Publikované: 13.05.2013

Jozef Lukáč: Korupcia naša každodenná

Tretie miesto.  V konkurencii všetkých štátov Európy? Krásny výsledok. My ale nespíme na vavrínových vencoch pretekárov sedlajúcich Seaty a chceme byť lepší. Za každú cenu minimálne druhé miesto! Je potešiteľné, že dobrý výsledok  leží na srdci aj pánovi Ficovi a ako je z obrázka zrejmé, pokyny už pán premiér vydal.

Trocha humoru na začiatok, no bohužiaľ, úsmev takýto humor nevyvoláva a dobrý pocit na duši už ani náhodou.

V nejakej spravodajskej relácii toto nelichotivé tretie miesto komentoval jeden pán tak, že ak sa firma nebude správať korupčne, v konkurenčnom prostredí neprežije. Korupcia je nevyhnutnosť! Smutné. Utopisticky si predstavme, že pri získavaní štátnych zákaziek by nikto nikomu nezaplatil ani jedno úplatné euro. Stalo by sa to, že tie firmy by fungovali presne tak isto ako doteraz, len rozdiely medzi chudobnými a bohatými by nebol taký priepastný.

Kde sú ale korene tejto korupcie a kedy začína klíčiť?

V tomto týždni sa budú po rokoch opäť konať prijímacie skúšky na všetky stredné školy. Výberovým konaním bude musieť prejsť každý žiak, ktorý bude chcieť študovať od budúceho školského roka v prvom ročníku v študijnom odbore. Vedenia škôl vydumali kadejaké pravidlá, len aby nádejné talenty a budúce hviezdy študijného neba zakotvili práve na ich škole. Konkurencia :-)

Jedným z kritérií určite budú výsledky Monitora. Kto má doma deviataka, presne vie, o čo ide (aj keď možno ani nie). Pre ostatných, Monitor je celoslovenské testovanie deviatakov z ich na základnej škole nadobudnutých vedomostí. Dnes som čítal toto. Musím povedať, pre mňa to nebola informácia. Počul som už pred tým, že mnohých z večera do rána niečo osvietilo tak, že matematický trojkár dal Monitor z matematiky na 100%. Ja viem, zázraky sa dejú, ale v takom rozsahu na takom malom mieste?

Asi je každému jasné, že bežným opisovaním sa zázrak v takom meradle udiať nemôže!

Koniec mája je čas, kedy pre mnohých končí nadobúdanie vedomostí na školách a začne nadobúdanie vedomostí na vlastných chybách. Maturantov čaká posledná časť maturitnej ságy, ktorá sa v tomto roku začala 12. marca písomnými skúškami zo slovenčiny a v ďalších dňoch pokračovala podľa harmonogramu. 7. mája si mohli riaditelia škôl elektronicky prevziať takmer dva mesiace netrpezlivo očakávané výsledky. A verte mi, NÚCEM (táto organizácia dozor nezabezpečuje) sa pri vyhodnocovaní týchto výsledkov nestačí čudovať.

Prečo som spojil tretie miesto v rebríčku korupcie s Monitorom a maturitnými skúškami? Z jednoduchého dôvodu. Korupčné správanie vštepujeme do hláv už žiakom na základných školách. Už na základných školách sa žiaci stretnú s tým, že problém sa dá vyriešiť aj iným, ako morálne správnym postupom. Pokračuje to strednou školou a  tento videoblog  potvrdzuje, že to na stredných školách nekončí.

Potom sa nečudujme, len ticho kráčajme. Ono to nakoniec nejako vyhnije.

  • SlabéVýborné (+17 skóre, 21 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?