Publikované: 16.10.2019

Guvernér Luhanského regiónu obviňuje Aidar z terorizovania oblasti

Gennadij Moskal, vedúci Luhanskej regionálnej správy, vyzval ministerstvo obrany aby udržalo na uzde členov dobrovoľníckeho práporu Aidar práporu, ktorí zaviedli do regiónu teror po tom, čo ukradli sanitky a prevzali miestne firmy.

Povedal, že členovia skupiny tento týždeň ukradli dve sanitky z miestnej nemocnice pre svoje “vlastné osobné jazdy”.

Ako Moskal povedal v on-line vyhlásenie 1. apríla tieto trestné činy dopĺňajú dlhý zoznam priestupkov. Moskal takisto povedal, že členovia bataliónoch začali okrádať miestni obyvatelia a podkopávajú dôveru verejnosti v miestne orgány.

Prápor Aidar nereagoval na žiadosti Kyiv Post na vyjadrenie, ale ministerstvo obrany začalo sondu v reakcii na tieto obvinenia.
He said members of the group stole two ambulances from a local hospital for their “own personal rides” this week, Moskal said in an online statement on April 1. The offense adds to a long list of misdeeds that Moskal said have begun to alienate the local population and undermine the public’s trust in local authorities. The Aidar Battalion has not responded to the Kyiv Post requests for comment, but the Defense Ministry started a probe in response to these accusations.

 

“Bojovníci Aidar sa nesprávajú ako príslušníci ozbrojených síl, ktorí sú podriadení ministerstvu obrany, ale ako o banditi, psanci a automatickými zbraňami ozbrojení lupiči. V podstate otvorili v tyle druhý front na, ktoré je vojna v plnom prúde,” napísal Moskal.

Ľudskoprávny aktivisti a miestni predstavitelia opakovane varovali, že bezprávie práporu hrozí destabilizovať celý región, a Moskal povedal, že je presne to, čo sa deje potom, čo skupina ovládla najväčší pekáreň regiónu, UkrVeresk.

Továreň bola “zabavená” na jeseň minulého roka a ministerstvo obrany na to bolo už vtedy upozorňovalo, povedal, “ale neboli prijaté žiadne opatrenia.”

“Tento podnik, ktorý je hlavnou pekárňou v regióne, bol obsadený ozbrojenými bojovníkmi z práporu Aidar, ktorí zaviedli svoje vlastné pravidlá a začali svojvoľne zvyšovať ceny chleba, čo si vyvolalo medzi miestnym obyvateľstvom hnev a sociálne napätie a rozhorčenie na neschopnosť štátnych orgánov” napísal.

Bojovníci Aidar z továrne taktiež ukradli 280.000 hrivien v hotovosti a začali trhať vybavenie ktoré predávajú ako šrot, povedal.

Okrem toho, povedal, “neplatí za plyn,” a dlh už dosahuje 700000 hrivien.

Ako dôsledok prevzatia pekárne klesla výroba chleba o 50 percent, povedal guvernér.

Moskal nebol dnes k dispozícii pre ďalšie pripomienky, ale jeho hovorca Yaroslav Galas povedal Aidar obsadil továreň vlani v októbri a “rozhodol sa skúsiť viesť firmu.”

“Nepustí nikoho dovnútra, nedovolí ostatným pekárňam pracovať, a zvyšujú ceny, aby mali väčší zisk,” povedal.

Galas poznamenal, že okrem zhabanie pekárne, ktoré, spáchali príslušníci Ajdar mnoho ďalších trestných činov, často v opitosti.

Dňa 16. marca, sa traja opití príslušníci Aidar vlámali do súkromného domu a brutálne zbili majiteľa pred jeho ženou a dieťaťom, povedal Moskal ukrajinským Medimat. Potom dom vyplienili a v ulici začali prestrelku s políciou.

Moskal požiadal ministerstvo obrany a centrálnej veliteľstvo ozbrojených síl, aby oslobodili pekárni od okupantov 31. marca. Minister obrany Štěpán Poltorak nariadil vyšetrovanie.

Poltorak uviedol v on-line vyhlásení zverejnenom v ten istý deň, že vyšetrovacia skupina vojenská polícia bude odoslaný do regiónu, aby sa zaoberala činnosťou práporu Aidar.

Vlani v septembri, Amnesty International vyzvala ukrajinské orgány, aby dohliadla na členov práporu Aidar, potom čo zistila dôkazy o únosoch, nezákonnom zadržiavaní, týranie zajatcov, krádeže, vydierania, a možno aj popravy, spáchané príslušníkmi práporu.

Vyšetrovateľ Amnesty International citoval príslušníka Aidar vydávajúceho Amnesty International desivé varovanie v priebehu vyšetrovania na prípravu správy “Keby som chcel, môžem vás hneď teraz zatknúť, dať vám vrece cez hlavu a zamknúť vás v pivnici po dobu 30 dní, pre podozrenie z napomáhania separatistom.”

Správa dospela k záveru, že “členovia práporu zákona Aidar konajú protiprávne a prakticky bez dozoru alebo kontroly, a miestna polícia buď nechce, alebo nemôže situáciu riešiť.

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?