Publikované: 21.11.2012

Jánošík ako inšpirácia vzniku daní

K slovenskému zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi sa prihlásil aj náš histo(e)ricky najsociálnejší premiér. Niet divu, veď myšlienke “Bohatým brať a chudobným dávať” vďačíme za vznik pravidelných daní. A čo by boli politici bez našich daní.

Slovenský národný hrdina už storočia nežije ale stále počúvame, ako ľudia, ale aj premiér štátu hovoria: “Prečo to nezaplatia boháči alebo bohaté firmy?”. Alebo je tu aj iná forma, teraz taká populárna: “Bohatí by mali platiť vyššie dane a tie by sa mali rozdeliť chudobným!”

Aby sme pochopili prečo je táto myšlienka najväčším utrpením pre strednú triedu a chudobných, musíme sa pozrieť na históriu vzniku daní. Dane sa pôvodne vyberali iba príležitostne (zväčša na vojny). Permanentným odvodom sa stala daň v Anglicku v roku 1874 a v USA v roku 1913. Pokusy o zdaňovanie boli aj predtým, ale idea daní sa stala populárnou a prijateľnou pre väčšinu ľudí tým, že chudobným ľuďom a strednej triede sa tvrdilo, že dane vznikli na potrestanie bohatých. Preto masy volili tento zákon, ktorý sa stal ústavne legálnym. Len čo vláde zachutili peniaze, chuť rástla. Až bola taká veľká, že sa museli dane začať vyberať aj od strednej triedy a odtiaľ sa to “posúvalo dolu”.

Samozrejme bohatí už vtedy poznali možnosti ako platiť najnižšie, alebo žiadne dane. A odvtedy si zákony prostredníctvom lobistov prispôsobili na svoj obraz. Vojna medzi bohatými a tými čo nemajú nič, nikdy neskončí. Dav s heslom “Berte bohatým” proti “bohatým”. Žiaľ, dav v tomto boji ťahá za kratší koniec.

Preto vždy treba zbystriť pozornosť, keď začujeme z úst politika výzvu na zdaňovanie bohatých. Vtedy si vždy spomeňte, kedy nastal tzv. deň daňovej slobody. Tento rok to bol 1. jún. Až po tomto dátume začíname zarábať pre seba. Všetko dovtedy išlo štátu. A to mali na začiatku platiť dane iba bohatí!

 

P.S. Inšpiráciou pre blog bola kniha Roberta T. Kyosaki “Bohatý otec, chudobný otec.

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 6 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Juantorena

    O kradnutí by najviac vedeli hovoriť šmolkovia. Kradnutie povýšili na svoju najvyššiu métu. A platia si more verných pisálkov, ktorí sa snažia presvedčiť rieku, že má tiecť hore prúdom. Ale zločiny šmolkov sú naveky zapísané v análoch a títo lumpi už nikdy nebudú môcť predstúpiť pred národ, aby svojimi podlými tvárami tárali o kradnutí druhých.

  2. Suverénne najväčšími zlodejmi v histórii Slovenska boli a sú komunisti. Za 40 rokov svojej vlády si vypracovali rozsiahly know-how, ktorý dnes súdruch docent kráv intenzívne uplatňuje. Okráda každého, okrem tých z krátkeho zoznamu poberateľov istôt. Zo svojich úspechov sa nepokryte teší — aj dnes nám v rozhlase hrdo oznámil, že svojou politikou priviedol slovensko do svrabu — a s radosťou prízvukoval, že Slovensko je nazaj v svrabe. Istoty prichádzajú – to sme čakali. Tá razancia je však šokujúca

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?