Publikované: 26.10.2014

Jaroš: môžem poslať niekoľko práporov na Kyjev a vyriešiť otázku vlády okamžite

Tomáš Haas, historik, politológ a bývalý poradca prezidenta Václava Klausa, preložil a okomentoval dôležitý rozhovor s kľúčovou postavou dnešnej ukrajinskej politickej scény Dmytro Jaroša, ktorý vznikol v predvečer parlamentných volieb na Ukrajine.

Tomáš Haas:

Ku ukrajinským voľbám je tu príspevok toho, kto je priamo v centre diania – vodcu neonacistickej strany Pravý sektor a veliteľa jej ozbrojených síl, práporov “Národných gárd” bojujúcich s rebelmi v Novorusku a dobrovoľníckych zborov DUK pre boj s “vnútorným nepriateľom.”

Pán Jaroš to v rozhovore, ktorý pred týždňom poskytol novinám iPress, reprodukovanom v Euromajdan Press, hovorí jasne: vláda a prezident budú počúvať. A ak nie, Pravý sektor zasiahne.

Priviesť svojich násilníkov priamo do parlamentu je pre nich maličkosť – už to urobili vo februári. Ich ľudia sú pripravení, Prápory DUK sú vyzbrojené a vycvičené, takže neonacistický puč môže nastať kedykoľvek pán Jaroš vydá povel svojim jednotkám. Prezident Porošenko a premiér Jatseňuk môžu byť, v prípade neposlušnosti, súdení ako zradcovia. Silu k tomu Pravý sektor má a už mnohokrát predviedol, že ju vie bez akýchkoľvek okolkov použiť.

Nacistický puč pred ktorým už niekoľko mesiacov varujem, je tu. Jedinou otázkou je jeho forma.

Čítať ten Jarošov rozhovor nemusia tí, ktorí stále veria, že po voľbách bude na Ukrajine pokoj a mier.

————————————————–

Euromaidan press, 18.10.2014, Jaroslav Ivanočko

Pokiaľ to ale dobre chápem, mohlo by to vydláždiť cestu do Kyjeva Putinovi a jeho armáde

Dmytro Jaroš, vodca Pravého sektora prišiel do Ľvova v obrovskom jeepe s “PTN-PNK” poznávacou značkou a priznal, že s ručným granátom vo vrecku. Povedal, že začína kampaň naprieč Ukrajinou. Ale ak sa situácia na východnej fronte zmení, bude musieť ísť späť do miesta svojho nasadenia.

V exkluzívnom krátkom rozhovore pre iPress.ua nám Dmytro Jaroš povedal, čo by robil vo Vrcholnej rade (parlamente pozn. pr.) Ak Pravý sektor získa potrebný počet hlasov, o jeho vzťahu k súčasnej vláde a o legalizácii DUK, Dobrovoľníckych Ukrajinských Zborov.

(Tomáš Haas: O zriadení a výcviku DUK som už niekoľkokrát písal. Sú priamo riadené a cvičené Pravým sektorom. Na rozdiel od bojových práporov ako Azov, alebo Dneper, sú vyzbrojené prevažne ľahkými zbraňami a trénované pre boj v mestách. O ich zriadení a tréningu Pravý sektor informuje už od leta. Prvé prápory DUK sú už vycvičené a pripravené na nasadenie)

Povedali ste, že Pravý sektor je na prahu vstupu do Vrcholnej rady. Máte nejakú predstavu, čo tam chcete robiť?

Naše poslanie vo vrcholnej rade vidíme takto: budeme šťukou, ktorá nedovolí kaprom zaspať, budeme víriť všetko to parlamentné bahno – 70 percent ho bude rovnako asi prehádzené nejako inak a my urobíme všetko preto, aby tí ľudia pracovali pre Ukrajinu a nie pre ich vlastné vrecká. Samozrejme pripravujeme vlastné koncepčné myšlienky pre reformu mocenského balvanu, ktorým je vláda. Spoliehame sa na podporu spoločnosti, pretože malá skupina ľudí nemôže urobiť nič bez podpory ľudu.

Ak je to otázka priviesť niekoľko tisíc ľudí do budovy Vrcholnej rady a zablokovať jej činnosť v prípade že odmietne nejaký dôležitý zákon, potom sa to stane. Koniec koncov Pravý sektor má s organizáciou niečoho takého veľké skúsenosti. Videl ste naše zhromaždenie a pochod na sviatok Pokrova. Kyjev nikdy nič také nikdy nevidel. Máme veľa ľudí, s ktorými môžeme počítať a s ich pomocou pretlačiť naše zákony.

(Tomáš Haas: Nič také nevideli a v novinách sa nedočítali ani našu televízni diváci a čitatelia tlače. Naše média najväčší nacistický sprievod od druhej svetovej vojny v Kyjeve akosi prehliadli a neinformovali o ňom)

Pravý sektor dnes – sú to ľudia so zbraňami a bojovou skúsenosťou, ktorí majú teraz politické ciele? Naozaj sa domnievate, že rozumiete ako používať svoj vplyv na vládu?

