Publikované: 03.07.2020

Existuje recept na šťastné manželstvo? – II

Okrem lásky ku šťastnému manželstvu prispieva aj realistická komunikácia. To značí jasne vysvetliť informáciu a myšlienky, očakávania, záujmy. Nezáleží koľko rokov sa manželia poznajú, mali by neustále hovoriť a počúvať jeden druhého. 

Povedal jeden manžel: ‘Otvorene vyjadrujeme naše pocity, ale priateľským a prijateľným spôsobom’. Po čase manžel a manželka sa naučia počúvať nielen tomu čo sa hovorí, ale aj tomu čo nie je slovami často vyjadrené. Inými slovami, lepšie sa spoznajú!

Po rokoch sa manželia naučia postrehnúť nevyjadrené myšlienky a pocity. Manželky sa niekedy sťažujú, že ich manželia vôbec nepočúvajú. Manželia sa ponosujú, že ich manželky chcú s nimi komunikovať v tých najnevyhovujúcich situáciach! 

Komunikácia zahŕňuje súcit a porozumenie! Efektívna komunikácia prospieva tak manželke ako aj manželovi. Komunikácia by často mala obsahovať ospravedlnenie. Nie je to vždy ľahké. Pokornosť pomáha aby jeden uznal svoje chyby!

Ale aký veľký rozdiel to robí v manželstve! Skutočné ospravedlnenie môže odstrániť konflikt a urovnať cestu k odpusteniu, alebo k rozlúšteniu problému. Apoštol Pavol takými inšpirovanými slovami povzbudzuje obe stránky v manželstve:

‘Ďalej sa navzájom znášajte a ochotne si navzájom odpúštajte, ak má niekto proti inému dôvod na sťažnosť. Podobne ako Jehova ochotne odpustil vám, tak robte aj vy. Ale okrem toho všetkého (si oblečte) lásku, lebo je dokonalým putom jednoty’!

Vitálna v manželstve je obojstranná opora. Kresťanskí manželia by si mali dôverovat a spoliehať sa jeden na druhého. Nemali by sa v žiadnom prípade podkopávať, alebo podceňovať a tým spôsobom uberať na svojej vzájomnej dôstojnosti.

Láskavo oceníme naše ´polovičky´a nebudeme ich tvrdo kritizovať! Zároveň ich nebudeme ponižovať hlúpimi žartovnými poznámkami. Obojstranná podpora je zosilnená milujúcimi výrazmi ako: “Ešte stále Ťa milujem a som rád(a), že si so mnou.”

Toto sú niektoré z najvýznamnejších faktorov, ktoré môžu ovplyvniť manželku, ale aj manžela a pomôcť im obidvom, aby ich manželstvo malo úspech v dnešnom svete! Ako výstižne poznamenal jeden učenec: ‘Šťastné manželstvá sa robia v nebi’!

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?