Publikované: 16.09.2012

Holandskí euroskeptici dostali na frak. Našťastie!

V stredu boli v Holandsku predčasné parlamentné voľby, na ktorých pohorel najmä známy euroskeptik Geert Wilders. Jeho strana PVV klesla z 24 na 15 poslancov. A dobre tak. Geert Wilders je totiž jasný extrémista a je proti všetkému, čo nie je holandské. Je proti Európskej únii, proti euru, proti Schengenu, proti cudzincom, proti islamu, tureckého prezidenta nazval Hamas-priateľom, je proti Obamovi… Jednoducho je proti všetkému. Geert Wilders je skratka čistý blázon, ktorý odmieta všetko neholandské a významne sťažuje pozíciu stranám, ktoré kritizujú nedodržiavanie pravidiel a zlé rozhodnutia európskej únie. Áno, medzi nimi je aj SaS. Preto je dobré, že Wilders vo voľbách pohorel.

Strana Sloboda a Solidarita nie je euroskeptická v tom obmedzenom, nacionalistickom a xenofobickom ohľade, ako ho reprezentoval Wilders a jemu podobní.  Naopak, sme stranou, ktorá vidí Slovensko v Európe a v Európskej únii. To však neznamená, že budeme slepo so všetkým súhlasiť, čo prichádza z bruselského labyrintu.  Ak sa kriticky dokážeme pozerať na kroky slovenskej vlády, ba dokonca sa to od nás ako od opozičnej strany teraz aj očakáva, nie je žiaden dôvod, prečo by sme  nemali rovnakým kritickým metrom hodnotiť i európsku politiku.  Je len úbohosťou a povrchnosťou slovenského verejného diskurzu, že sa kritický postoj k Bruselu okamžite onálepkuje ako extrémizmus, deštrukcia a následne zabalí do pojmu euroskeptik. Tak sa k tomuto inak „nevinnému“ slovu  priradil negatívny podtext.

O plytkosti tohto diskurzu vypovedá napokon aj to, že za euroskeptika je označený aj ten, kto nesúhlasí  s porušovaním platných pravidiel a kto sa ozve,  keď Brusel robí politiku proti hodnotám, na základe ktorých Európska únia vznikla.  Taká je naša skúsenosť v SaS. Absurdnosť tejto situácie si najlepšie uvedomíme vo svetle faktu, že podstatou Európskej únie a základom jej (bývalého) úspechu je sloboda. Inými slovami, voľný pohyb osôb, tovaru, služieb a kapitálu. Ja k tomu dodávam aj voľný pohyb myšlienok, skúseností, prelínanie kultúr. Dokým Európska únia sledovala slobodu  ako  jej hlavný cieľ, darilo sa jej. Lenže postupom času ovládla Brusel a európsku politiku nikým nevolená komisia a 60 tisíc dobre platených úradníkov. Keďže tí musia dennodenne  obhajovať svoju existenciu, vymýšľajú nové a nové regulácie a v podstate komplikujú život slušným a činorodým ľuďom len preto, aby mali zabezpečené kráľovské platy od šesť tisíc eur vyššie.

Napríklad sa už nesmie tvrdiť, že voda pomáha proti dehydratácii, zakázaný je cukor v džúsochmedvedíci nesmú byť na obaloch od mlieka. Práve takýmito a podobnými hlúpymi rozhodnutiami škodia bruselskí byrokrati európskej idei – slobode. Samozrejme, robia to pod vznešenými heslami o ochrane peňaženky a zdravia spotrebiteľa. No nie vždy je tomu tak. A treba povedať tiež to, že bruselská byrokracia ako napokon každá byrokracia má tendenciu nekontrolovateľne sa rozpínať a mocnieť.  Každé slobodné spoločenstvo, ak chce zostať slobodným,  si musí dávať pozor na svoje úradníctvo.  Bruselské či slovenské. Čo je teda na tom také „hrozne euroskeptické“, keď kritizujeme prácu bruselskej byrokracie?  Niekedy mám silný pocit, že pojem „euroskeptik“ aj s jeho negatívnym zafarbením  vymyslela práve ona, aby zabránila kritike.

Ďalším vážnym problémom je takzvaná medzištátna solidarita. Odrazu sa objavilo veľa vykladačov európskej súdržnosti, podľa ktorých  táto solidarita patrí k základným európskym hodnotám. Toto jednoducho nie je pravda. Je to vedomá lož z vypočítavosti. Existuje totiž článok 125 Európskej ústavy, takzvaná „no-bail-out-klauzula“,  ktorá vylučuje ručenie za záväzky jednej krajiny druhou. Každá krajina jednoducho musí hospodáriť sama a niesť za to aj zodpovednosť. Domáhať sa tu solidarity len preto, že  v eurozóne  chýba odvaha  nechať  skrachovať napríklad Grécko, je cesta do pekla. Dokonca pochybujem, či je vôbec dláždená dobrými úmyslami. To platí osobitne v prípade Atén, ktoré sa dostali do eurozóny podvodom.

