Publikované: 07.03.2014

Hodnoty západu

V dnešnej dobre ľudia hľadajú odpovede na otázky demokracie, slobody. V posledných dňoch máme možnosť vidieť konflikty, ktoré sú vo všeobecnosti dávané za vinu nikomu inému. Niekto v tom vidí západ, iní nie. Je len na ľuďoch, aké hodnoty budú preferovať. Preto som sa pozrel na hodnoty západu, ktoré preferujem a súhlasím s nimi.

Demokracia ako potreba k zachovaniu slobody

Kto nechce slobodu? Osobne nepoznám človeka, ktorý by sa dal rád uväzniť za to, že sa vyjadril k nejakej téme alebo že verejne prezentuje svoje názory. Myslím, že človek je od prirodzenosti tvor, ktorý sa chce cítiť slobodne a žiť málo obmedzený život. Podľa môjho názoru je demokracia základným prvkom k tomu, aby bola zachovaná osobná sloboda jednotlivca. Čo však je tá sloboda?  Nemyslím si, že sloboda znamená, že si môžem robiť čo len chcem. Demokracia predpokladá aj určitý právny systém, ktorý je potrebný na udržanie poriadku. Pre mňa znamená sloboda v demokratickom systéme to, že si môžem hovoriť čo chcem, to, že píšem tento blog a nikto ma za neho nezatvorí do väzenia považujem za slobodné. Za slobodu považujem aj to, keď sa zhromaždí skupina ľudí pred parlamentom a bude sa dožadovať svojho názoru a nikto ich za to nepotrestá alebo ich nikto za to nebude obmedzovať. Za slobodu pokladám aj to, keď sa môžem uchádzať o verejné posty a ľudia ma môžu v slobodných voľbách voliť. Príde mi slobodné, že môj kamarát je katolík a sused od vedľa navštevuje mešitu. Dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd mi príde tiež slobodné.

Takže skúsme to nejako zjednodušiť. Sloboda prejavu, zhromažďovania sa, sloboda verejnej a transparentnej voľby, sloboda vierovyznania a mnoho iných podnecuje demokracia. Asi každý normálny človek by so mnou súhlasil v týchto bodoch a nechcel by stratiť tieto slobody. Poznáme štáty, ktoré sú demokratické a kde sú dodržiavané základné ľudské práva a kde prebiehajú správne demokratizačné procesy. Na druhej strane tu máme štáty, ktoré až tak nerešpektujú základné ľudské práva a osobné slobody sú obmedzené. Ďalej môžeme vidieť štáty, ktoré sú zjavne pod nadvládou diktatúry.

A čo tie hodnoty?

Západný svet sa dnes považuje za slobodný a demokratický. Je veľa ľudí, ktorí si to nemyslia a dokonca tvrdia, že západ nerobí nič iné, len vyvoláva vojny aby zbohatol. Nebavme sa o Rusoch a Američanoch, skúsme hovoriť o hodnotách, ktoré dva rozličné svety zastávajú. Západná Európa spolu s USA, Kanadou, Austráliou a Japonskom sú pre mňa krajiny, kde sú dodržiavané základné ľudské práva a kde sa ľudia môžu biť o slobodu. Demokracia neznamená automaticky spravodlivosť. Demokracia znamená možnosť a hlavne zápas o spravodlivosť. Nikto netvrdí, že v západnom svete sa nerobia špinavosti, že sa nekradne a nepodvádza. Prirodzene áno. Aj to umožňuje demokracia. Máme tu však ale médiá, ktoré prinášajú informácie pre spoločnosť. Najväčší konšpirátor by nám teraz povedal, že tieto médiá sú manipulované. Netvrdím, že nie sú, ale v tej spleti tisíckach médií by bolo veľmi komplikované udržať manipulovanie. Skôr sa prikláňam, k názoru, že médiá sú z časti slobodné.  To umožňuje aj sloboda na trhu médií. Ak si chcete založiť noviny alebo vlastnú televíziu, tak to kľudne môžete urobiť a prinášať svoj obraz videnia sveta tak, ako to robím momentálne ja. Neviem si spomenúť na prípad, kedy bol v západnom svete zabitý novinár za svoje názory. Čo je dôležité pre demokraciu je hlavne verejná kontrola, aby sa moc nesústredila do rúk úzkej skupiny ľudí. Pravdou však je, že v normálnych západných demokraciách je parlament zložený z viacerých politických subjektov, ktoré majú rozličné názory, a taktiež poukazujú na chyby druhých. Faktom je aj to, že demokratické štáty medzi sebou nikdy nebojovali. Takže hodnota osobnej slobody, toho že môžete kričať do sveta čo len chcete mi bola vždy blízka, a preto sa mi páči.

