Publikované: 02.04.2014

Je tu šanca na zmenu Slovenska

Ešte predtým než existovalo hnutie NOVA som veľmi rad sledovali aktivity, ale aj spoločné pôsobenie Daniela Lipšica, Janky Žitňanskej a Radoslava Procházku v strane KDH. Považoval som to za iniciatívu mladých ľudí, ktorej cieľom bolo niečo v tejto krajine zmeniť k lepšiemu. Dôkazom ich vzájomnej spolupráce je aj skvelý nápad „Lipšic v obývačke“. Išlo o návštevy spomínanej trojice priamo doma u občanov a diskusia s nimi o bežných problémoch. Bola to súčasť kampane pred voľbami 2010 po ktorých sa premiérkou stala Iveta RadičováDaniel Lipšic ministrom vnútra.

Napriek tomu, že táto vláda po necelých dvoch rokoch padla, som veril, že Slovensko nebude po predčasných voľbách 2012 červené. Aj preto som práve spomínanú trojicu politikov svojím hlasom podporil. Avšak krajina vlne strany Smer neodolala a tá vytvorila jednofarebnú vládu. S prekvapením som však sledoval dosiahnuté výsledky všetkých troch poslancov. Daniel Lipšic získal 104 635 hlasov, Rado Procházka 47 175 hlasov a Janka Žitňanská 38 635 hlasov. Bol to naozaj slušný výsledok.

Po voľbách Daniel Lipšic a Jana Žitňanská z KDH vystúpili, pretože pochopili, že tadiaľ cesta nevedie a urobili naozaj veľmi dobre. Dnes je KDH na tom pomerne zle. Prekvapilo ma však trochu to, že Radoslav Procházka ich nenasledoval, ale že sa oddelil. Napriek tomu prišla na svet idea, ktorá sa premietla do vzniku hnutia NOVA. Daniel Lipšic a Janka Žitňanská začali budovať hnutie. Radoslav Procházka zase predstavil svoje nápady vo forme platformy Alfa a neskôr sa rozhodol kandidovať na prezidenta.

Prejdem teda k posledným prezidentským voľbám a musím poukázať, že jasne ukázali chuť občanov tejto krajiny odmietnuť starých politikov, ktorí neponúkajú v podstate nič iné, len svoje skúsenosti. Dôkazom toho všetkého je to, že pán Kiska a určite aj spomínaný Procházka dosiahli pekný počet hlasov.

Už pri vzniku hnutia NOVA ma zaujalo heslo „Slovensko treba postaviť odznova“. Myslím, že vystihuje presne to, čo by sa malo naozaj stať. Postaviť Slovensko „odznova“. Zbaviť sa komunistických politikov a bábok v rukách oligarchov. Roztrieštenosť pravice po voľbách 2012 oslabovala výraznosť vzniku a pôsobenia hnutia NOVA, pretože média hádzali všetky pravicové strany a hnutia do jedného vreca. Teraz sa však niečo začína meniť a to vďaka nádeji a optimizmu, aké priniesli aj prezidentské voľby. Najprv to bolo prvé kolo volieb a za ním aj druhé. Treba upozorniť dokonca na to, že tieto voľby priniesli aj prekvapujúce vyjadrenie, ktoré absolútne nikto nečakal a to prejav ochoty spolupráce zo strany Ivety Radičovej!

Konečné víťazstvo Andreja Kisku v týchto voľbách je signálom zo strany ľudí a to, že očakávajú niečo nové. Nie tradičné strany, ktoré dostali vo voľbách vysvedčenie aké dostali, ale mladé tváre, nové myšlienky, a nové veci. Avšak určite také, ktoré majú nejakú hodnotu, význam a cieľ. Pokúsim sa ich vymenovať. Okrem hnutia NOVA a jeho hlavných predstaviteľov ako Daniel Lipšic, Jana Žitňanská, Daniel Krajcer a ďalších, mám na mysli určite a jednoznačne aj Rada Procházku, Miroslava Beblavého, Lucie Žitňanskej, Andreja Hrnčiara atď. Ak si tieto mená dáme dokopy napríklad s menom Ivety Radičovej, myslím si teda, že ide o „ponuku“, ktorá sa neodmieta. Presný formát spolupráce sa odhaduje zatiaľ ťažko, ale toto je predbežná predstava alternatívy voči strane Smer bez tradičných politických strán, kde ďalší  vývoj sa odhaduje tiež veľmi ťažko hlavne v prípade SDKÚ-DS a KDH.

Napriek tomu, že som spomínal mená, ktoré v slovenskej politike sú nejaký čas, ich potenciál ešte nebol využitý a sú stále pomerne mladí a našťastie nepoznačení komunizmom.

Na chvíľu sa pristavím pri protestoch Gorila a nejakej túžbe viacerých ľudí zvrhnúť politikov a riadiť krajinu bežnými ľuďmi. Predstava je to možno pekná, ale celkom tak to nefunguje. Pochopila to dokonca sama organizátorka protestov Gorila a uznala, že tie ich požiadavky boli uletené (viď video)

http://tv.sme.sk/v/29606/organizatorka-protestov-gorila-nase-ciele-boli-uletene-vitazstvo-kisku-je-dobra-sprava.html?ref=tit

Vyzerá to tak, že to ľudia po roku 2012 aj celkom pochopili a aj preto si zvolili Andreja Kisku za prezidenta. Vytvoril sa tu priestor pre príval nových myšlienok a nápadov. Do tej vlny určite patrí aj hnutie NOVA, ktoré má šancu byť súčasťou obnovy Slovenska, ktoré to určite potrebuje a začať už pomaly môže aj nový prezident.

Ide nám o lepšie Slovensko!  

 

 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 8 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Zdenek Janecek

    celkem pekny PR blog ;-) — ale realita je jina. KDH a SDKU maji sve skalne priznivce a ti jsou takovy, asi jako smeracti. Bez ohledu na vysledky je obdivuji do nekonecna. Jejich kradnuti, bezohlednost a absence empatie je prilis nezajima. — Jedina strana, ktera nekrade a neobraci kabat je SaS a to myslim naprosto vazne. Jejich kauzy nikoho neokradli a jsou nafouknute ad absurdum. A voli ji lidi, kteri jsou velmi citlivi na kazdou somarinu a tak jim nic neodpusti. ;-) — Takze NOVA ma na vyber, jakou bude delat politiku. Bud bude klamat a podvadet a bude mit sve stado ovec, nebo se vyda cestou SaS a to je dobry program a neustale vysvetlovani a obhajovani proti pricucnutym a nenazranym.

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?