Publikované: 30.01.2021

Impíčment exprezidenta?

Štyridsaťpäť senátorov GOP v utorok hlasovalo za odmietnutie súdu ako protiústavného aktu a procesu vzhľadom na Trumpovo postavenie bývalého prezidenta.
WASHINGTON Republikáni Senátu v utorok prijali argument, že pokus o bývalého prezidenta je protiústavný, a ustanovili tak procedurálny únikový priestor pre zákonodarcov s cieľom oslobodiť bývalého prezidenta Donalda Trumpa z obvinenia z podnecovania nepokojov  6. januára a útoku na Kapitol.
Štyridsaťpäť republikánov Senátu hlasovalo v utorok za to, aby bol proces zamietnutý ako protiústavný.
Návrh neuspel pomerom hlasov 45:55, čo umožnilo ďalší priebeh procesu. Znamená to ale nepravdepodobnosť dvojtretinovej väčšiny potrebnej na Trumpovo odsúdenie.
https://www.nbcnews.com/politics/congress/most-republicans-declare-trump-s-trial-unconstitutional-here-s-what-n1255704
Proti sebe stoja demokratickí a republikánski ústavní právnici. Otázka znie: Môže či nemôže byť impíčment z Ústavy vedený proti exprezidentovi?
Demokrati a ich právnici tvrdia že áno. Republikáni nie.
Na odsúdenie je potrebných najmenej 17 republikánov. Len päť z nich však hlasovalo za pokračovanie v procese: Mitt Romney z Utahu, Ben Sasse z Nebrasky, Pat Toomey z Pensylvánie, Susan Collins z Maine a Lisa Murkowski z Aljašky.  „Myslím si, že z dnešného hlasovania je zrejmá nepravdepodobnosť Trumpovho odsúdenia, povedala novinárom Collinsová. „Stačí matematika“. Trump si milosť neudelil. Mohol. A za čo?
Republikáni Senátu si vypočuli Jonathana Turleyho, profesora ústavného práva na Univerzite Georgea Washingtona asi v tomto duchu:
„Neexistuje bezprostredný vzťah príčiny a následku medzi rétorikou Trumpa, protestmi jeho priaznivcov a útokom na Kapitol“.
Judikatúra Najvyššieho súdu USA vo veciach podnecovania proti násiliu:
https://mtsu.edu/first-amendment/article/970/incitement-to-imminent-lawless-action
Snemovňa reprezentantov druhýkrát za niečo vyše roka hlasovala o odvolaní prezidenta Trumpa. Prvý raz 18. decembra 2019 a Senát o jeho oslobodení 5. februára 2020.
Načasovanie druhej obžaloby bolo blízke koncu Trumpovho mandátu. Ústava dáva Kongresu oprávnenie odvolať prezidenta, viceprezidenta a ďalších federálnych úradníkov za vlastizradu, úplatky alebo iné trestné činy a priestupky.
Otázka: Je možné v procese pokračovať v stave ex post? Tento dokument to pripúšťa: „Ústava sa priamo nezaoberá tým, či Kongres môže obviniť a súdiť bývalého prezidenta za skutky prijaté počas výkonu funkcie. Aj keď je text otvorený diskusii, zdá sa, že väčšina vedcov skúmaním otázky si myslí, že Kongres má právomoc rozšíriť obžalobu aj proti úradníkom, ktorí už nie sú vo funkcii.“  Dokument uvádza príklady a nie je záväzný:
https://crsreports.congress.gov/product/pdf/LSB/LSB10565
K materiálnej stránke žalovaných skutkov: Trump útok nenariadil, neriadil, nesvietil pri tom. Šiel mimo neho. Samočinne. Davovým samo riadením. Bez vodcu. Zlyhala ochranka Kapitolu. Udalosti mohla predvídať. Konzekvencie: V hre je trvalé ženijno-technické zabezpečenie a ochrana komplexu budovy Kapitolu.
Demokratickí senátori chcú proces doložiť video záznamami z Kapitolu 6. januára a predvolávať svedkov.
Trump útok verejne odsúdil. Vypovedať má aj „šaman“. Tvrdí, že on a QAnon bol Trumpom podvedený. O čom chce vypovedať ten cirkusant?
Senátorka Lindsey Grahamová vyhlásila, že volanie „QAnona Šamana“ ako svedka obžaloby by z súdu urobilo „cirkus“; potom, čo právnik búrliváka z Kapitolu „QAnon Shaman“ vyhlásil, že jeho klient bude ochotný vypovedať, republikánka z Južnej Karolíny vyhlásila, že sa tak z utrpenia stane „úplný cirkus“: „Nenapadá mi lepší spôsob, ako z nadchádzajúceho procesu obžaloby urobiť úplný cirkus, ako zavolať šamana QAnona ako svedka čohokoľvek,“ napísala Graham na twitteri.


