Publikované: 13.10.2013

Ficova prezidentúra – nočná mora sa prehlbuje

V časopise .týždeň, v jeho online vydaní vyšiel rozhovor s ústavným právnikom Ivanom Trimajom,  ktorý dal môjmu podozreniu, že Ficovi ide o veľmi silný prezidentský mandát, dôvodný rámec.

Toto zaujímavé video, si môžete pozrieť tu, alebo stiahnuť tu

Súčasný stav

Vo videu bolo spomenuté to, čo som nenašiel v článkoch ústavy – že prezident má právo sa zúčastňovať  zasadaní vlády. Podľa Ústavy článku 102 odsek 1 písmeno r)  prezident má právo vyžadovať si od vlády Slovenskej republiky a od jej členov informácie potrebné na plnenie svojich úloh. V Rokovacom poriadku vlády tiež nie je explicitne spomenutá táto zaujímavá možnosť, avšak Rokovací poriadok vlády nemá silu Ústavy, jeho zmena je možná kedykoľvek.

Túto možnosť navrhol kodifikovať predseda parlamentu Paška a pridal sa aj prezident Gašparovič. V súčasnosti má vláda na rokovanie vlády možnosť dobrovoľne si prizývať ľudí  a ako vidno na obrázku z prvého zasadnutia vlády,  prezident môže byť tiež prizvaný.


Ivan Majerský, Pravda

Možnosť predsedať zasadnutiam vlády je však pre technológa moci, ako je Fico, lákavá. Naviac keď Ústavu netreba lámať a stačí novelizovať zákon o Rokovacom poriadku vlády, k čomu je súčasný počet poslancov Smeru viac ako dostatočný. Samozrejme, že lepšie by bolo upraviť Ústavu, ale takýmto počtom poslancov Smer-SD nedisponuje.

Inou rečou povedané, ak sa Fico stane prezidentom podľa môjho scenára, ktorý som spomenul v článku na túto tému, žiadne zmeny aspoň na dva roky vo fungovaní exekutívy nenastanú. Ak bude mať naviac prezident právomoc riadiť zasadania vlády, potom bude  na jej čele bábka, priamo nominovaná a riadená prezidentom aj na zasadaniach vlády.

Pripomeňme si o čo ide v uvedenom scenári – Róbert Fico bude naďalej aj ako prezident predsedom strany Smer-SD, z tejto pozície bude osobne menežovať prácu poslancov v Národnej rade SR a cez kontrolu snemovne má  zároveň rozhodujúce právomoci aj na personálne obsadenie ústavných funkcií  a exekutívy, t.j. vlády.

Novinkou je, že z pozície akčného prezidenta  bude zároveň kontrolovať priamo aj prácu vlády.

Fico bude prakticky samovládcom s neuveriteľnou, v demokratických pomeroch nevídanou, koncentráciou moci. Bude nielen ústavným arbitrom, sudcom, ale zároveň aj prokurátorom a policajtom. A aby toho nebolo dosť, za výkon prezidentskej funkcie podľa ústavy obdrží plnú imunitu, ak nebude vykonávať úmyselnú protiústavnú činnosť alebo sa nedopustí velezrady (č.107 Ústavy). Aj na posúdenie toho, či prezident niečo porušil, by sa muselo nájsť 90 poslancov pre podanie na Ústavny súd.

Doslova, pokiaľ nebude vo funkcii vykonávať genocídu, ale “len” spreneverovať, korumpovať a dosadzovať svojich ľudí, nič mu nehrozí. Po skončení vlády Smeru v roku 2016 bude môcť naďalej manipulovať s vládou a akýkoľvek výsledok volieb, akúkoľvek personálnu nomináciu, ktorá mu nebude po vôli, bude môcť podľa výkladu Ústavného súdu zablokovať.

Podľa toho, ako to vyzerá s návrhom štátneho rozpočtu a hľadania zdrojov je zrejmé, že sa chystá ofenzíva súčasného predsedu vlády na post prezidenta. Zaujíma ho len spokojnosť ľudí do volieb 2014 a potom – po mne potopa. Pridáva na platoch štátnym zamestnancom, požičiava si na úkor budúcich zdrojov, potápa živnostníkov a malé spoločnosti svojimi zdieračskými zdaneniami. Svoju funkciu premiéra využíva a bude využívať na bezkonkurenčnú kampaň.

Priemet budúcnosti

Podľa mňa je viac ako jasné, že dnes nejde o nič iné len o faktické inštalovanie prezidentského režimu. Všetky komponenty sú prítomné – máme tu silný mandát, výklad Ústavného súdu, cieľavedomého politika, dostatočnú mocenskú oporu.

