Publikované: 12.04.2014

Generálny sekretár OSN: Ukrajina zatiaľ zostáva administratívnym okruhom ZSSR

Vážení čitatelia, pôvodne som sa chcel zaoberať “deeskaláciou” konfliktu vo vzťahu s Ukrajinou a plynovým problémom okolo nej. Času je však málo a k týmto témam som sa zatiaľ nedostal, okrem toho dodávky plynu na Ukrajinu reverzným tokom zo Slovenska sú už zrejme uzavreté. Európska komisia vyniesla verdikt, že spätný tok plynu na Ukrajinu nie je z právneho hĺadiska možný. Našiel som však zaujimavý, možno šokujúci článok, ktorého preklad stojí za to Vám priniesť. Z článku nie je celkom jasné, čo boli výroky Pan Ki-muna a čo konštrukcie autora, ale stojí za prečítanie, pretože vrhá iné svetlo na dianie na Ukrajine. Ukrajinskí politici, zrejme svojou lajdáckosťou, od čias rozpadu Sovietkeho impéria až doposiaľ neboli schopní vytýčiť a oficiálne zaregistrovať hranice štátu. Tento fakt nijako nepopiera existenciu Ukrajiny ako štátu, avšak z pohľadu medzinárodného práva mení pohľad na prebiehajúce udalosti.

 

 

Generálny sekretár OSN Pan Ki-mun oznámil, že medzi Ukrajinou a Ruskom neexistujú oficiálne hranice, zatiaľ ona zostáva administratívnym okruhom ZSSR.

Za 23 rokov jestvovania štátu Ukrajina, jej lídri neurobili oficiálnu demarkáciu hraníc, túto informáciu potvrdil generálny sekretár OSN Pan Ki-mun.

Bezpečnostná rada OSN na svojom poslednom zasadaní prerokovala otázku Ukrajiny a experti priniesli nasledujúci záver v rámci medzinárodného práva: ukazuje sa , že od čias rozpadu ZSSR, Ukrajina neurobila vytýčenie svojich hraníc a nezaregistrovala ich podľa požiadaviek OSN ako hraníc štátu. Ona zostala svojimi hranicami administratívnym okruhom ZSSR, súhlasne obyčajnému dohovoru, ktorý nemá v OSN zákonnú silu.

V ústave Ukrajiny, týkajúcej sa územia štátu, sa nikde nehovorí o hraniciach.

Oficiálne vytýčenie hraníc Ukrajiny s bývalými republikami ZSSR, Ruskom, Bieloruskom a Moldavskom do súčasnosti nebolo urobené.

To značí, že pokiaľ Ukrajina nemá oficiálne hranice podľa medzinárodného práva, niet základu hovoriť o ich narušení kýmkoľvek. Takže neexistuje základ hovoriť o separatizme, t.j. násilnej zmene konfigurácie hraníc. Nedá sa zmeniť to, čo neexistuje.

 

 

Zdroj: http://politikus.ru/events/16802-gensek-oon-ukraina-poka-ostaetsya-administrativnym-okrugom-sssr.html

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 11 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?