Publikované: 24.03.2014

Fico na hrad!

Keď sa Churchilla zvykli pýtať na jeho recept na dlhý život, jeho odpoveďou bolo: „Predovšetkým, žiadny šport!”

Minulý rok ožila v strednej a východnej Európe investičná aktivita. Potenciálni investori obchádzajú náš región a hľadajú najlepšie miesto pre svoje fabriky, logistické a vývojové centrá.
Nové investície získavajú aj predtým opomínané krajiny ako Srbsko, veľa nového sa črtá v susednej Českej republike. No slovenská vláda rieši dôležitejšie veci. Napriek tomu, že v roku 2013 HDP (hrubý domáci produkt)  rástol najpomalšie za posledné 4 roky, o 0,9%, vládu Roberta Fica to neprebralo k akcii. Aspoň nie k tej správnej. Minulý rok usilovne klikoval, robil estrádne vystúpenia k MDŽ, či kúpal sa „napumpovaný“ v rieke so psom.
Pripravoval sa tak na prezidentskú kampaň, keďže reálna zodpovednosť za krajinu v premiérskom kresle je mu už zjavne na obtiaž – ešte by mohol niekto požadovať plnenie sľubov bežným voličom.
Svojim najdôležitejším „voličom“ – sponzorom už pritom korupčné istoty zabezpečiť stihol. Kšefty sú už na ceste, je načim získať prezidentskú imunitu a zbaviť sa zodpovednosti.
Vrcholom jeho kaukliarskej kampane mala byť séria futbalových podujatí. Tu sa najviditeľnejšie ukázala nekompetentnosť predsedu Smeru. Človek riadiaci krajinu v kritickom čase, kedy je treba obchádzať investorov a dni a noci venovať zlepšovaniu podnikateľského prostredia, sa uprostred svojho volebného obdobia rozhodne zmeniť svoju funkciu z výkonnej na nevýkonnú. A spôsob, ktorým chce získať tú druhú – prezidentskú – je cirkusantské číslo, pri ktorom absolútne nedokáže odhadnúť svoje fyzické sily a kondíciu. V päťdesiatke mávne rukou nad premiérskou zodpovednosťou a ide sa hrať na brazílskeho mladíka, čo má úplne pochopiteľné a predvídateľné bolestivé následky.
Ozaj má byť človek s takýmto postojom k zodpovednosti, s takýmto odhadom síl a dôsledkov najvyšším veliteľom armády?

Prečo by sa mala vláda snažiť získať investície viac ako predtým?
Ak sa vrátime k HDP, jeho miera rastu či poklesu je veličina, ktorá v slovenských pomeroch hovorí približne o tom, ako sa darí väčším, väčšinou zahraničným, podnikom u nás dovážať súčiastky, montovať výrobky a exportovať ich ďalej + o investíciách vlády do infraštruktúry. Nevypovedá o životnej úrovni, ktorá sústavne klesá – pozri „Slovensko rastie: prečo nebohatneme?“ .
Aj keď HDP rástlo, spomalenie jeho rastu naznačuje, že na Slovensku sa neinvestuje. Toto máme potvrdené štatistikou – posledné dva roky klesali investície o 16% v 2012 a 5% v 2013. Produkuje sa v predtým vybudovaných výrobných kapacitách o niečo viac, ale nebudujú sa nové. Nezamestnanosť je pritom veľká, aj po manipuláciách ministra Richtera je číslo stále pri 14%.
A je to aj napriek odlivu ľudí do zahraničia – počet krátkodobo pracujúcich v zahraničí sa medziročne zvýšil o 9,1% na vyše 134 tisíc osôb.
Do budúcnosti je to zabiják.

Pozrime sa, aké „istoty“ zabezpečil Robert Fico najchudobnejšiemu, Prešovskému kraju. Najväčší odliv ľudí za prácou do zahraničia je práve odtiaľto.
Aby som nebol pochopený zle – podľa mňa je skúsenosť s prácou v zahraničí, ako taká, potrebná a dobrá – tu však hovoríme o príznaku toho, že región chudobnie. Nezamestnanosť je vyše 18% a bez práce v zahraničí by bola až 30%! Pričom sa nič nedeje, aby sa to zmenilo.
Región je plne v rukách Smeru, avšak okrem jednej podvodnej investície zinscenovanej stranou Smer, ktorá bola po odhalení zrušená, sa neudialo nič.
Nehovorím o umelej podpore regiónu. Prešov potrebuje mať len férové podmienky – dobrú infraštruktúru a aktívne vyhľadávanie reálnych investorov.
Vláda však spomalila výstavbu diaľnice medzi Košicami a Bratislavou a zrýchľovanie železničnej trate zastalo na ceste od Bratislavy do Žiliny. Vieme pritom, že investori sa usádzajú práve popri diaľničnej sieti a mnohí potrebujú aj dobré železničné spojenie.

Zdroj: www.rozpocet.sk

Zdroj: www.rozpocet.sk

Premiérov „majster grafov“, minister Kažimír, napriek tomu vytiahol z rukáva trik ako oklamať deficit rozpočtu vlády na úkor tak potrebnej infraštruktúry. Za rok 2013 oddialil investovanie v sume jednej miliardy v kolónke „kapitálové výdavky“. A deficit je pod tri percentá. Ušetrili sme a ešte je viac času na dohadovanie provízii.
Žiadne systematické zjednodušovanie zákonov a predpisov, ktoré by zabezpečilo, že je treba menej úradníkov sa nekonalo, stačí škrtnúť budovanie infraštruktúry a máme magicky nízky deficit voči HDP = poďte voliť Roberta Fica za prezidenta.

Menej investícií, viac na platy

A že je to škodlivé najmä pre chudobné regióny? Nevadí, to si málokto domyslí a Robert Fico to predsa vykompenzuje tým, že si príde na východ Slovenska zahrať futbal.
Strana Smer totiž riadi štát cez prizmu parametrov ako „koľko opičiek musí predseda spraviť, aby si udržal popularitu a odviedol pozornosť od korupčných skutkov?“
Nie „čo musíme spraviť, aby sa ľuďom zlepšili reálne životné a pracovné pomienky?“
Ak racionalizácia štátnej správy, investície a „nekradnutie“ prinášajú strane Smer menší marketingový efekt, ako cirkusové kúsky predsedu, nikdy o ne nebudú javiť záujem.
Avšak, už aj tie cirkusové kúsky akosi zlyhávajú pre opotrebovanie materiálu.

  • SlabéVýborné (+40 skóre, 44 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?