Dokázali sme už dosiahnuť niektoré ciele. Zatiaľ boli väčšinou skôr taktické. Je tu lustračný zákon, ktorý sme presadzovali už od Majdanu. Dokázali sme dohovoriť určitým ľuďom vo vláde a tak zabezpečiť jeho schválenie. To je tiež náš príspevok. V súčasnosti robíme všetko, čo môžeme pre presadenie nášho zákona o zbraniach, po ktorého schválení budú občania, ktorí dodržiavajú zákony, mať právo držať zbrane. Ten presadíme, tým som si istý. Máme k tomu svoje páky. Hovoríme spoločnou rečou s políciou, bezpečnostnými zložkami, s ministerstvom vnútra a SBU (štátnou bezpečnosťou, pozn. Pr.)

Dobrovoľnícke Ukrajinské Zbory (DUK) neboli ešte legalizované ako ostatné vaše dobrovoľnícke prápory – viete prečo a nie ste tŕňom v päte vlády?

Možno nás tu vláda nechce mať. DUK je unikátne politicko-vojenské hnutie. Vláda si je dobre vedomá, že takéto hnutie môže byť zárodkom niečoho ako moderné kozácke skupiny, čiže skupín nie len folklórneho typu odeté do “sharavar” (široké a podviazané voľné nohavice kozáckého kroje pozn. Pr.) ale niečoho aktívneho a efektívneho. Rokovali sme s Turčinovom (predseda parlamentu pozn. Pr.) a jeho úradom od marca a žiadali sme ho o legálny status. Ale oni to blokujú, vnášajú do rokovaní nové podmienky, ktoré pre nás nie sú prijateľné.

(Tomáš Haas: Aj bez legálneho statusu sú prápory DUK vyzbrojené a vycvičené – za pomoci 19 miliónov dolárov, ktoré poskytla americká vláda. Dobrovoľnícke zbory tiež dostali prísľub amerických inštruktorov pre výcvik dobrovoľníkov. Ako ohlásil Pravý sektor prvé prápory už dokončili výcvik a sú pripravené na nasadenie. )

Aké to boli podmienky?

Napríklad nikdy nechceme byť zaradení pod velenie ministerstva vnútra. Hoci sa to malo stať.

A čo Ministerstvo obrany?

Rokovali sme s generálnym štábom. Dospeli sme k súhlasu, že budeme operovať v rámci CIA (Central Inteligence Administration. Aj napriek anglicky znejúcemu menu je to “oficiálny” bezpečnostný orgán ukrajinskej vlády pozn. Pr.) Ale na druhý deň ráno úplne zmenili plány a dali nám ponuku aby sme operovali na území, ktoré sa nám nehodí.

Koľko bojovníkov majú DUK ?

Asi sedem tisíc mužov.

Pravidelne pripomínate, že Pravý sektor je pripravený okamžite konať, ak vláda nebude spĺňať určité vaše podmienky. Aké podmienky to sú, a čo tým mienite, keď hovoríte, že ste pripravení konať a čo vám v tom bráni?

Nechcem destabilizovať vládu v situácii, keď bojujeme vo frontových líniách. Som si vedomý toho, že stačí, keď pošlem niekoľko práporov na Kyjev a vyriešime tak otázku vlády. To je fakt. Naši občania vládu nenávidia tak, že by to pre nás bolo ľahké. Ale tiež chápem, že by to mohlo vydláždiť cestu do Kyjeva pre Putina a jeho armádu. To sa nesmie stať. Preto sme boli proti revolte gardistov a dokonca som poslal niekoľko našich frontových bojovníkov, aby im to vyhovorili, aby im povedali, že takéto akcie by sme nemali organizovať.

Čo hovoríte na situáciu v Donbasu – je to mier, prímerie, alebo len pokoj pred búrkou?

Tento mesiac sme v Donbasu nepodnikli žiadnu ofenzívnu akciu. A žiadne prímerie nebolo. Opakujem … nebolo dňa ani noci, kedy by sme nemuseli bojovať. Keď vám hovoria, že bol kľud, že všetko zmĺklo a bolo ticho, že nebola žiadna delostrelecká paľba, je to lož! Druhá strana nerešpektovala prímerie a tak sme prirodzene strieľali v odvete aj my.

Ale toto “prímerie” má aj pozitívny aspekt. Po prvé – výmena zajatcov. Tá by mala byť dokončená, nemôžeme opustiť naše chlapov, stále ich je 500 v rukách nepriateľov. Za druhé – umožnilo nám konsolidovať naše frontové línie, doplniť zásobovanie, doplniť výzbroj našich obkľúčených brigád, preskupiť sa a priviezť nové zbrane. Počkajme a uvidíme, čo sa stane teraz, pretože naše spravodajstvo nám oznamuje, že chystajú veľkú ofenzívu proti našim pozíciám na všetkých frontoch. Naši bojovníci sú pripravení, prešli ťažkým výcvikom v obranných bojoch.

