizáciu maďarskej ústavy a volebného zákona (ešte raz) a ústavné prostriedky na doživotné upevnenie postu predsedu vlády. Pre maďarský ľud je to tragédia.
Dovoľte mi uviesť niekoľko príkladov toho, ako Orbán okradol maďarský ľud. Previedol obrovské sumy verejných peňazí na množstvo súkromných nadácií, ktoré nepriamo kontroluje. Chytrým ústavným trikom teraz Orbán tieto aktíva natrvalo odstraňuje z verejnej sféry; vrátenie maďarskému ľudu by vyžadovalo dvojtretinovú väčšinu parlamentu. Jedná sa o takmer 2,8 miliárd dolárov.
V sérii podvodných transakcií spoločnosti blízke Orbánovi kúpili v mene Maďarska viac ako 16 000 ventilátorov za takmer 1 miliardu dolárov, čo výrazne prevyšuje počet lôžok intenzívnej starostlivosti a zdravotníckeho personálu, ktorý ich mohol prevádzkovať. Analýza údajov o medzinárodnom obchode ukazuje, že Maďarsko najviac platilo v EÚ za ventilátory z Číny, na jednom mieste platilo viac ako 50-krát viac ako Nemecko.
Jedna z týchto spoločností zabezpečila objednávku aj zo Slovinska, ktorého predseda vlády Janez Janša je blízkym politickým spojencom Orbána. Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) musí preskúmať, či bola EÚ podvedená. Je potrebné preskúmať nedávnu zmluvu o ruskej vakcíne, vďaka ktorej sa Maďarsko stane prvou európskou krajinou, ktorá ju bude používať.
Orbán sa zároveň snaží zabrániť zodpovednosti za tieto činy a podniká kroky na zabránenie opakovaniu miestnych volieb v roku 2019, keď jeho strana Fidesz stratila kontrolu nad budapeštianskou samosprávou a ďalšími významnými mestami. Ide o spôsob, ako pripraviť Budapešť o finančné zdroje, aby vetoval žiadosť mesta o požičanie peňazí od Európskej investičnej banky na nákup nového vybavenia hromadnej dopravy, ktoré je možné sociálne dištancovať. Budapešť v súčasnosti zvažuje schodok svojho rozpočtu na rok 2021 vo výške 290 miliónov dolárov. Podobné podmienky panujú aj v ďalších mestách s miestnymi vládami, ktoré nie sú kontrolované agentúrou Fidesz.
Maďarské opozičné strany sa statočne snažia napadnúť Orbána vytvorením spoločného zoznamu kandidátov na všeobecné voľby 2022. Ich šance na úspech sú však obmedzené, pretože Orbán môže v krátkom čase zmeniť pravidlá, ako to už urobil niekoľkokrát predtým. Orbán pohodlne plánuje zaviesť najnovšie zmeny volebného zákona, kým zúri pandémia, Budapešť je v zákazu vychádzania a v uliciach hliadkujú vojaci.
Začiatok formuláSpodná časť formuláraOrbán navyše vykonáva takmer úplnú kontrolu nad vidiekom, kde žije väčšina obyvateľstva. Kontroluje informácie, ktoré dostávajú, a hlasovanie v mnohých dedinách nie je tajné . Opozícia prakticky nemôže zvíťaziť.
Pomôcť môže iba EÚ. Napríklad prostriedky EÚ by mali byť nasmerované na miestne orgány, kde na rozdiel od národnej úrovne v Maďarsku stále existuje demokracia.
EÚ si nemôže dovoliť robiť kompromisy v otázkach ustanovení právneho štátu. Ako reaguje na výzvu, ktorú predstavili Orbán a Kaczyński, rozhodne, či prežije ako otvorená spoločnosť, ktorá je v súlade s hodnotami, na ktorých bola založená.“ Koniec Sorosovho článku.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Funguje to takto (žiadne konšpirácie!):
https://aeronet.cz/news/evropa-je-plynovou-komorou-do-ktere-proudi-jedovaty-plyn-multikulturni-otevrene-spolecnosti-george-sorose-orbanuv-komisar-pro-kulturu-brutalne-zkritizoval-budapesti-a-varsavou-vetovany/

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?