Ak odhliadneme od vonkajších vplyvov (vplyv Bruselu, možný kolaps Eura, kríza apod), sú len dve možnosti :

 1. Róbert Fico bude kandidovať a neuspeje. Silný mandát prezidenta získa človek ako Kiska, Osuský či Procházka. Títo ľudia budú v jednoznačnej opozícii voči súčasnej vláde a keďže táto nemá žiadnu perspektívu reálneho fungovania s nastaveným rozpočtom a hospodárením, ekonomika bude naďalej kolabovať, zvyšovať sa nezamestnanosť, čo spôsobí zrútenie sa preferencií.
  .
  Prezident bude blokovať personálne a legislatívne aktivity vlády, ktoré nebudú v súlade s demokraciou a zákonnosťou, čím neumožní prehlbovanie korupcie a nezákonnosti. Vláda Smeru v roku 2016 skončí a s ňou upadne aj sláva Róberta Fica, jeho aureola Záchrancu slovenského národa a Neporaziteľného nadsamca.
  .
  Neúspech Smeru predznamená jeho budúci rozpad. Aj tak je to len “zlepenec” záujmových korupčných skupín pod jednou hlavičkou. Bez zdrojov na rozkrádanie tento konglomerát nemá dôvod na existenciu. Odídu sponzori, stiahnu sa najviac ohrození straníci a strana bude upadať…
  .
  Víťazná koalícia začne v roku 2016 s rýchlou rekonštrukciou justície, aby sa konečne zlikvidovala harabinovská súdna mafia, ktorá stojí pri základoch celej babylonskej veže neresti, korupcie a rozkrádania. Začne sa s preverovaním obchodov, ekonomických rozhodnutí a majetkových pomerov členov vlády. Bez opory justičnej mafie je vysoká pravdepodobnosť, že dôjde k trestnému postihu niektorých funkcionárov vlády či štátnej administratívy. Ekonomika sa bude dvíhať z trosiek, ktoré tu po roku 2016 ostanú a minimálne na 4 roky bude mať Slovensko sa čas nadýchnuť. Vzhľadom na pád Smeru je však skôr pravdepodobné, že pôjde o dlhší časový úsek
  .
 2. Róbert Fico bude kandidovať, vyhrá a zavedie všetko tak, ako som popísal. Do roku 2016 bude fakticky absolutistickým monarchom a keďže bude platiť z bodu jedna všetko o schopnostiach Smeru (ne)riadiť krajinu, nepredpokladám drvivú výhru Smeru v parlamentných voľbách. Avšak prezident Fico bude jednak nápomocný kampani Smeru, hoci sa zbaví priamej zodpovednosti za jej politiku, ale tiež pri zostavovaní novej vlády zamietne akýkoľvek návrh, ktorý by Smer mohol poškodiť. Pokiaľ sa bude dať, výsledkom bude koalícia Smeru a napr. KDH. Tým sa jednak zabezpečí kontinuita vysávania verejných zdrojov, ale tiež podpora Róberta Fica pre prezidentské voľby 2019.
  .
  Tento scénar mu zabezpečí pohodlný život až do šesťdesiatky a potom bude môcť odísť do dôchodku v roku 2024 ale už v kompletne zmenenej krajine. Krajine, ktorá bude úplne zdecimovaná nájazdami oligarchie, korupčných a rodinkárskych kobyliek, v krajine kde právo neplatí.

Nie som si istý, či zástancovia filozofie “Slováci musia žrať korienky trávy, aby sa zobudili” majú právo sa tešiť z takéhoto úpadku, ktorý by nastal po víťazstve R.Fica. Je skrátka nemožné aby 12 rokov (s krátkym prerušením) vlády korupcie, nepotizmu a oligarchie neurobilo definitívnu čiaru za ambíciou Slovenska stať sa krajinou pre ľudí v nej žijúcich. Dnes zo systému ťaží iba pár tisíc ľudí, na ktorých sa skladá pár miliónov a tento stav sa mimoriadne prehĺbi. Dnešné nastavenia sociálneho systému spôsobia ostrú sociálnu diferenciáciu a mezi veľmi úzkou špičkou miliardárov a masou chudobných, ľahostajných a nevzdelaných, sa bude nachádzať len percentuálne malá, stále sa zmenšujúca vrstva strednej vrstvy, malých a stredných podnikateľov.

Keďže tvorba zdrojov národného dôchodku nepochádza z daní byrokracie ani z pár mamutích koncernov, ale je výsledkom činorodej aktivity domácich podnikateľov, bude stále menej zdrojov, čím bude dramaticky chudobnieť zvyšok spoločnosti. Do dôchodku začnú odchádzať silné povojnové generácie a pri neustálej nerovnováhe potrieb a zdrojov, pri nemožnosti požičiavať si na svetových trhoch, nebude možné dať týmto ľuďom čo majú sľúbené.

