Publikované: 25.11.2020

Houston, Houston, máme problém!

Môže byť nielen zákon ale aj ústavný zákon proti ústavný? Môže. Ak je pravdou, čo píše Denník N v opore o dostupné info, a píše to jasne, vládna koalícia a parlament ako ústavodarca a zákonodarný zbor, ústavným súdom „nezrušiteľným“ ústavným zákonom bude môcť postupne odoberať základné ľudské práva a slobody, odvodené od základných ľudských práv a slobôd.

               

V minulosti, ešte za čias právneho štátu by asi nikomu nenapadlo, že Ústavný súd raz zruší ústavný zákon pre jeho neústavnosť. Už by sa to nemalo zopakovať. Koalícia ho chce o túto právomoc pripraviť.
Za istých okolností (núdzový stav) môže to byť „len trošku“, ako vyhlásila verejná ochrankyňa práv Patakyová a podobne bývalý predseda ústavného súdu Ján Mazák.
Vláda a ministerka spravodlivosti Kolíková chce otvoriť Ústavu takouto novelou.
V pôvodnom návrhu novely takáto zmena nebola, neprešla teda ani riadnym pripomienkovým konaním.
Priamo na rokovaní ústavnoprávneho výboru to ministerke v utorok vytkol aj predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan.
Novela ústavy obmedzí aj právomoci prezidentky vo vzťahu k jej kompetenciám prijať alebo vracať zákony Národnej rade a možnosti podávania ústavných sťažností, ak zákony vyhodnotí ako nesúladné s ústavou…
Hoops! Kompetenciu odmietnuť proti ústavný zákon si neprivlastnil sám ústavný sám a arbitrárne (svojvoľne) ústavný súd, je to jeho prirodzená, neodňateľná a neoddiskutovateľná kompetencia ako sú základné ľudské práva an sich (o sebe). Nemožno ich meniť a oslabovať ani referendom.
Tu sa už Slovensko vo veciach demokracie a právneho štátu zaraďuje k Maďarsku a Poľsku.
Preložené do tvrdej matovičovskej trnavčiny, ide o pokus oslabenie kompetencií ústavného súdu ako strážneho vlčiaka ústavnosti.
Ak neupustia od proti ústavného konania, a nevyžiadajú si vo veci odborné poradené stanovisko Benátskej komisie, poučenie a stanovisko vydá Európska komisia.
Konštatujem, že komisárka pre demokraciu a právny štát EK Věra Jourová, je na môj vkus už dlho akosi ticho. Už má po termíne; „prenáša to“. Treba umelý pôrod?
Európskej komisii odporúčam prestať sa zaoberať ochranou a podporou domnelých práv LGBTI osôb;
Máme iné starosti.
Týmto persónam nik neberie, neobmedzuje ich a nezakazuje im právo nosiť rúška, hoc aj v dúhových farbách, dodržiavať odstup a umývať si ruky, ako to robí ostatný hetero štandard, ktorý sa svojou sexualitou nepotrebuje predvádzať ani vám ju vnucovať…
Len tak-mimochodom: Tiež tu a teraz bojujem aj za ich ústavou zaručené základné ľudské práva a slobody.
Matovičova reakcia na prezidentkino utorkové vyhlásenie k sporom v koalícii a spôsobu vládnutia nevyvrátila ale potvrdila psychologický profil a charakterové vlastnosti osobnosti predsedu vlády.
Po vyčerpaní všetkých možností odporúčam urobiť, čo radí „šéf“:
1. Protest 17. novembra bol nulitný; podobné pokračujúce budú s poukazom na Zákon č. 227/2002 Zb. a režim núdzového stavu protizákonné;
2. Pokračujúci rozvoj okolností zakladá občianske použitie Čl. 32 ústavy, občiansky odpor;
3. Verejný odpor tzv. „ulice“ je neprípustný s odkazom na zákon v bode jedna; môže dôjsť k násiliu na oboch stranách, a Slovensku hrozí ukrajinská (krvavý Majdan) alebo bieloruská cesta;
4. Jediná čistá a pokojná ústavná cesta je referendum o skrátení volebného obdobia vlády a predčasné voľby;
5. Ak zlyhá aj táto možnosť, lebo obštrukcie mimo Ústavu SR, nebudem vás od ničoho odhovárať.
Umyjem si ruky.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?