https://www.foxnews.com/politics/lindsey-graham-qanon-shaman-impeachment-witness-trial-circus

Proces je viac-menej (ne)ústavná fraška. Zbožné prianie demokratov. V opore o nič. Druhý proces je tiež zrejme odsúdený na neúspech. Nevydá ani na trestnoprávnu žalobu.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Prílepok: Úrad generálneho inšpektora ministerstva spravodlivosti USA v pondelok oznámil, že vyšetruje, či sa súčasní alebo bývalí zamestnanci DOJ (Department of Justice) pokúsili zmeniť výsledky prezidentských volieb v roku 2020.
https://www.foxnews.com/politics/doj-ig-investigation-officials-overturn-2020-election
Proces žaloby je mrhaním času a energie iniciátorov žaloby, voľby spustili lavínu už skôr pozorovaných a sledovaných porúch demokracie na sociálnych sieťach:
https://www.hlavnespravy.sk/rada-federacie-federalneho-zhromazdenia-ruskej-federacie-tvrdo-odsudila-spravanie-globalnych-internetovych-gigantov/2422640
https://dorzeczy.pl/kraj/170053/cenzura-w-social-mediach-polska-chce-wplynac-na-big-tech.html
Kto sme sa stretli s oznámením fejzbúku: „Váš príspevok (komentár) porušuje zásady fejzbúkovej komunity preto bude viditeľný len vami” alebo: “Váš účet dočasne pozastavujeme/rušíme” vedia, o čom je reč.
Demokrati dali zablokovať Trumpovi akýkoľvek prístup na Twitter a sociálne siete
Objektívne osobné znepokojenie („to je problematické“) vyjadrila aj nemecká kancelárka Merkelová…
Tí istí demokrati ale nič podobné nekonajú proti Navaľnému, ich “trójskemu koňovi” (užitočný idiot” vyzývajúcemu Rusov proti Putinovmu režimu, naopak, cez „ich“ sociálne médiá vydávajú pokyny a inštrukcie k protestom

                

Od roku 2014 (Kyjev) organizujú majdany a farebné revolúcie (Ukrajina, Bielorusko, Rusko) na ich a dnes obraz Bidenovej administratívy. Vrieskajú ale, že Moskva obmedzuje práva na slobodu slova a informácií…
https://www.hlavnespravy.sk/tretia-svetova-studena-faza-kapitola-harrisova-a-biden-naznacil-nieco-prvy-telefonat-putina-s-bidenom/2421676
Sociálne siete a médiá nesmú (!) ich vlastnými pravidlami byť v postavení nad právnym a  ústavným poriadkom hostiteľských štátov.
Týka sa to aj časti tretieho sektora zahraničných agentov

Maďarsko, Poľsko a Rusko koná, Slovensko nie… (to sú otázky bezpečnostnej a obrannej stratégie). Zodpovednosť na Slovensku nesú Radičovej a Ficove vlády. A súčasná vláda s jej ministrom zahraničia; Ivan Korčok je poslušný „kariérny“ zahraničný agent.
Jediné, o čo mi ide, je zdravý rozum a farebné, priestorové videnie.

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?