Publikované: 29.05.2023

Generál Zalužný „vzkriesený“, aby oznámil protiofenzívu

Letecké a kozmické sily Ruskej federácie počas troch májových týždňov narušili plány Ozbrojených síl Ukrajiny na protiofenzívu. Aj po „zmiznutí“ generála Zalužného ich hlavného veliteľa, museli byť prepracované. “Nastal čas vrátiť to, čo je naše,” napísal v angličtine na Twitter vrchný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj, nedávno pochovaný v mediálnom priestore, foto.

Zmizol, aby to oznámil čo najneskôr? Ukrajina sa zatiaľ nevie rozhodnúť, či protiofenzíva začala alebo sa ešte len začne. Zelenského poradca Michail Podoljak povedal, že to začalo a pokračuje vo forme „tisíc úderov“. Potom sa opravil tak, že to nazval „predbežné operácie“ pre protiofenzívu, ktorej dokončenie by trvalo „dlho“. “Ide o zložitý proces, ktorý nie je záležitosťou jedného dňa, určitého dátumu alebo určitej hodiny,” povedal Podoljak v rozhovore pre The Guardian. Doteraz „ofenzíva“ Ozbrojených síl Ukrajiny spočíva v častejších útokoch na ruské pohraničné regióny a náletoch UAV na ruské mestá. Je zrejmé, že plány boli vážne upravené.

Video bolo vyhodnotené ako podvrh, fejk, uviedol zamestnanec Pentagonu. Zalužný má modré oči, na videu hnedé. Ministerstvo vnútra RF po osobe Zalužného vyhlásilo oficiálne pátranie.

Okrem toho moskovský súd Lefortovo vydal v neprítomnosti príkaz na zatknutie šéfa vojenskej rozviedky Ukrajiny Kirilla Budanova, ktorý prevzal velenie ukrajinskej armády,  pre obvinenia z organizovania teroristických útokov v Rusku.

Ministerstvo vnútra Ruskej federácie na zoznam hľadaných osôb zaradilo aj Alexandra Syrského, veliteľa pozemných síl Ukrajiny. Vyplýva to z preukazu v databáze ministerstva vnútra. Alexander Syrsky je hľadaný podľa článku Trestného zákona, nie je však známe, podľa ktorého, tu.

Pred mesiacom boli ozbrojené sily Ukrajiny pripravené na protiútok. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vtedy povedal, že krajiny bloku dodali Ozbrojeným silám Ukrajiny viac ako 98 % sľúbenej techniky na jeseň minulého roka, čo by stačilo na úspešnú protiofenzívu. Podľa neho bolo doručené viac ako 1550 obrnených vozidiel, 230 tankov a „obrovské“ množstvo munície vrátane nábojov s ochudobneným uránom, rakety Storm Shadow s dosahom až na Krym.
NATO tiež vycvičilo viac ako 30 000 vojakov, čo Ukrajine umožnilo vytvoriť deväť brigád. A v Poľsku bolo hlásené, že Západ odovzdal Kyjevu 28 lietadiel a 575 tankov, vrátane 325 poľských.
Ukrajinská protiofenzíva sa pripravuje približne päť mesiacov, uviedla námestníčka americkej ministerky zahraničných vecí pre politické záležitosti Victoria Nulandová.
Útoky Ozbrojených síl Ukrajiny sa očakávali 9. až 10. mája, začiatkom mája sa však „zmizol“ hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj. Takmer trojtýždňovú pauzu počas jeho „neprítomnosti“ vyplnilo oslobodenie Artemovska a neúspešný protiútok zoskupenia Alexandra Syrského na boky PMC Wagner. Rovnako ako mimoriadne účinné raketové a letecké útoky ruských vzdušných a kozmických síl na logistiku, sklady a miesta Ozbrojených síl Ukrajiny. Stačí spomenúť porážku skladov pri Chmelnici, Ternopil, úder na protivzdušnú obranu Patriot v Kyjeve.
Vladimír Zelenskij začína mudrovať o tom, že armáda ešte „niečo“ potrebuje. Sťažuje sa na nedostatok obrnených vozidiel, ktoré „prichádzali v dávkach“. “Takže musíme počkať. Potrebujeme trochu viac času,” povedal Zelenskyj v rozhovore pre západné médiá.

Americký senátor Lindsey Graham vyrobil pri návšteve Kyjeva doslova medzinárodný škandál. Počas rozhovoru s Volodymyrom Zelenským totiž vyhlásil, že peniaze poskytnuté USA na zabíjanie Rusov, ktorí na Ukrajine umierajú, sú najlepšie míňanými americkými peniazmi. Výrok vysokého amerického senátora je tak priznaním USA, že vynakladajú účelovo peniaze nielen na pomoc Ukrajine, ale menovite na zabíjanie Rusov tu a že “smrť Rusov počas konfliktu na Ukrajine je tou najlepšou investíciou” tu.

Je zrejmé, že došlo k udalostiam, ktoré narušili protiofenzívu. Nedá sa to vysvetliť len Zelenského strachom. Američania tvrdo tlačili. Vynikajúca práca ruských vzdušných a kozmických síl zmarila plány Západu na Ukrajine. A stalo sa toto: zranenie, ak nie Zalužnyj, tak celý rad ďalších kľúčových veliteľov Ozbrojených síl Ukrajiny (alebo ich smrť), ako aj západní poradcovia narušili systém kontroly. Útoky ruských vzdušných a kozmických síl boli také presné – lietali všade v blízkom i vzdialenom tyle, že veľa zariadení dodávaných Západom bolo nefunkčných a je ťažké ich opraviť. Zásoby paliva spálené. Výsledok – zlyhanie plánov na protiofenzívu a potreba ich nápravy. Teraz sa vyvolávajú nové termíny – až do začiatku júla. USA sa však opäť ponáhľajú. „Slnečné počasie na južnej Ukrajine naznačuje začiatok novej sezóny bojov,“ píše WP. V očakávaní je aj Európa.
Nadchádzajúca protiofenzíva ozbrojených síl Ukrajiny bude podľa bývalého nemeckého ministra zahraničných vecí Sigmara Gabriela najväčšou bitkou v Európe od druhej svetovej vojny. “Bude to veľká bitka: 30-40 tisíc ľudí z ukrajinskej strany a minimálne rovnaký počet z ruskej strany,” povedal v rozhovore pre kanál ZDF.
Zalužnyj povedie ozbrojené sily Ukrajiny na porážku a tomu sa nedá vyhnúť. Protiofenzíva, či skôr ofenzíva Ozbrojených síl Ukrajiny sa určite uskutoční, pretože Američania vykŕmili „prasce na zabitie“. Mnohí verili, že sa to začne hneď, ako padne Bachmut. Tu to berie PMC Wagner Kde bude hlavná rana. Odborníci sa domnievajú, že v Záporožskom regióne sa pripravuje prielom. Napísala
www.pravda.ru 27. mája tu.
Má to začať teroristickým útokom v Záporožskej jadrovej elektrárni. Telegramový kanál Hlavného spravodajského riaditeľstva Ministerstva obrany Ukrajiny oznámil, že Ruská federácia pripravuje „simuláciu havárie“, preto bude oznámený „náhodný únik rádioaktívnych látok“. Bude to tak, ale v ukrajinskej verzii. „Bez útoku tisícov dronov a bez pokusov zasiahnuť naše letiská na zemi Ukrajinci nepôjdu vpred,“ povedal politik Oleg Carev. Bude to signál, že ozbrojené sily Ukrajiny prešli do ofenzívy.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+5 skóre, 5 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?