Publikované: 07.07.2022

Európsky parlament chce vyhlásiť potrat za základné právo

BRUSEL (AP) – Európsky parlament vo štvrtok drvivou väčšinou odsúdil koniec ústavnej ochrany potratov v Spojených štátoch a vyzval na zakotvenie takýchto záruk v charte základných práv EÚ tu.

Poslanci Európskeho parlamentu v pomere hlasov 324:155 prijali „rezolúciu zlosti“ proti rozsudku Najvyššieho súdu USA z 24. júna, vo veci Roe verzus Wade 1974, ktorým sa zaviedlo právo na potrat, o tom, že „právo na potrat neexistuje,  potrat nie je právo“. Za uznesenie nehlasovalo 38 poslancov.
„Učí nás to lekciu: ľudské práva žien a dievčat nemožno nikdy považovať za samozrejmosť a musíme vždy bojovať za ich obranu,” povedala švédska politička Helene Fritzonová, ktorá je podpredsedníčkou parlamentnej aliancie socialistov a demokratov. Niektorí zákonodarcovia zdôraznili obavy, že hnutia proti potratom pro-life by sa mohli v Európe rozšíriť a uviedli, že chcú, aby bola prijatá celoeurópska ochrana  všeobecného práva na potrat ako základné ľudské, ženské právo. „Spojené štáty jasne ukázali, prečo musíme použiť všetky dostupné nástroje na ochranu práv na interrupcie v Európskej únii,“ povedal Stéphane Séjourné, predseda liberálnej skupiny Renew Europe v Európskom parlamente. O rozsudku viac tu
Rezolúcia vyzýva členské štáty, aby do Charty základných práv pridali vetu „Každý má právo na bezpečný a legálny potrat“. Zrušenie prelomového rozhodnutia Najvyššieho súdu vo veci Roe v. Wade povzbudilo odporcov potratov na celom svete. Rezolúcia EÚ vyjadrila znepokojenie nad „možným prudkým nárastom toku peňazí financovaných anti-gender a antichoice skupín vo svete, vrátane Európy“. Obávajú sa, že prostriedkov a úsilia proti svojvoľným potratom bude viac, než za ich voľnú, neoliberálnu slobodu bez akýchkoľvek etických a hodnotových zábran. Prekážkou je prvé základné ľudské právo na život od počatia po prirodzenú smrť.
V európskom parlamente dochádza k rozvratu základných ľudských práv a slobôd a najvyšších ľudských hodnôt, definujúcich ľudskú bytosť ako osobu. Postupne a vytráca duchovný a etický rozmer EÚ.
Počatý plod je ľudská bytosť v prenatálnom štádiu jej vývoja, s právami ľudského plodu, po narodení sa stáva ľudskou osobou, subjektom ľudských práv a slobôd, ak sa dieťa narodí živé. Potrat bez kvalifikovaných ospravedlniteľných dôvodov taxatívne uvedených v zákone, je zabitie alebo vražda nenarodeného ľudského plodu.
Slovenský potratový zákon je v rozpore s Ústavou SR a základným ľudským právom na život, hodný ochrany od počatia po prirodzenú smrť!

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?