Očakávate, že príde čas, kedy DUK a Pravý sektor budú jediné sily, ktoré budú bojovať s nepriateľom, ak sa naplní presidentov mierový plán?

Som si vedomý nálady, ktorá prevláda v armádnych divíziách, ktoré bojovali po našom boku. A viem o mnohých brigádach Ukrajinskej armády, ktoré odmietajú poslušnosť voči šialeným rozkazom o mieri atď. Na každý pád nebudeme sami. Dokonca sa v niektorých brigádach hovorí vtip, že tá a tá brigáda ukrajinskej armády je v skutočnosti Pravý sektor. V armáde máme veľkú autoritu.

Je naozaj potrebné, aby bol Pravý sektor tak radikálny? Ako napríklad 8.októbra na Troičine, kde vaši chlapci zničili ilegálne hracie automaty a iniciovali bitky v uliciach?

Keby sme chceli, aby nás všetci milovali, museli by sme byť chodiace dolárové symboly. Každý má rád doláre. My robíme to, čo nerobí vláda. Keď vláda nejedná civilizovane, občania si robia poriadok sami. Ja nevidím nič pozitívne v tom, že nahádžu zkorumpovaných úradníkov do kontajnerov na smeti. Radšej by som ich nahádzal do väzenia. Ale pretože sa k tomu vláda nemá, občania to riešia tak, že tých, ktorí sú stále pri moci, hádže do kontajnerov.

Prečo by malo byť letisko v Donecku bránené?

Letisko sa stalo symbolom odporu Ukrajinských ozbrojených síl. Dokázali sme vybudovať efektívne obranné postavenie okolo letísk. Pristupuje k ešte efektívnejším metódam, ale o tých zatiaľ nemôžem hovoriť. Generálny štáb poslal posily. 93.brigáda, 17.tanková divízia a jednotky Pravého sektora sú tam od minulosti. Teraz sú tam navyše jednotky 79. a 95.brigády. 17.tanková divízia … to sú úžasní chlapci. Ich bojové operácie sú sú hrdinské. Naša obrana je relatívne efektívna.

Pred jedným a pol týždňom bol proti nám vedený dôležitý útok. Dokázali sme urobiť z ich skupiny mleté mäso. Zaútočilo 450 teroristov, ale po skončení bojov ich zostalo len 18. My, Pravý sektor sme mali dva padlých a asi desať zranených. Sami vidíte, aký je to rozdiel v stratách. Myslím, že nepriateľ môže byť porazený, pri dobrom plánovaní a keď ciele sú jasne a správne definované. Neradil by som generálom, aby ustúpili od letiska, pretože sa stalo symbolom našej vojny. Pomstili sme sa za Ilovajsk tým, že sme spôsobili teroristov na letisku neuveriteľné straty.

Čo si myslíte o prezidentovom dekréte o milosti pre teroristov?

Nič dobrého. Počas našej letnej ofenzívy sme oslobodili veľké územia a zahnali sme separatistov do kúta, vstúpili sme do mnohých miest a dedín a videli sme čo tie monštrá urobili normálnym a mierumilovným ľuďom. V Avdivke, severne od Donecka, po vstupe do mesta sme našli mučiarne – ľudí pripútané k stĺpom, mŕtve telá, háčkovanej čreva a všade krv. Odpustiť tým, kto také veci spáchali? Dúfam, že všetky takéto zákony a tak zvané prímerie sú len trikom, ktorý náš prezident hrá. Ak nie, potom je to zrada a naša reakcia tomu bude zodpovedať.

Je pravda, že Pravý sektor financuje Ihor Kolomojský?

Videl som ho naposledy v júni. Politická strana Pravý sektor nedostáva ani hrivnu od oligarchov. Myslím, že Kolomojský Vám to potvrdí. Oligarchovia so mnou nemôžu hovoriť o peniazoch. Ale spolupracujeme aktívne s Dnepropetrovským regiónom a jeho správou a to dvoma spôsobmi. V máji Pravý sektor obsadil na žiadosť regionálnych úradov niekoľko okresov Dnetropetrovskej oblasti – Krasnoarmijsky, Dobropilsky, Velykonovoselkivsky – vyhnali sme teroristov a vytvorili nárazníkovú zónu. Od začiatku vojny nám úrady poskytli asi 200000 hrivien na vybavenie našich základní. A to sú všetky peniaze, ktoré sme dostali od Kolomojského. Nie je to toľko, aby to stálo za reč. Dnes je regionálna štátna správa v pozícii vlastencov. Mali sme aj nejaké ranených, od začiatku vojny viac ako sto. Dostávame plnú starostlivosť a asistenciu Dnepropetrovských nemocníc. Všetko čo potrebujú, dostali od regionálnej správy a od Kolomojského

Zdroj:

http://euromaidanpress.com/2014/10/18/yarosh-i-can-send-several-battalions-to-kyiv-and-resolve-the-government-issue/

http://ipress.ua/articles/ya_mozhu_vvesty_dekilka_batalyoniv_v_kyiv_i_vyrishyty_pytannya_z_vladoyu__yarosh_90414.html

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 5 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?