Publikované: 21.04.2013

Hromadná doprava v Košiciach

Hromadná doprava v meste je neodmysliteľnou súčasťou prepravy veľkého množstva obyvateľstva nielen priamo v meste, ale aj mimo mesta. O to sa v Košiciach stará autobusová, vlaková, letecká, električková a trolejbusová doprava.

O leteckú dopravu sa stará medzinárodné letisko Košice. Ročne privíta okolo 300 000 cestujúcich, ale má za sebou aj sezónu kedy vybavilo viac ako pol milióna cestujúcich. Konkrétne išlo o obdobie, keď sa prevádzkovali lety vďaka Skyeurope do viacerých hlavných miest v Európe. Letisko momentálne okrem letných charterových letov ponúka priame pravidelné linky do miest ako: Praha, Viedeň, Bratislava. A chystá sa spojenie Košice – Londýn.

Vlaková doprava je neodmysliteľnou súčasťou dopravy Košíc. Mesto je jedným z najdôležitejších železničných uzlov na Slovensku, ale určite aj vďaka nákladnej vlakovej doprave. Mesto je dôležitou križovatkou smeru východ – západ. Vlakom sa ľudia dokážu dopraviť nielen kdekoľvek na Slovensku, ale priamym spojením aj do významných miest ako Krakov, Praha, Viedeň, Brno, Budapešť a Ostrava. V meste sa nachádza 5 železničných staníc.

1. Železničná stanica Košice (Hlavná železničná stanica)
2. Železničná stanica Košice – predmestie
3. Železničná stanica Košice – Ťahanovce
4. Železničná stanica Košice – Barca
5. Železničná stanica Košice – Krásna nad Hornádom

Primestská autobusová doprava v Košiciach je tak ako pre každé väčšie mesto veľmi významnou. Dôkazom je aj množstvo spoločností, ktoré ponúkajú služby v tejto oblasti. Podobne ako vlakom sa obyvateľ mesta dokáže priamo prepraviť takmer do každého mesta na Slovensku, dokonca aj priamo do veľkých európskych miest ako Praha, Londýn, Brusel, Benátky, Viedeň, Mníchov, Frankfurt, Zurich, Ženeva, Atény, Budapešť, Krakov a ďalšie. V Košiciach sa nachádza len jedna autobusová stanica – Autobusová stanica Košice. Autobusy však majú v rámci svojej trasy cez mesto aj niekoľko zastávok na zastávkach MHD.

Mestskú hromadnú dopravu (autobusovú, električkovú, trolejbusovú) má na starosti Dopravný podnik mesta Košice. Mimochodom je to najstaršia mestská hromadná doprava na Slovensku. Denne prepraví tisícky obyvateľov po celom meste a jeho blízkom okolí. Zabezpečuje to dokopy 61 liniek mhd z toho 45 autobusových liniek, 14 električkových liniek a 2 trolejbusové linky.

Tak ako v Bratislave, tak aj v Košiciach je naplánovaný projekt integrovanej dopravy, kedy sa z okolitých menších miest a obcí bude dať vlakom prepraviť nielen na železničnú stanicu, ale dokonca ďalej po električkovej trati do konkrétnej časti mesta. Podobne by to malo fungovať aj s autobusom prímestskej dopravy. Doposiaľ sa však ešte tento projekt naplno nerealizoval.

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?