Publikované: 23.07.2022

Európska banka zvýšila úrokové sadzby!

Rada guvernérov ECB (Európskej Centrálnej Banky) sa dnes stretla a rozhodla o zvýšení úrokových sadzieb o 0,50 bodov. ECB zároveň schválila nový nástroj Transmission Protection Instrument (TPI), ktorý je zameraný hlavne na intervencie na trhu, aby sa zabránilo príliš veľkému nárastu rozpätia medzi výnosmi jadra a periférie.

Zatiaľ čo polbodové zvýšenie sadzby nezastaví infláciu poháňanú komoditami, bezpečnostná sieť TPI sa aktivuje, ak kandidátska krajina splní niekoľko podmienok: najsamprv splnenie bilančných kritérií EÚ; absencia závažných makroekonomických nerovnováh; udržateľnosť dlhu a rozpočtové politiky v súlade s povinnosťami k EÚ.

TPI bude zatiaľ nakupovať len štátne dlhopisy a pred jeho aktiváciou bude Európska banka využívať reinvestície celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu (PEPP). TPI vnímaná ako ruka natiahnutá k Taliansku; spread sa však po tlačovej konferencii ECB zvýšil. Je to preto, že existujú pochybnosti o tom, či Taliansko buď splní priložené prísne podmienky, alebo sa rozhodne ponížiť sa tým, že sa podrobí „gréckemu“ zaobchádzaniu.

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?