Publikované: 30.04.2013

Jozef Lukáč: Lopota ťažká učiteľská

Ak ste boli účastní debaty o zvyšovaní veku odchodu do dôchodku, iste ste zažili búrlivé reakcie o ťažkej robote a o zodretí človeka až do smrti a o odnášaní z pracoviska nohami napred a iné srdcervúce argumenty. A je mnoho ďalších argumentov,  prečo by sa naopak, vek odchodu do dôchodku, mal znižovať. Porovnávanie sa napríklad s Nemcami, kde ľudia odchádzajú do dôchodku po dosiahnutí 65. roka života a postupne sa bude zvyšovať vek na 67 rokov,  neprichádza do úvahy. Oni si tam žili predsa oveľa ľahšie, nie sú tak zodretí z ťažkej lopoty, ženám tam stačilo robiť na pol úväzku a podobne argumenty. Kapitalisti jedni zahnití!

Tu je ale trocha rozpor, pretože tí istí ťažko lopotiaci slovenskí zástancovia znižovania veku odchodu do dôchodku velebia socialistické zriadenie, v ktorom prežili väčšiu časť svojho života a v ktorom sa komunisti postarali. Postavili bytovky (trocha pravdy na tom bude, pretože vďaka nim sme nakoniec bohatší, ako Nemci :-) ), každý mal robotu, poľnohospodárstvo fungovalo (menej sa rozpráva o vreciach, ktoré sa cestou zatúlali na dvor), a … veď to poznáte.

Ono je to tak, argumentujeme tým, čo nám najlepšie v danej situácii vyhovuje. Že je v argumentoch rozpor, je nepodstatné. Ale ruku na srdce, komu sa to nestalo :-) .

Hlavný dôvod (ono je pravda, že dôvodov je viac), ale hlavný dôvod podľa mňa, prečo nezvyšovať a skôr znižovať  vek je ten, že popri dôchodku ( nebudem sa sporiť, áno výška dôchodku, v porovnaní s … je dosť nízka) môže dôchodca nerušene pracovať ďalej a teda, čím nižší vek odchodu do dôchodku, tým skôr dva platy.

Brať dva platy od dvoch zamestnávateľov je podľa mňa v poriadku. Svoje si človek odrobil, dostane zaslúžený, aj keď malý v porovnaní s … dôchodok a ak je pre súkromnú firmu nenahraditeľný a všetci sa dohodnú a sú spokojní, tak hoci aj do „nohami napred“.

Iné to je, ak vitálny dôchodca poberá dva platy od tej istej firmy. Pracujúci dôchodcovia v štátnej alebo verejnej správe sú presne ten prípad. Toto sa mi už v poriadku nezdá. A takých ťažkou prácou zlopotených  dôchodcov je asi 20 000.

Tak sa ľahko môže stať, že 67 ročný „manažér“ SOŠ, ktorému chrbát kryje 62 a pol ročný „manažér“,  s úsmevom na tvári podpíše ukončenie pracovného pomeru výpoveďou z dôvodu ak: „sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách“ 45 ročnému chlapovi, ktorého potomstvo ešte študuje na vysokej škole.

Na vracanie mi je.

  • SlabéVýborné (+7 skóre, 13 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?