Publikované: 24.04.2013

Jeden článok, ktorý nekomentuje Ivetu Radičovú

Bývalú premiérku Ivetu Radičovú nemienim a nebudem nijako komentovať, pretože

 • môj vzťah k nej nie je vyslovene kladný
 • podľa môjho názoru bola premiérkou druhej najlepšej vlády v dejinách samostatného Slovenska
 • medializácia jej súkromných vyjadrení je priehľadnou zámienkou na zákulisné boje

ale najhlavnejší a skutočne podstatný dôvod je

 • že akékoľvek konfrontačné vyjadrenia sú úplne o ničom, keď želaním  voličov je niečo úplne iné.  Ľudia v prvom rade potrebujú mať záruku, že politická scéna, že politici sú tu pre občanov a nie ako to vidíme dnes, sme sluhovia politikov. A že politici budú v prvom rade riešiť problémy občanov a nie vytvárať stálu hrubšiu a pevnejšiu sieť mafiánskych prepojení

Vážení spoluobčania, v jednom zo svojich článkov som napísal, že nejednotnosť a roztrieštenosť opozície vyhovuje jedinému subjektu politickej scény – Smeru : ”Skrátka na Súmračnej potrebujeme kľud, páni. Tu sa robí politika, big business a rozhoduje sa o štáte. Tam vonku sa pokojne trhajte do krvi a nech Vás ani nenapadne sa spájať, to by som musel opäť urobiť na piesočku poriadok.

A je to čistá pravda. Vždy keď potrebuje vláda zakryť nejaký škandál, alebo pripraviť nejaký zaujímavý projekt, objaví sa niečo, čo spôsobí búrku v pohári vody politickej scény. Keďže škandály a projekty vlády prichádzajú neustále, bez prestania a kontinuálne je zrejmé, že vláda nesmie dopustiť zjednotenie opozície ani na krátku dobu.

Divide et impera

Starí Rimania mali heslo “Divide at impera” – Rozdeľuj a panuj. Jediné čo stratégom Smeru treba v súčasných rozbúrených vodách politiky je, zverejniť prieskum, článok, občas posunúť nejaké nezhody v stranách na vyššiu úroveň apod. Médiá sa toho vždy chytia a následne je niekoľko dní pokoj, opozičné strany sa hádajú do krvy, rozdeľujú sa a štiepia na stále menšie, stále neškodnejšie kúsky. Keď nie je nič iné, postačí aj škandalizácia nejakej miestnej celebritky. Vždy lepšie ako keď sa píše o tých hore.

Minulé týždne bola témou čísla jedna SaS. Je zaujímavé že akurát v tom období sa rozbiehala Nástenka čísla dva, perfektne pripravený tendrový “manéver” spoločnosťou ROA z “Horných Plachtiniec”  desiatkach miliónov EUR, za ktorý nikto nenesie zodpovednosť.

V minulých dňoch sa objavil ďalší prípad, ktorý však už bude mať trestoprávnu dohru, keďže je možné, že došlo k pokusu o podvod – prípad Grandwood. Aká náhoda, akurát vtedy sa objavia listy Radičovej. Opäť nie je nejaký aktuálny Grandwood dôležitý, treba naliehavo riešiť veci dávno minulé a vyvolať ďalšie kolo rozbrojov na opozičnej scéne.

Cesta do otroctva

Čo považujem za podstatné, je práve zlyhávanie vlády vo veciach, ktoré by občanov mali zaujímať.

 • Zvyšovanie nezamestnanosti
 • Stále väčšia chudoba
 • Historicky rekordné zvyšovanie zadlžovanie štátu
 • Obrovský nárast korupcie – viď nezvolenie predsedu NKÚ
 • Likvidácia základov právneho štátu – preto Čentéš nesmie byť Generálny prokurátor
 • Neriešenie sociálneho systému a zvyšovanie napätia v sociálne vylúčených spoločenstvách
 • Upadajúca úroveň školstva (aj keď tu minister Čaplovič má aspoň nejakú snahu)
 • Kolaps zdravotníctva
  apod.

Tieto javy sú neustále potláčané do úzadia “podstatnými” škandálmi nepodstatných vecí a udalostí. A to je práve dôvod, prečo sú jednodenné senzácie a škandály také populárne – pretože je to čas, keď sa nemusí vláda tváriť, že pracuje pre blaho občanov…

Vždy som považoval Smer za vynikajúcu marketingovú firmu. Predvádza to dennodenne. Síce sa to netýka kvality výkonu verejnej správy ale spôsob akým vie Smer  uchopiť a udržať moc je impozantný. Dosah a význam jednotlivého občana na výkon štátnej moci stále upadá, zvyšuje sa jeho závislosť od štátu, stáva sa doslova sluhom, otrokom štátu.

Aj keď je to pri súčasnom stave rozhádanosti opozície prakticky ilúziou, pomohlo by, keby boli opozičné strany schopné sa dohodnúť a hlavne dodržať dohody. Vzhľadom na existujúcu realitu, však budeme na politickej scéne naďalej svedkom nemohúcnosti opozície s dominanciou Smeru.

Pre diskutérov by bolo  skutočne vhodné, keby si uvedomili existenciu chvosta, ktorý vrtí psom…

pošli na vybrali.sme.sk

Zdroj
Blog Sme: http://jurajpolacek.blog.sme.sk/c/325518/SaS-je-najvacsia-strana.html
HNOnline = http://moje.hnonline.sk/node/13441

 • SlabéVýborné (+21 skóre, 25 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?