Publikované: 19.06.2013

Jedna z mnohých… taký je život

Na krásne letné popoludnie by sa hodilo viac poézie a zmrzliny, ale realita ulice mi ponúkla príbeh zo života a preto ho tu prerozprávam.

Bola raz jedna mamička, ktorá priviedla tomuto svetu tri krásne dcéry. Život mala preťažký. Aká koruna do domu prišla, taká krčmárovi odišla. Nič netrvá naveky…a tak vedela, že ako vynáša z domu peniaze, tak vynesú aj jeho. Stalo sa. Jeden neskorý jesenný deň ostala sama s tromi devami, dlhom za strechu nad hlavou, prázdnym slamníkom, chuťou žiť a prekonávať problémy…
Dcéry sa postupne rozišli do škôl za vzdelaním. Vždy ich viedla k tomu, aby mali ľahší život, ako mala ona. Keď posledná študovala za učiteľku, prvá dcéra sa vydala. Nie veľmi dobre, ale človek nikdy nevie, čo sa v tom druhom skrýva. Dcéra viac sama, ako s mužom a prázdnymi srdcom ako mama.
Druhá sa s vydajom neponáhľala a našla si zodpovedného a spoľahlivého. Stará sa o rodinu a mamka ma z dcéry úprimnú radosť.
Najmladšia sa stala učiteľkou, ale čo priviedla do domu, to už matkino srdce neteší.
„Na celú rodinu jeden učiteľský plat nestačí… a zdá sa, že rozvod nenechá sa seba dlho čakať. Majú krásne dve dcéry a muža alkoholika, bez zodpovednosti, bez práce… už keby bola rozvedená, bolo by dobre.“ Nuž dobre, aj nedobre, pomyslela som si.

Vráťme sa k mame, čo porodila tri dcéry a a svet uzrelo z jej krvi šesť vnúčat.
Pritiahla si do života druhého muža, bol vážne chorý, ona o tom nevedela, skôr ako sa stihli zosobášiť, opustil tento svet… Nevznikol jej nárok na vdovský dôchodok.

„Mala som krásny dvojizbový byt v centre mesta, rozdala som dcéram, nechala som si na pohreb a prenajala si jednoizbový bytík. Keď všetko poplatím, ostane mi z dôchodku 50 € na celý mesiac. Nemôžem v noci spať, trápim sa, lebo ma čaká oslava okrúhlych narodenín a ja nemám peniaze. Pozrite, poslali mi pozvánku na mestský úrad, nemôžem deťom povedať, aby neprišli.“
Zakončila svoje rozprávanie so slzami v očiach… a bolesť premkla aj mňa. Jedna z mnohých, ktoré podobný problém riešia zadlžovaním sa… .

Ak sa Vám článok páčil kliknite na pošli na vybrali.sme.sk a stlačte Hlasuj!

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?