Publikované: 06.07.2020

Existuje praktické riešenie pre bezdomovcov?

Podľa OSN je na svete okolo 100 miliónov bezdomovcov. Ale skutočný počet je veľmi ťažko odhadnúť, lebo závisí na definícii ´bezdomovectva´. Keď Božie Kráľovstvo preberie nadvládu nad Zemou, nebude viac ľudí bez domova!

V každej časti Zeme je tento pojem definovaný iným spôsobom. Záleží na metódach a cieľoch tých, čo ten problém riešia a študujú. Takže je ťažko, skoro nemožné získať správne informácie. Aj dôvody pre bezdomovectvo sú veľmi rozmanité!

Tak, ako situácia každej osoby. Ľudia stratia zamestnanie, majú dlhy a rodinné problémy, nedostatok bytov pre invalidné osoby, aj pre nakazených vírusom HIV. Mnohí majú duševné aj telesné poruchy, alebo problémy závislosti na alkoholu, drogách.

Niektoré ženy opustili svojich manželov, alebo utiekli, alebo boli vyhnané, alebo sa živili prostitúciou. Nedostatok motivácie pracovať, zlé pracovné návyky, nedostatočné vzdelanie, alebo kombinácia týchto faktorov a mnohých iných.

Za každým prípadom bezdomovectva sa skrýva smutný príbeh! ‘Či sa jedná o ľudí bez domova v Bombaji a Kalkate, alebo o zanedbaných bezdomocov v Londýne, alebo o deťoch v Brazílii’, hovorí F. Jegede, špecialista na populačné otázky…

…vôbec si nedokážeme predstaviť, v akej ťažkej a smutnej situácii sú, a už vôbec by sme nechceli zažiť také niečo na vlastnej koži’! Potom dodáva: ‘Bez ohľadu na to, čím je tento stav spôsobený, človek si stále kladie tú istú otázku už roky:

Ako je to možné, že svet so všetkým svojím bohatstvom, múdrosťou a technickými vydobytkami sa nedokáže s bezdomovectvom vyporiadať! Prečo zlyhala moderná spoločnosť, pýta sa kniha Strategies to Combat Homelessness?

Vlády nie sú schopné poskytovať bývanie, rozdeľovať finacie, upraviť školenie a to je zhruba výsledkom politiky, v ktorej sa buď ignoruje, alebo podceňuje nepriaznivý dosah ekonomických zmien a nedostatku cenovo dostupného bývania.

Tiež narastajúceho problému zneužívania drog a ďalších zdravotných problémov, či už fyzických, alebo psychických, u tých, ktorí sú najzraniteľnejší v spoločnosti. ’Daj človeku rybu a nasýtiš ho na jeden deň. Nauč ho chytať ryby a nasýtiš ho na celý život’!

Toto príslovie poukazuje na fakt, že samostatné uspokojenie okamžitej telesnej potreby môže mať len obmedzenú hodnotu. Oveľa lepšie je ľudí naučiť, ako riešiť problémy a ako sa o seba postarať. Mnoho ľudí sa potrebuje naučiť rôzne praktické veci.

Veci do života alebo dokonca potrebuje získať úplne odlišný prístup k životu a pohľad naň. Praví Kresťania sú presvedčení, že najúčinnejšou pomocou bezdomovcom je učiť ich tomu najlepšiemu spôsobu života, ktorému nás učí Božie Slovo, Biblia. 

Mnohí ľudia prišli o domov následkom toho, že zneužívali návykové látky, žili ako zločinci, mali finančné problémy alebo sa im rozpadla rodina. Biblia dáva praktické rady vo všetkých týchto oblastiach. Vždy keď sa kresťania modlia: 

‘Nech príde Tvoje kráľovstvo, nech sa deje tvoja vôľa…’ (Matúš 6:10), žiadajú, aby Božia vláda prevzala kontrolu nad celou Zemou, a aby Boží spôsob vlády bol ustanovený pre celé ľudstvo! Biblia nás uisťuje o tom, že sa to zakrátko stane!

 
  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?