Publikované: 03.05.2015

Jazda Nočných Vlkov nie je búrka v pohári vody.

   Som rád, že sa potvrdilo, že E.Chmelár sa mýlil. Udalosti na Slavíne 2.5.2015 ukázali, že jazda Nočných Vlkov a konvoj americkej armády znamenajú viac, ako presun po ceste. Majú naozaj niečo spoločné. Predovšetkým to, že sú naozaj vyjadrením mocenského postavenia a provokáciou druhej strany. Sú síce malou súčasťou, ale veľkej búrky, ktorá sa už spustila a nevieme aká silná bude, ani ako dlho potrvá.

   Omnoho dôležitejšie sú ale ich rozdiely. Ja ich vidím takto:

1.Kým americký konvoj mal vojenský až bojový charakter a bol propagáciou začiatku možnej novej vojny, jazda motoriek mala civilný a pietny charakter a bola oslavou konca starej vojny. Celkový morálny a duchovný odkaz amerického konvoja je minimálne diskutabilný, ak nie negatívny. Odkaz ruských motorkárov výrazne pozitívny.

2.Kým americký konvoj je vyjadrením amerického imperializmu, európskeho etatizmu a ich systémového upevňovania, ľudia a motorkári na Slavíne boli vyjadrením individuálnej iniciatívy, slobody a aj vzbury proti systému.

3.Kým americký konvoj je pokračujúcou snahou o udržovanie rozdelenia Európy na východ a západ a ich vzájomnej hrozby, motorkársky je vďaka solidárnosti domácich motorkárov a občanov jasným vyjadrením zmieru, odpúšťania minulosti a spontánneho spájania Európy.

   Je dobré, že práve v Bratislave na Slavíne nadobudla jazda motorkárov ešte silnejší morálny a duchovný rozmer. Bolo by ešte lepšie, keby tento odkaz putoval s motorkármi ďalej do Rakúska, Nemecka i Česka. Je dôležité, aby sa v prichádzajúcej búrke postavilo na túto stranu čo najviac občanov. Dobrovoľne a samostatne.

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?