Publikované: 24.05.2015

Írske ústavné právo a referendum

Návrh na zmenu ústavy týkajúcej sa legalizácie manželstiev homosexuálnych párov predložila v prevažne katolíckom národe írska vláda.
Účelom referenda bola novela írskej ústavy vo veci (re)definície manželstva a rodiny.
Írska ústava nepozná obmedzenia predmetu referenda typu Čl.93 Ústavy SR (3): „Predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet.“
Írska ústava platí od roku 1937, pričom do júna 1941 bolo možné ústavu zmeniť jednoduchým rozhodnutím parlamentu na návrh prezidenta.
Po ňom musí podľa čl. 46 byť každá novela ústavy schválená obligatórnym referendom.
Konanie referenda upravuje volebný zákon z roku 1992 a jeho novelizácie z roku 1996 a zákon o referende z roku 1994 a jeho novelizácie z roku 1998 a 2001 (od r. 2006 v gescii ministerstva pre životné prostredie, dedičstvo a miestne vládnutie).
Každý návrh na zmenu ústavy vo forme dodatku musí byť navrhnutý ako zákon a schválený oboma komorami parlamentu, až potom môže byť predložený občanom v referende.
Ak parlament návrh na zmenu ústavy schváli, minister pre životné prostredie, dedičstvo a miestne vládnutie oznámi verejnosti dátum konania referenda, s jeho vykonateľnosťou do 30-90 dní od dátumu jeho vyhlásenia vyhláškou.
Íri v referende podľahli masívnemu tlaku zo strany médií, vlastnej vlády a politických strán.

Poznámka 1.: Ústavné právo Írska nepozná (neumožňuje) možnosť podnetov na zmenu ústavy, ústavných zákonov a zákonov občanom (zdola) – iniciačné právo má len niektorá z vládnucich politických strán (parlamentných frakcií).
Iniciátorom a vykonávateľom referenda nesmie byť politická strana, iba vláda, ktorá rozhodla aj o referende, týkajúcom sa ľudských práv a slobôd.
Poznámka 2.: TA3 (nedeľa popoludňajšie správy): „Íri si referendom vynútili zmenu ústavy“ je lož – pravdou je, že Íri už vládou plánovanú zmenu ústavy referendom iba v dôsledku masívnej manipulácie ratifikovali (odsúhlasili), teda, zmena ústavy je v dôsledku výsledku referenda (yes!)  vykonateľná…
Hypotéza (predpoklad), že si zmenu ústavy “vybavila” (vynútila) homo loby je viac ako pravdepodobné…

http://www.postoy.sk/content/homoaktivisti-chromik-mal-pravdu

  • SlabéVýborné (0 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?