Publikované: 10.01.2023

Hľadanie vinníkov ohrozuje demokraciu!

Za posledné dva roky boli základné práva v Nemeckej Spolkovej republike obmedzované prísnejšie ako kedykoľvek a kdekoľvek predtým. Federálna vláda sa mohla oprieť o morálnu podporu predsedníčky Etickej rady Aleny Buyxovej, ktorá všetky opatrenia opakovane zdôvodňovala etikou a medickou správnosťou.

Samotná Alena Buyx bola jednou z najsilnejších zástankýň prísnych koronárnych opatrení. Šokujúce požiadavky boli na Buyx na dennom poriadku. Vyhlásila, že “strieľajte na všetky zbrane, pokiaľ ide o očkovanie.” Okrem toho, Buyx chcel, aby opatrenia „postupne eskalovali spôsobom, ktorý chráni základné práva (…).

Keď sa Frank Ulrich Montgomery vlani v novembri rozprával s Anne Will o „tyranii neočkovaných“, prikývla a nepovedala nič. Ani slovo na obranu očkovaných, žiadna žiadosť o návrat k objektivite v rozprave, nič. Buyx podporil opatrenia 5G, ktoré fakticky vylúčili milióny ľudí z verejného života na približne pol roka. Presadzovala aj povinné očkovanie.

Buyx teraz poskytla rozhovor pre Die Zeit, v ktorom sa vyjadruje k spracovaniu a otázke viny v rokoch Corona. Nemá „problém s ospravedlnením sa, že sme sa v Etickej rade dostatočne nezamerali na mladých ľudí,“ vysvetľuje Buyx. Presne to, čo tým myslí, zostáva nejasné a nevysvetlené. Neočkovaným sa však odmietla ospravedlniť.

Naopak, predseda Etickej rady obracia karty: „Niekedy sa zdá, že ide skôr o pocity pomsty, o odčinenie,“ hovorí Buyx. Hľadanie vinníkov hnaných pomstou a hnevom je nebezpečne jednoduché riešenie, takže to vôbec nepomáha.“ Buyx ide ešte ďalej: „Hľadanie vinníka je často vyvolané konkrétnymi stratami. Táto potreba je pochopiteľná, ale neuveriteľne toxická.

Má hlboký vplyv na polarizáciu spoločnosti. A je to hrozba pre demokraciu.” Podľa Buyxa je nepriateľom demokracie každý, kto obhajuje zásadnú revíziu korónovej politiky, kto požaduje osobné a možno aj právne dôsledky. Morálna legitimita federálnej politiky je jedinou úlohou Etickej rady a predsedu Buyxa.

Etickú radu volí z polovice Spolkový snem a z polovice federálna vláda. Niet divu, že všetko, čo vláda uzná za správne, sa vždy považuje za morálne a etické, ochraňujúce obyvateľstvo krajiny. V rozhovore pre Die Zeit, naopak, Buyx koná vo svojom mene. V mene etiky sa chce očistiť od svojich morálnych nedostatkov.

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?