Skrátka pri Ficovi spoločnosť nemá najmenšiu šancu na lepší život. Dostane len príležitosť zažiť si to najhoršie z oboch systémov rokov minulých, kde do guláša ekonomiky, riadenia štátu a sociálnych podmienok, kapitalizmus aj socializmus prihodia tie nejnechutnejšie ingrediencie. Výsledkom nebude bolenie brucha, ale ťažká otrava, kolaps spoločnosti

Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale tento stav nie je možné dopustiť.

Občania, treba prísť ku voľbám. Róbert Fico má mediálnu podporu, má vynikajúci marketing, ľudia na vidieku a tí, ktorí čerpajú informácie len z RTVS podporujú jeho ambície. Týchto ľudí je veľa – ale stále menej ako zvyšok spoločnosti, ktorá Fica nechce. Záchranou je vysoká volebná účasť.

Prezidentské voľby 2014 budú plebiscitom o tom, kam Slovensko nasledujúce roky pôjde. Či dostane šancu na lepší život alebo ostane chudobnou neslobodnou krajinou pre zlých ľudí, vedenou despotickou vládou.

Vaša účasť vo voľbách rozhodne.

 

Zdroje: 
http://video.tyzden.sk/eugen-korda/2013/10/09/fico-prezidentom-rizika-volby/
http://62.197.233.92/data/videos/20131009/202309-e8d1ff7.mp4
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/248070-silnejsi-prezident-nie-je-vraj-temou-dna/
http://jurajpolacek.blogspot.sk/2013/07/fico-prezident-nocna-mora.html
http://komentare.hnonline.sk/komentare-hn-152/fico-sa-naucil-cestovat-v-case-585519

 • SlabéVýborné (+80 skóre, 90 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

4 Komentárov

Komentárov 1 - 4 z 4Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Anti fico propaganda imho uz nefunguje. Je to uz obohrata platna. Nevidim dovod volit mensie zlo.

  1. Juraj Poláček

   Tibor, rozmyslal ci stoji za to nechat klesnut Slovensko tak hlboko ako je to len mozne. Ano, je pravda, ze ked som v suterene mozem ist uz len hore. Ibaze je otazne, ci sa dokazem niekam vysplhat, za aky cas a za aku cenu. Proste je to pragmaticky kalkul, ze bude efektivnejsie nenechat vyhrat Fica. Ak bude Fico zvoleny, v krajnom pripade tu mame vladu Smeru do roku 2020. Ostane tu krajina, ktorej obraz mozno vidiet v Grecku. S fantastickymi sukromnymi dialnicami, ale dlzobami v stovkach miliard EUR, s uzasnymi futbalovymi stadionmi ale s 50% nezamestnanostou mladych ludi. Ak nebude zvoleny, a Smer padne minimalne novinari budu nadseni. Konecne sa budu moct jednej kauze venovat aspon tri mesiace a nie tri dni ako teraz, kedze frekvencia skandalov za Smeru sa diabolsky zvysila. Nepotrebujem dialnice ani super stadiony, uplne mi staci obycajna rozhadana vlada, ktora nekradne aj v spanku, staci mi aj prezident, ktory si vie aspon spomenut kde bol na dovolenke. Aj to je totiz oproti sucasnosti level vyssi o niekolko stupnov. Myslim, ze teoria a prax zivota su dve veci. Ak si kazdy, ci liberal ako Ty, alebo katolicky fundamentista povedia, ze budu volit vylucne takych, ktori maju nazory zhodne na 100%, fakticky sa uvolnuje miesto pre davovu psychozu, pre volbu fuhrera, kde nie su nazory podstatne, ale vylucne projektovany obraz osobnosti. Pritom si myslim, ze v tychto volbach vobec nejde o volbu mensieho zla. Minimalne troch kandidatov si viem predstavit ako korektnych ale tvrdych nazorovych oponentov politike Smeru – podla abecedy: Kiska, Osusky, Prochazka. Ani jedneho nemam problem podporit v druhom kole s pocitom ze volim mensie zlo. Hrusovskeho som komentoval v blogoch uz viac krat a Carnogursky je bez sance. Na zaver by som rad podotkol, ze clanok vobec nechapem ako antiFico propagandu. Robert Fico ma nezaujima. Zaujimaju ma ludia, ktori maju v rukach potencial zmeny a clanok je v prvom rade o motivacii, o tom, ze bez vlastneho pricinenia nikto nezmeni nielen vlastny zivot, ale ani svoje okolie. Chce to len malo. Pozriet sa okolo seba.

   1. Problem tvojho nazoru je v tom, ze nekriticky veris tomu, ze modri su radovo lepsi. Skus si spomenut ako fungoval novy danovy informacny system od dua Miklos&Mikulcik. Ze je modra cesta pomalsia, to verim, ale stale tym istym smerom. Mne vadi smer, nie Smer.


