Publikované: 16.10.2019

Ivo Nesrovnal: Maďari, ostaňte Maďarmi

Bratislava, Pressburg, Pozsony. Starí Bratislavčania hovorili troma jazykmi. Sme veľmi radi, že v roku 2014 môžeme rozprávať s novým primátorom Bratislavy, Ivom Nesrovnalom, aj po maďarsky. Kde ste sa tak naučili?

V Bratislave. Tu som sa narodil, tu som vyrástol a maďarčina bola jazyk, ktorým rozprávali moji susedia, ktorý zaznieval na ulici. A aj keď som ako dieťa ešte nerozumel, je to zvuková kulisa môjho detstva. Kdekoľvek, kde som bol na svete a počul som maďarčinu, tak som sa usmial a spomenul som si na domov.

Všetko rozumiete?

Všetko nie, veľa som zabudol. Mal som takú kuchynskú maďarčinu. (Magyarul, gyakorlat teszi a mestert.) Pred pár rokmi som sa znovu začal učiť po maďarsky tu na inštitúte, lebo sme susedia, máme najdlhšiu hranicu, spoločnú históriu, spoločný štát. Strašne veľa informácií o Slovákoch je napísaných v maďarčine a mňa to štvalo, že si nerozumieme, a som odkázaný iba na slovenské zdroje, ktoré sú často z rôznych dôvodov chudobnejšie ako tie, ktoré sú v Maďarsku. Tak som sa rozhodol, že je slušnosť vedieť jazyk susedov a začal som sa znovu učiť.

Už ste si stihli trošku oddýchnuť po voľbách?

Nie.

A kedy plánujete?

Zajtra (úsmev).

003

Akým spôsobom?

Chcel by som ísť do prírody na pár dní, športovať a oddychovať, byť s rodinou.

Spolu s primátormi Trnavy a Komárna sa o vás hovorí ako o najväčších prekvapeniach týchto volieb. Čo bolo tým víťazným receptom?

Pre mňa to až také prekvapujúce nebolo. Nechcem byť neskromný, ale nespokojnosť Bratislavčanov bola veľká. Myslím, ako toto mesto vyzerá, a to bolo to smerodajné, čo rozhodlo. Ľudia skutočne chceli vidieť novú tvár, novú energiu, nových ľudí. Rozhodol zrejme aj môj životný príbeh a profil, že som nezávislý, aj finančne nezávislý, som úspešný advokát, žil som v zahraničí, a napriek tomu chcem žiť v mojej Bratislave. Toto je moje mesto. A samozrejme, ľudia prehliadli aj ten projekt politických protikandidátov, ktorý bol priehľadný, prospechársky. Toto dohromady vytvoril úspech.

Vyzerá to tak, že Hotel Devín prináša šťastie. Aj pán Kiska tam čakal na výsledky, Vy tiež. A dopadli ste podobne  a úspešne. Bol to jeden z dôvodov, že ste si vybrali rovnaký hotel?

Nie som poverčivý, ale zrejme máte pravdu. No dôvody úspechu, ako som spomenul, boli niekde inde – v tvrdej práci. Od mája som bol každý deň v uliciach, rozprával som sa s ľuďmi, lebo ja nie som taký notoricky známy ako moji protikandidáti, ktorí sú už 25-30 rokov v politike. Ja som advokát, žil som iným spôsobom života. Pustil som sa do komunálnej politiky a tento hendikep som musel prekonať. Dohnal som to prácou s ľuďmi. Tam je základ, a Hotel Devín je už len taká čerešnička na torte.

Vy ste boli celý večer odrezaný od novinárov. Márne vás hľadali, nedávali ste reakcie. Prečo?

Neboli sme odrezaní od novinárov. My sme večer trávili v súkromnejšom, pokojnejšom prostredí. Veľká miestnosť bola plná ľudí, tam sa nedalo sústrediť. Kým neboli definitívne výsledky, nebolo ani čo komentovať a vyjadrovať sa k špekuláciám je neseriózne. My sme sa dvakrát vyjadrili k priebehu oficiálne, ale potom nebol dôvod na nejaké veľké, slávne vyhlásenia. Na konci som sa poďakoval.

Aký je váš základný pocit? Čo cítite teraz po týchto úspešných voľbách?

Radosť, ale zároveň aj obrovský záväzok a pokoru voči tým, čo mi Bratislavčania dali. Lebo skutočne veľmi veľa ľudí sa rozhodlo pre tento náš projekt a videnie sveta.

005

Pán Procházka sa vyjadril, že politická strana Sieť mala v Bratislave rozhodujúci podiel na tom, že sa podarilo v Bratislave vymeniť ľavicového primátora. Povedal, že  „stiahnutím svojich kandidátov sme urobili obetu v prospech stredopravého voliča a vyšlo to v Bratislave aj v Prešove,“. Čo Vy na to hovoríte?

Nič.

Predsa len, pred voľbami ste dlho ako keby koketovali so stranou Sieť. Aj ste vystúpili z SDKÚ. Oni si potom vybrali vlastnú kandidátku. Nakoniec ju stiahli a prešli k pánovi Kňažkovi. Myslíte si, že práve to Vám pomohlo?

Ja som sa rozhodol kandidovať ako nezávislý, lebo som nechcel byť súčasťou práve takýchto všelijakých hier, ktoré nikomu nepomáhajú. Ľudia to ocenili práve vo voľbách.

Pokračovanie rozhovoru na www.körkép.sk

S Ivom Nesrovnalom sa rozprával Zsolt Király

Fotky: Diana Lengyel

Rozhovor bol autorizovaný.

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Komentovať

.

Login

Ešte nemáte svoj účet?