Publikované: 20.11.2013

Existuje riešenie nezamestnanosti?

Človek sa zamýšľa, tu a tam, o tom, čo ho obklopuje a trápi alebo teší. Nie je potrebné hovoriť o neuspokojivom trhu práce a umelých  miestach pre mladých ľudí. Človek nevie kam sa obrátiť aj keď má nejaké “ponuky”. Projekt podpory zamestnanosti do 29 rokov a absolventká prax. Sľuby, kto si vás kde nechá… prípadne tlačiť sa niekomu do priazne, len aby vás vzal aj keď si vás vopred neplánuje nechať na trvalo.

Percentuálne je nezamestnanosť rozdielna vzhľadom k regiónu a jeho možnostiam. Ovplyvňuje to množstvo prítomných  investorov a firiem. Hovorím o počte veľkých podnikateľov na “meter štvorcový”. Pretože malý podnikateľ pod seba potrebuje jedného, možno troch ľudí.

 

Všetko sa koncentruje v hlavnom meste. Tam je jednoducho čokoľvek, čo si len prajete. Všetky nákupné centrá a centrály tých najväčších podnikov. Čo ak by sa tieto veľké spoločnosti rozdelili. Niektoré by mali svoj základňu v Košiciach, iné v Prešove, ďalšie v Źiline, Banskej Bystrici, v Púchove… Posilnila by sa nielen dopravná infraštruktúra rozličných regiónov, ale rozdelili by sa sily podnikov, cestovanie by bolo rozmanitejšie. Nebol by jednoznačný prúd výchoniarov na západ-> Snina – Bratislava.
Čo je podstatné, každé “srdce” podniku nie je len o jednom mieste – mieste riaditeľa, vedenia, ale aj o ďalšom množstve iných pozícií. Upratovačka, správca, SBS, recepčná, úradníci, účtovníci, údržbári, marketing. Prečo to takto vláda neú si hypotéky, úvery. Jasné, od 23 rokov mať na krku také niečo nie je rarita. Je to smutné, že nejeden mladý človek musí spraviť takýto krok. Je logické, že východ nededí reality zo západu. Ale západ zarába na východniaroch, či stredoslovákoch (komkoľvek) ktorí platia podnájom, zatiaľ čo sa domáci sťahuje do Rakúska (ďalší západ – novší).

Celkom tomu rozumiem. Neodsudzujem to, chcem len naznačiť, že sa to dá dorovnať. Lebo takto sa len prehlbujú finančné rozdiely. A je smutné, že mladí ľudia sa nemôžu vziať, pretože chcú niečo v tej svojej garsónke aj jesť.

Tak čo, milý Bratislavský kraj, pomôžeš nám? Požičaj nejakú výškovú budovu aj na opačnú stranu a vyváž trh práce.

 

 

 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?