Publikované: 11.08.2020

Jedni môžu, druhí nesmú…

Vedúci spravodajského výboru Snemovne reprezentantov USA, demokratický kongresman Adam Schiff, vyzval na podporu protestov v Bielorusku demokracie na celom svete. Vedúci Výboru pre zahraničné vzťahy Senátu USA Jim Risch zase vyzval bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby rezignoval, ak sa jeho znovuzvolenie ukáže ako nedemokratické.
(Nad hlavou vlajka slobody a demokracie, v ruke smrtiace zbrane)
(USA sa topia vo vlastných “sračkách” ale nevedia sa zbaviť zlozvyku miešania sa do cudzích záležitostí všade vo svete; ale prskajú, ak to hoc aj robí, Rusko, čo však nebolo potvrdené)
(Žiadam rozpustenie americkej Snemovne reprezentantov. Iná reakcia mi nenapadá…)
Svetlana Tichanovská sa nezúčastnila prvého povolebného protestu a v rámci druhého sa stratila z dohľadu.
Druhý deň povolebných protestov: Udajná víťazka preziderntských volieb sa vzdala protestov a stratila sa z dohľadu.
Vilnius informoval, že Svetlana Tichanovská sa nachádza v Litve

V Bielorusku bola zadržaná asi sedem hodín, uviedol litovský minister zahraničných vecí Linas Linkevicius. “Svetlana Tikhanovskaya je v bezpečí. Je v Litve,” napísal v utorok na svojej Twitter stránke. Litovský minister zahraničných vecí tiež uviedol, že Tichanovská bola zadržaná v Bielorusku asi sedem hodín. ”Hlavné je, že je v bezpečí, pretože bola zadržaná v Bielorusku predtým a strávila asi sedem hodín vo väzbe,” uviedol.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/9169779
https://vz.ru/world/2020/8/11/1054247.html
https://vz.ru/news/2020/8/11/1054329.html
Problém slobodných a demokratických volieb je, že po nich sa porazená opozícia a menšiny snažia zvrátiť výsledky volieb „na ulici“.
O tom sú spravidla oranžové revolúcie a krvavé majdany, zakladané obvyklými algoritmami, vždy podporované „slobodným a demokratickým“ zahraničím…
Prezidentka kritizovala Lukašenkov režim:
https://www.aktuality.sk/clanok/813256/prezidentka-skritizovala-lukasenkov-rezim-a-odsudila-nasilie-v-bielorusku/
K zabitiu mladíka policajnou dodávkou, odvážajúcou zadržaných: Vraj bol len zranený (vlastnou vinou). Údajne v Minsku má ísť už o troch mŕtvych. Ide o nepotvrdené fámy, majúce účel zostriť napätie a protesty.
Pripomína to údajnú smrť študenta Šmída v Prahe (1989) ktorá mala priliať olej do ohňa. Šlo o agenta ŠTB Zifčáka.
Ak by aj predbežné výsledky s 80-timi percentami boli sčasti upravené v prospech Lukašenka, sú beztak vyššie, než ostatných volebných kandidátov a porazenej Sviatlany Cichanovskej (10 percent): https://dennikn.sk/minuta/1997978/
Výsledky plasticky vykazujú volebný pomer Lukašenko verzus opozícia.
https://www.aktuality.sk/clanok/813256/prezidentka-skritizovala-lukasenkov-rezim-a-odsudila-nasilie-v-bielorusku/
Zmena stavu (povolebné protesty v Minsku)
TASS, 11. augusta. Jeden demonštrant v Minsku bol (samo) zabitý pri zrážkach so špeciálnymi silami. Tlačová tajomníčka ministerstva vnútra Bieloruska Olga Chemodanová to oznámila v pondelok vo svojom telegramovom kanáli:
“Počas konfrontácie so špeciálnymi silami, ktoré prišli na odblokovať námestie, sa jeden z demonštrantov pokúsil hodiť neidentifikované výbušné zariadenie na stranu zasahujúcich policajtov. Výbušnina mužovi vybuchla v ruke a spôsobila mu zranenia nezlučiteľné so životom“, hovorí správa: https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/9168325
Webový portál Bieloruska www.belarus.by BelTA (БелТА: Новости Беларуси) a portál http://tut.by/ sú práve nedostupné. Expert posúdil pravdepodobnosť odpojenia internetu v Bielorusku od zahraničia. Prerušenia internetu v Minsku začali v nedeľu ráno, v deň prezidentských volieb. Webové stránky hlavných bieloruských masmédií a orgánov neboli k dispozícii. V mnohých mestách v Bielorusku sa vyskytli problémy s prácou spravodajských zdrojov vrátane portálu tut.by a štátnej agentúry BelTA.
https://vz.ru/news/2020/8/10/1054281.html
Problém Lukašenka a Bieloruska je podobný ukrajinským Janukovyčovi, Porošenkovi a Zelenskému. Lukašenko „uviazol“ medzi Putinom a Západom.
Miešanie sa Západu do vnútorných záležitostí Bieloruska je nepopierateľné…
Western používa porazenú opozíciu na pokus zvrátiť volebné výsledky a pomery prostredníctvom “ulice” a za každú cenu, aj občianskej vojny.
Problém ekonomiky Bieloruska „visí“ na lacných ruských energiách. Bielorusi v prezidentských voľbách rozhodli, že nechcú byť vazalmi Západu včítane USA a nechcú si nechať podrobiť a rozkradnúť ich krásnu a bohatú krajinu.
Predstava členstva Bieloruska v NATO a EÚ verzus Rusko je z pohľadu geopolitiky desivá…

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

P.S. Ostatok je na „tyranovi“ (vraj „posledný diktátor Európy“). Okrem „malého“ Orbána, poľskej PiS a „veľkého“ tureckého sultána Erdogana.
Bieloruský spravodajský portál www.belarus.by je podľa mojich poznatkov od popoludnia dostupný.
Po 15-tej som zistil, tže aktívny je aj web https://www.belta.by/
11. augusta, Minsk/ Corr. BELTA/. Vyhlásenie členov Rady republiky a zástupcov Poslaneckej snemovne.
Poslanci kategoricky odsudzujú pokusy niekoľkých partizánskych skupín a mládeži rozdeliť spoločnosť:
„Každý občan je povinný dodržiavať zákony a štát musí zaistiť zákon a poriadok. Činnosť policajných zložiek a orgánov činných v trestnom konaní je primeraná charakteru aktivít a provokáciám účastníkov protestov.“ https://www.belta.by/society/view/put-nasilija-ne-priemlem-dlja-belorusskogo-naroda-zajavlenie-parlamenta-402460-2020/
Takzvaný “nedemokratický” prístup bieloruskej štátnej moci (prezident, vláda, parlament) nemajú porozumenie pre “ulicu”.

 

 

 

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?