   2. Ani mna fico nezaujima. Ale ani Miklos, Radicova, Sulik a podobni pacienti. Ja sa snazim si zivot zariadit bez ohladu na majitela agentury Vypalnictvo a Nasilie.


   3. Juraj Poláček

    Tibor, Tibor… Ja nemam ziadne iluzie. Myslis, ze neviem co su zac rozni modri “technologovia moci”. Takisto im viac vyhovuje viac statu a viac penazi na prerozdelovanie. Lenze si myslim, ze je priestor na to, aby sa naopak menej statu dalo zabezpecit zvnutra systemu. Plne suhlasim so Sulikom – Nepriatelia sedia na koalicnej rade, Fico je len super… http://www.penize.cz/svetova-ekonomika/254126-richard-sulik-pravicovy-volic-je-inteligentnejsi Niekedy by si mohol svoj radikalizmus miernit.


 2. Ak aj tu mate smeckarske praktiky, tak to kludne zmazte. Ja len, ze existuju aj alternativne myslienkove systemy. http://c4fs.wordpress.com/2012/03/08/ako-sa-odtrhnut-od-statu/

  1. Juraj Poláček

   v tom nemam problem suhlasit, ale uplne odtrhnutie od statu je cista fikcia. Tvoj postoj mi pripomina ludi, o ktorych som cital v Nemecku. “Nechcu” nic kupovat a mat spolocne s prehnitou spolocnostou, ale v podstate na nej parazituju tym ze ziadaju aby obchody nevyhadzovali prebytky, ale darovali ich. Bez charity, t.j. podielu na bohatstve skazenej spolocnosti by neprezili. Pokial tu nebudu ludia ako trebars ja, ktori su zastancami minimalneho statu a pritom su “etablovani” v systeme, moc ziskaju etatisti, ktori kazdu vynimku tvrdo potlacia. Tym chcem povedat, ze uplne nezavisla alternativa voci systemu je mozna len mimo systemu ale nie pokial si do neho involvovany. Mimochodom k teme Sme – pre istotu som skopiroval Tvoj blog, ktorym si sa snimi “rozlucil” a skus si prejst nejake clanky http://jurajpolacek.blogspot.sk :-)

 3. Ešte jeden link http://komentare.sme.sk/c/6967295/nepatri-sa-ale-setrit-treba-najma-na-dochodkoch-a-davkach.html . Odporúčam si pozorne, ideálne niekoľko krát prečítať článok. Potom (ešte lepšie predtým) vypustiť paru emócií a skúsiť sa zvážiť to, čo je tam napísané. Pretože tam je podstata problému, nie v nejakom ficovi. Pozrite si do diskusie. A skúste pochopiť vy mňa. Nemám najmenší záujem mať rovnakého politického reprezentanta, ako ľudia, ktorí tvoria gro reakcií pod článkom. Nemyslím si, že tí ľudi sú zlí. Len proste nevidím jediný dôvod sa zapájať do zástupnej hry na dobrých a zlých.

  1. Juraj Poláček

   Ja Vas do nicoho netaham, kazdy ma pravo volby. Inak s tym Muckom je to rovnaky nazor. Je to dost ojedinely hlas rozumu v redakcii SME. Chyba to, co v HN robili za Nemecka, interna rola diablovho advokata, nazorova diskusia. Vid: V jednom rozhovore ste opisovali, ako ste si v HN pripomienkovali komentáre. Má mať redakcia konsenzuálny názor? “Nehovorím, že konsenzuálny, pretože potom môže taký komentár skončiť na bezfarebnom najširšom spoločnom menovateli. Ale pri písaní sme testovali hlavné tézy na tých členoch redakcie, ktorí s nimi – ako vyplynulo z porady – poctivo a vášnivo nesúhlasili. Cibrí to myslenie i argumentačný štýl. Snažil som sa ako komentátor nazerať na problém očami férového oponenta a ísť s ním v argumentácii tak ďaleko, ako to ide.”

   1. Ja sa len snažím vysvetliť, prečo považujem voľbu menšieho zla za stratu času a kontraproduktívnu činnosť. Pretože by som sa voľbou zaradil do tábora, do ktorého úplne jasne nepatrím. Ale aby nedošlo k nedorozumeniu: prezidentských volieb sa zúčastním, pretože Prochádza, či v krajnom prípade Kiska je voľbou “dobra”, t.j. niekoho, koho by som v prezidentskom paláci rád videl.


 4. Modri nie su lepsi moralne, ale su skusenejsi v ekonomike a hlavne nenazeraju na nu cez ideologicke okuliare, tot podstata vsetkeho. Kazdopadne treba este spomenut, ze mali aj snahu o reformu sudnictva, co lavica velkolepo ignoruje, tak ze nejake rozdiely sa tam urcite najdu.

Komentárov 1 - 4 z 4Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?