Aby som to zhrnul. SaS víta, že tvrdí extrémisti ako Wilders neuspeli vo voľbách, lebo kompromitovali aj tých, ktorí s vaničkou dieťa vyliať nemienia.  SaS je za účasť Slovenska v Európskej únii a  máme v úcte základnú hodnotu EÚ, ktorou je sloboda. Na druhej strane, SaS je  proti zbytočnej regulácii a byrokracii; bude kritická voči európskym štruktúram, ktorých právomoci nie sú podopreté dostatočnou demokratickou legitimitou. A budeme proti “dlhovej“ solidarite štátov,  za ktorú sa dnes vydáva národný egoizmus.  On s jeho falošnými prestrojeniami je azda najväčším ohrozením európskeho spoločenstva slobody.

 • SlabéVýborné (+148 skóre, 180 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

6 Komentárov

Komentárov 1 - 6 z 6Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. To je zufale, ako tento zeleny smolko pise. Spamuje do kazdej stranky, kde sa da. To je tu naozaj tolko teliatok, ktore to chcu citat?

  1. Chcel by som vediet kto sa skryva za menom tohto exotickeho “intelektuala”. K tomu prispevku ponize: mam rad vtipy, ale tento ma nerozosmial a hlavne ak niekto nema komu vtip povedat osobne a nema ako zaujat, tak prosim. Ale nenasiel si spravne miesto. Teraz k veci: Clanky a nazory Richarda Sulika maju vzdy hlavu a patu a su podlozene jeho prehladom a odbornymi znalostami situacie, o ktorej sa vyjadruje. A hlavne otvorene pomenuva veci a fakty, bez toho aby nieco musel zastierat. Nema sa komu zaliecat, ritovat, zodpovedat, byt dlzny a preto sa vyjadruje tak ako to naozaj vidi. A jeho nazory zdielaju v drvivej vacsine slusni a vzdelani ludia a preto bud aj Ty slusny a nenazyvaj ich teliatkami.

 2. A kym sa tu rozbehne diskusia, este jeden vtip na rano. Boh si na chvíľu povolá Georgea W. Busha, Slobodana Miloševiča a Mikuláša Dzurindu a hovorí: “Zavolal som si vás, lebo patríte medzi najdôležitejších ľudí na Zemi a chcem Vám oznámiť dôležitú správu. Za týždeň bude koniec sveta. Naložte s touto informáciou, ako uznáte za vhodné.” George W. Bush zvolá kongres a povie: “Dámy a páni, mám pre vás dve správy, jednu dobrú a jednu zlú. Prvá je, že Boh existuje, takže sme neverili nadarmo, a tá druhá – zlá, že o týždeň bude koniec sveta.” Slobodan Miloševič predstúpi pred národ: “Nesiem vám dve zlé správy. Boh existuje, čo sme si doposiaľ nemysleli a ešte k tomu o týždeň bude koniec sveta.” Mikuláš Dzurinda s úsmevom predstúpi pred svojich a hovorí: “Mám pre vás dve dobré správy. Prvá: patrím medzi troch najdôležitejších ľudí na svete a druhá: Béla Bugár o týždeň nevyhrá tieto voľby.”

 3. Pan Sulik ja s vami suhlasim vo vacsine veci ale nechapem preco sa stale navazate do ochrany spotrebitelov. Podla mna je spravne ze firmy nemozu na obaloch tvrdit klamstva alebo psychologicky “hakovat” zranitelnych (deti, matky). Ja viem, je to paternalizmus, ale navzdory vsetkym snom Miltona Friedmana klamanie spotrebitelov na obaloch slobodny trh nevyriesil v ziadnej krajne na svete! Takze trocha regulacie je na mieste a slobodnemu trhu to nijak neublizi. V tomto rypani do Bruselu za kazdu cenu ste tomu Wildersovi bohuzial podobny.

  1. jedna vec je klamanie spotrebiteľov a druhá vec je nariadiť povolené zahnutie banánov alebo uhoriek,to je choré,to je nadpráca zbytočných byrokratov

 4. http://www.necenzurovane.sk/13/hyeny.html

 5. sulik, vy ste predbehol dobu. slovensko ešte na európske témy nie je pripravené. je to škoda, ale je to fakt.

 6. Zdenek Janecek

  taky si myslim, p.Sulik, ze si vas Slovaci nezaslouzi. I kdyz tu zijem dloouuhe roky, tak nekdy jejich myslenkove pochody vubec nechapem. — Na jedne strane obdivujem primost a snahu vse resit co nejprimejsi cestou, ale zas zadubenost a zatatost je kontraproduktivna uplne ve vsem. Proste Slovaci jsou “konzervy ad absurdum”, cokoliv nove tu tvorit nebo budovat je skoro nemozne. — Podle mne se musi vymenit 2-3 generace, aby lidi pochopili, ze se nic neudela SAMO a chleba zadarmo proste neexistuje.

Komentárov 1 - 6 z 6Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?