Západná liberálna demokracia ju preferuje. Ďalšia hodnota, ktorá je pozitívna pre západný svet sú ľudské práva. Dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd je v demokratických krajinách veľmi dôležité. Máme možnosť vidieť, že v USA, kde bolo černošské obyvateľstvo utláčané až k otroctvu má teraz čierneho prezidenta.

Toto považujem sa skutočné západné hodnoty, ktoré je potrebné tlačiť do sveta. Osobná sloboda a dodržiavanie základných ľudských práv.

Irak, Irán, Líbya, Afganistan, Sýria…

Štáty, ktoré som vymenoval, majú a mali veľmi slabé hodnoty. Skôr by som povedal, že vládna strana alebo panovník má svoje vlastné hodnoty už nastavené a nechce sa ich vzdať. Či už v Iraku alebo v Líbyii vládli diktátori. Takýto systém je veľmi nevyspytateľný, pretože nikdy neviete, kto sa kedy môže stať novým diktátorom a začne sa teror podľa jeho videnia sveta bez žiadnych kontrolných orgánov. Mali sme možnosť vidieť v Severnej Kórei po výmene panovníkov čo sa dialo, keď bol celý svet zhrozený, že čo tam ten pán stvára a vyhráža sa svetu. Ľudia dosť často a s obľubou tvrdia, že do Líbye sa išlo kvôli rope. Každý, kto pozná vývoj cien ropy to nemôže tvrdiť. Pred vojnou v Líbyi sa ropa predávala za stabilnú cenu pre západnú Európu. Berlusconi sa s Kaddafim objímal ako veľkí spojenci. Počas vojny a po vojne OPEC zvýšil ceny ropy, ktorá sa začala predávať drahšie ako pred vojnou. Tým pádom je nezmyslom to, že sa do Líbye išlo kvôli rope. Husajn, ktorý likvidoval Kurdov bol demagóg a jeho pôsobenie bolo jedno veľké vraženie v Iraku. To po vpáde vojsk prestalo a naštartovali sa demokratizačné procesy.

Preto budem…

Hodnoty týchto štátov mi nejako nepasujú do slobodného sveta. V štátoch, kde sú utláčané ženy a deti a kde sloboda nehrá žiadnu úlohu, či už médií alebo jednotlivca. Nepáči sa mi takýto prístup, a preto tieto hodnoty odmietam. Novinári sú zabíjaní za svoj názor a voľby nehrajú absolútne žiadnu úlohu. Môžeme vidieť Rusko, kde sa strieda pán Medvedev s pánom Putinom. Aká je to sloboda? Aká je sloboda, keď je Pussy Riot väznené? Preto sa mi páčia západné hodnoty, lebo sú slobodnejšie ako tie ostatné.

Preto budem vždy podporovať a pretláčať západné videnie sveta.

Preto budem vždy odmietať expanzívnu zahraničnú politiku Ruskej federácie.

Preto budem vždy podporovať boj proti terorizmu v akéjkoľvek podobe.

Preto som sklamaný, že v niektorých konfliktoch západ nezasiahol skôr.

Preto budem odmietať konšpiračné teórie, ktoré rozvracajú spoločnosť.

Preto budem podporovať dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd.

Preto budem stáť vždy na strane osobnej slobody a liberálnych hodnotách.

 

 

 

  • SlabéVýborné (-1 skóre, 9 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. kúrňa, nemal som to zavesiť pod nos nasratým neonaci a klérofasom. dvaja z nich už hlasovali.

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?