Publikované: 09.09.2013

Farma v parlamente

Takmer osem rokov nepozerám televíziu, aby som seba a svoje deti uchránila pred rôznymi hrôzami, ktoré so sebou programy jednotlivých TV prinášajú. Mám na mysli predovšetkým primitívne reality shows s rôznymi panoptickými postavami z ľudu. To, čo sa odohrávalo minulý týždeň v rokovacej sále NR SR, bola jedna veľká Farma v priamom prenose. Panoptikum veľkých politikov, ale malých ľudí.  A tá show sa nedala vypnúť.

V stredu došlo k potýčke medzi poslancom Smeru Antonom Martvoňom a nezaradeným poslancom Alojzom Hlinom. Keďže ich číslo je vďaka médiám notoricky známe, nebudem sa o ňom rozpisovať. Azda len osobný názor: Pán Hlina uletel, Martvoňa napadol a je to bezpochyby niečo, čo patrí do krčmy tretej cenovej kategórie, nie do pléna parlamentu. Rovnako prízemné, ako počin kolegu Hlinu, sú však aj Martvoňove faktické poznámky, ktorými od začiatku volebného obdobia s porovnateľnou agresivitou častuje poslancov, vystupujúcich v rozprave.  Jeho faktické majú spravidla nulovú výpovednú hodnotu, sú plné invektív a osobných urážok ľudí, ktorým pán Martvoň nesiaha ani po päty. Okrem pána Hlinu nedávno dourážal poslanca P. Osuského a Jozefa Mihála. To, na čo viacerí často mysleli, Hlina vykonal.

V stredu sme v pléne prerokúvali veľmi dôležité zákony rodinnej politiky, ale aj zákon o pomoci v hmotnej núdzi. V rozpravách vystúpili rôzni poslanci, ktorí k téme naozaj mali čo povedať. Hviezdami správ však bola dvojica zo zlej tragikomédie, ktorá je platená za prácu v parlamente a nie za herectvo.

Vo štvrtok mal zápas Hlina vs. Martvoň dohru. Na viac ako dve hodiny zablokovali páni A. Hlina a R. Kaliňák rokovanie.   A. Hlina chcel interpelovať ministra vnútra, ten svoju účasť v rokovacej sále podmieňoval tým, že sa Hlina ospravedlní Martvoňovi. Rokovací poriadok v paragrafe 130 stanovuje, že počas interpelácie by mal byť príslušný minister prítomný, aj keď explicitne nehovorí o tom, že má byť v sále. A tak Kaliňák spustil trápne divadlo, v ktorom chvíľami nakúkal výsmešne do sály, chvíľami sa v sále prechádzal, spiklenecky žmurkal na smerácke kolegyne a opäť sa skryl za stenu.

Sám veľký Kali a jeho ego sa natoľko vžili do úlohy vlasatého fešáka s podporou 83 tlieskajúcich /p/oddaných, že akosi pozabudli na to, že žijeme v parlamentnej demokracii, kde sa ministri zodpovedajú poslancom, a nie naopak. A. Hlina sa za svoj počin zodpovedá pred príslušným mandátovým a imunitným výborom a nie pred R. Kaliňákom, ktorý uveril, že funkcia je on a on je funkcia.

Ešte horšie sa zachoval predseda parlamentu P. Paška. Prišiel, dourážal A. Hlinu, myslím, že ho dokonca nepriamo nazval hlupákom a bez toho, aby dohovoril šaškujúcemu Kaliňákovi postupujúcemu v rozpore s rokovacím poriadkom, zasa odišiel. Aj on ukázal, čo všetko si môže Smer dovoliť z pozície sily.

Smer si môže dovoliť veľa. Dá sa povedať, že s 83 kolesíkmi v pléne takmer všetko. Sú silní, veľmi silní. Jeden by očakával, že tak ako sú silní, budú aj veľkorysí. Že nebudú malicherní, že nebudú urážať nezaradených a opozičných kolegov, a že si osobne vypočujú interpeláciu tak, ako káže rokovací poriadok a ego pritom nechajú bokom. V tom spočíva veľkosť, veľkosť osobností, veľkosť politikov, veľkosť ľudí.

Smer zatiaľ dokazuje len to, že má veľa politikov s vysokými funkciami, ale nízkych ľudí.

  • SlabéVýborné (+40 skóre, 48 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?