Publikované: 06.05.2020

Európske hodnoty a Covid-19

Jednou z kľúčových hodnôt EÚ v rámci Schengenu (voľný pohyb osôb, tovarov, služieb a kapitálu) je voľná trhová ekonomika, obchod a cenotvorba.

Výsledok dnes: Predraženie cien ochranných pomôcok vo veľko a maloobchode. Posvätná krava veľko a malo „podnikateľov“. V maloobchode občanov. Vo veľkoobchode štátnych úradníkov.
Práve sa otvára Pandorina skrinka Štátneho úradu hmotných rezerv. Tlačovka TA3 priniesla info o jeho predražených nákupoch za štátne, ignorancii identických pomôcok a ich ponúk dodávateľmi za nižšie ceny, nakupovalo sa za drahšie.
Dôvod: Čím vyššia cena, tým vyššie provízie z „obchodnej transakcie“. Verejné a „transparentné“ obstarávania sa míňajú s ich účelu.
Zdraželi všetky ochranné pomôcky a dezinfekčné prostriedky vo veľko a maloobchode. V lekárňach i obchodoch. Kamenných aj internetových…
Vláda by mala vydať vyhlášku, ktorou by z dôvodov nevyhnutných ochranných opatrení, mala chrániť štátny rozpočet a peňaženky pribúdajúcich nezamestnaných.
Ak by obmedzila cezhraničný obchodný styk, pre tieto komodity, okrem niektorých, ktoré nemožno zo dňa na deň vyrobiť doma (prístrojové a laboratórne vybavenie pre diagnostiku a liečbu) mohlo by to posilniť domácu výrobu a s ňou výskum a vývoj.
Ak by koncové ceny boli rovnaké, vypukla by súťaž o kvalitu. Čínske rúška vraj netesnia, treba ich lepiť. Vláda by sa zároveň mala na dobu Covid krízy správať ako Trump: uvaliť clá
Fúúúuuu! Čo by na to EÚ! Fúúú! Ešte to by tak chýbalo! Obmedzenie, liberálnych slobôd a princípov EÚ! Pozor! Ombudsmanka je odborníčkou na obchodné právo! Hrozia „otvorené listy!“
Mala by slovenská vláda na to vôbec mentálnu výbavu a odvahu?  Ide o EÚ alebo Slovensko?
Ale s tým mala začať EÚ! Prinajmenej v eurozóne. Ako kedysi za socializmu. Za normálnych okolností…
Ceny tovarov boli v Československu všade rovnaké. Lebo nebolo „trhovou ekonomikou“. Množstvo tovarov, počnúc základnými potravinami, bolo dotovaných štátom.
Na Covid-19 bohatne aj finančný kapitál: Banky vám odložili splátky úveru, ale úroky za obdobie odkladu nie.
Aj o tom je liberalizmus, liberálny kapitalizmus, o tom sú liberáli a „európske hovnoty“
. Liberálne slobody a práva.
Na tomto, prepytujem, nenesú žiadnu vinu ani sociálni demokrati. Lebo už ich predchodcovia a tvorcovia ústavy slobodného a demokratického, samostatného Slovenska, dali do ústavy toto: „Slovensko je sociálne orientovaná, nie plánovaná, ale otvorená a voľná  trhová ekonomika“.
Poznámka: Trhová ekonomika a sociálny rozmer? To je čo?
Slovensko prestalo byť samostatné, zvrchované a slobodné, vstupom do euro a transatlantických štruktúr NATO a EÚ…
Pre koho? Čo nám, občanom Slovenska a EÚ, voľná trhová ekonomika prináša dobré? Okrem samej seba a pre seba? Spýtajte sa liberálov. Sú “zárukou ich liberálnej slobody a demokracie”. Je naším novým náboženstvom?
Priemysel v prostredí otvorenej trhovej ekonomiky je tvorivý a kreatívny. Užíva si liberalizmu.
Čaká sa na ponuku rúšok so znakom EÚ.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Neviem, kto čo očakáva od liberalizmu, mojím je relatívna hmotná a nehmotná sloboda a nezávislosť, osobná a zdieľaná spoluzodpovednosť, zmysel pre poriadok, sebadisciplínu, prácu na sebe, právo, spravodlivosť, mieru vecí, svedomie a empatia, presnosť, maximalizmus v diele, dochvíľnosť, spoľahlivosť.
K tomu mi úplne stačí dobre spravovaný právny štát a slobodné, demokratické voľby. Nie vždy mi to vychádza.
Ostatok je na mne, ako s tými darmi naložím. Bez obáv. Som taký ako vy. Ľudský ideál je neznesiteľný. Cesta k nemu je doživotná. Takže bezprostredne “nehrozí”. :-)
Ako sa moje hodnoty majú k európskym, neriešim.

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?