Publikované: 31.12.2013

Hlina ako základ…

Nepálená hlina sa používala odkedy ľudstvo vyšlo z jaskýň a používa sa do dnes.

 

Aktuálne sa odhaduje, že az 1/3 ľudstva žije v domoch z nepálenej hliny. U nás sa ku tomuto štýlu bývania ľudia znova začínajú vracať. Znova objavujú to čaro prírody u seba doma. V dnešnom pretechnizovanom a umelom svete je to možno útek, možno nevyhnutnosť.

 

Nami realizované domy majú všetky do jedného aspoň kúsok hlinenej omietky, aspoň v špajzy, či na tlmenie hluku v ľahkej drevenej priečke medzi kúpeľnou a obývacou izbou. Hlinená omietka sa hodí úplne všade. Do obývačky, spálne, špajzy, kúpelne, v takej technickej bude dokonca účinne tlmiť aj hluk. Príroda si vždy vedela poradiť. pustime ju teda do svojho domu.

 

Ak sa pozrieme na životnosť tohto materiálu, musíme konštatovať, že hlina nedegraduje. Pozrite sa na polia, znehodnotí sa niekedy hlina na nich? Príde o živiny, ale inak sa jej nestane nič, pokiaľ ju človek svojim zásahom neznehodnotí. Životnosť a únosnosť hlinených stavieb je to najhoršie, čoho sa vlády únie boja (oficiálne. neoficiálne sa boja úpadku biznisu so stavebninami).

                                                                                                             

 

V každej dedine na slovensku nájdeme minimálne 5% domov z nepálenej hliny. tieto domy stoja a pretrvávajú neporušené do dnes. Dokonca aj keď sú už roky neobývané (vtedy sa degradácia všetkých domov zrýchľuje). Sme radi za každého jedného klienta, ktorý príde a chce opraviť hlinený dom a zachovať jeho charakter. Nepchá doň kopec betónu a využíva vlastnosti domu pre seba. Nebojte sa toho ľudia, môže vam to len pomôcť. Pomôcť k zdravšiemu životu vás a vašich detí.

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?