Publikované: 10.12.2018

ex nihilo

Perex:

Kritika tvorby peňazí z ničoho je dnes veľmi obľúbená. Tábor oponentov je ešte väčší. Obe strany sa mýlia. Problém správnych peňazí je zložitý a vo svojej podstate neriešiteľný.

 

 

Na neriešiteľnosť poukazuje už problém definície peňazí. Kdekoľvek je možné nájsť na dvadsať rôznych definícií. V tom prípade je ale namieste odmietnuť takýto prístup. Peniaze sú komplexnou súčasťou komplexného celku. Technokratický prístup nedáva zmysel. Zmysel dáva jedine prístup, ktorý problém nerieši, len popisuje. Nie je to nič zvláštne. Ani exaktné matematické metódy nevedú ku vysvetleniu kvantových javov. Výsledkom je len nepochopiteľný popis.

Tak je nutné pristupovať aj k peniazom. Sú evolučným javom v evolučnom prostredí sociosféry človeka. Medzi peniazmi a nepeniazmi je niečo ako fázový prechod. Nikdy neurčíme, kde sa končia peniaze a kde začína tovar, či služba.

Keď pred časom v jednej diskusii napísal Matúš Pošvanc, že všetky peniaze sú ex nihilo, zaskočilo ma to. Neskôr sa mi to zdalo logické, ale nakoniec som predsa len musel odmietnuť takúto striktnú charakteristiku. Dôvodom je práve evolučný charakter peňazí, ktorý je vždy mnohotvárny. Peniaze teda môžu byť ex nihilo, ale rovnako aj reprezentantom, alebo odvodeninou inej, existujúcej hodnoty.

V praxi to môže vyzerať tak, že ak pri turistike nájdeme v potoku hrudku zlata a žijeme v dobe zlatého štandardu, výmenou hrudky za vytlačenie bankovky vytvoríme z hľadiska ekonomiky peniaze ex nihilo. Dovtedy tie peniaze v ekonomike neexistovali. To platí aj pri zaplatení razobného a vyrazení mincí. To platí aj pri súčasných peniazoch (menách). Tu sa názory rôznia dokonca aj na platfome rakúskej ekonomickej školy, ale podstatou je, že vznikajú ako záväzok oproti pohľadávke, ktoré dovtedy neexistovali. Z dynamického pohľadu začali v ekonomike existovať. Vznikli teda ex nihilo. Z účtovného hľadiska sa vzájomne vyrovnávajú a môžeme bez sporov pripustiť, že neexistujú ex nihilo. O.K. To na ilustráciu stačí.

Majú teda súčasné meny nejaký problém? Tak to teda áno. A to fatálny. Nie je v ich kontroverznom charaktere ex nihilo. Je v ich ľahkej dostupnosti. Napriek všetkým trhovým i byrokratickým obmedzeniam u investorov, spotrebiteľov, komerčných i centrálnych bánk nie sú súčasné meny vzácne. Správne peniaze musia byť vzácne. Nie sú to kamene z potoka.

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?