Publikované: 17.04.2015

EXLUZÍVNE! Dobroslav Trnka otvorene prvýkrát prehovoril o inkvizítorskom procese

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa v týchto dňoch opäť posadil pred komisiu, ktorá rozhodovala o jeho disciplinárnom treste pre kauzu Glance House. Po týždni prokurátori rozhodli, že ho zbavia funkcie prokurátora a to už po druhý raz. Aj tentokrát sa Dobroslav Trnka odvolá. Proces považuje za inkvizíciu a nevylúčil ani to, že išlo o politickú objednávku.

Aký ste mali pocit, keď Vás komisia už po druhý raz zbavila funkcie prokurátora?
Očakával som to vzhľadom na priebeh konania, kedy nám zamietli všetky návrhy.

Komisia, ktorá o Vašom osude rozhodovala, bola vytvorená náhodným výberom. Čo to v ľudskej reči znamená?
Komisia bola riadne zvolená a vymenovaná, ale len na obdobie do 31 .1O. 2014, ale prípad im bol pridelený až po 23.1.2015, kedy komisia ani fakticky ani zákonne neexistovala, ale to je len kamienok v násype pochybení. Komisia totiž sama spochybnila svoju legitimitu.

Nie nadarmo sa hovorí, že nič nie je náhoda…vnímali ste to tak, aj keď ste sedeli pred náhodne vybranou komisiou?
Určite postup pri pridelení veci tejto komisii nie je náhoda.

Kto v tej komisii sedel? Ako by ste zadefinovali každého jej člena?
Boli to zatiaľ radoví prokurátori Krajských prokuratúr Prešov, Košice a Žilina. Mimoriadne ambiciózni a nie hlúpi. Na Krajských prokuratúrach sú voľné riadiace pozície. Tak si domyslite, o čom hovorím…

Akých svedkov ste chceli nechať vypočuť? Bolo Vám to umožnené?
Všetkých, ktorí boli vypočutí v rámci trestného konania, kde som bol ja tiež len svedok. Boli medzi nimi napríklad mená ako Iveta Radičová, Daniel Lipšic, Lucia Žitňanská, Jana Šlachtová, Marián Kočner, Emil Sisak, Michail Vexelberg, pán Číž.

Spomínali ste, že všetkých ste si predvolať nemohli? Čím to komisia dôvodila?
Nie nemohol. Komisia porušila trestný poriadok a nález Ústavného súdu,nepovažovala to za potrebné na moju obhajobu, čím mi ju odoprela.

Kedy a s akým výsledkom očakávate ukončenie celého procesu?

Predpokladám, že do konca októbra a som presvedčený, že so svojím odvolaním na súde uspejem. Už som raz vyhral a teraz sa dopustili ešte väčších nehorázností.A pôjdeme súbežne aj na Ústavný súd.

Ide podľa Vás o politickú objednávku, ktorá musí byť vybavená a teda doriešená ešte pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami?
Neviem, či je to politická objednávka, ale všetci takzvaní Trnkovci už sú z prokuratúry preč, alebo boli doslova sundaní z akýchkoľvek funkcií.

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 8 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?