Publikované: 17.05.2019

K Alabame sa pripojil štát Missouri

Aj zákonodarný zbor amerického štátu Missouri schválil prísny interrupčný zákon, ktorý zakazuje potraty po ôsmom týždni tehotenstva.


V USA sa pretrhlo vrece so zákonmi, obmedzujúcimi legalizáciu interrupcií. Zákon HB126 zakazujúci potrat  do ôsmeho týždňa prešiel cez Missouri House. Republikánsky guvernér Mike Parsons návrh zákona podpíše.
Odporkyne zákona kričali: „Práva žien sú ľudské práva!“. V hesle je pravda, polopravda aj lož v tom, že právo ženy na vlastníctvo jej tela ženou, končí v jej v maternici. Sporným môže byť ľudsko-právny konflikt v prostredí práva na výhradu svedomia a slobodu tehotnej ženy po znásilnení alebo po inceste.
Podobne: „Som žena. Je to moje telo, je to moja voľba!“ Ibaže súčasť ženinho tela je len jej prázdna maternica.
Podobne ako v štáte Alabama, výnimka sa pripúšťa len v prípade ohrozenia matkinho zdravia, nie incestu alebo znásilnenia. Missouri sa tak stalo ďalším americkým štátom, v ktorom republikáni presadili sprísnenie interrupčných zákonov.
http://www.blogovisko.sk/drakonicky-potratovy-zakon-alabamy.html
Republikánske ťaženie proti potratom má zvrátiť súdne rozhodnutia z kauzy Roeová verzus Wade z roku 1973 ako precedens, ktoré interrupcie v USA legalizovalo.
Odporkyne obmedzovania práv na interrupciu považujú právo na potrat za súčasť plánovaného rodičovstva: Veríme, že sexuálna a reprodukčná zdravotná starostlivosť je zdravotná starostlivosť, a že zdravotná starostlivosť je ľudským právom. To zahŕňa bezpečné, legálne potraty. Každý si zaslúži zdravotnú starostlivosť bez hanby, stigmy alebo úsudku: https://twitter.com/hashtag/womenshealthweek
„Je to desivý čas pre ženy v Amerike“ povedala Leana Wen, prezidentka Akčného fondu pre plánované rodičovstvo. „Plánované rodičovstvo nebude nečinne sedieť a sledovať, ako politici berú naše práva a slobody do zdravotnej starostlivosti o ženy. Budeme bojovať v Missouri, Georgii, Alabame a všade kde politici zasahujú do zdravotnej starostlivosti, pretože zdravotná starostlivosť žien je zdravotná starostlivosť a zdravotná starostlivosť je ľudské právo.“ Pravda, polopravda a lož. Zdravotnú starostlivosť nemožno rozšíriť na výkon potratu mimo zdravotne indikovaných prípadov.
Materstvo a rodičovstvo sa plánuje inak. Okrem toho, tehotenstvo nie je choroba a počatý ľudský plod nie je nádor ale “novotvar” autonómneho ľudského zárodku ľudskej bytosti v maternici samodruhej ženy. 
Zdroje: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/potrat-ani-po-znasilneni-ci-incestu-prisny-zakon-prijalo-po/r~23110a6278ce11e9b38a0cc47ab5f122/
https://www.nbcnews.com/news/us-news/missouri-s-house-passes-bill-banning-abortions-8-weeks-pregnancy-n1006871
Komplementárne zdroje:
https://www.theguardian.com/us-news/live/2019/may/17/trump-news-today-latest-live-abortion-rights-alabama-elizabeth-warren-2020?page=with:block-5cdef6e28f08d2b474ebde9a#block-5cdef6e28f08d2b474ebde9a
https://www.theguardian.com/us-news/2019/may/14/abortion-bill-alabama-passes-ban-six-weeks-us-no-exemptions-vote-latest
Odporcovia interrupcií očakávajú, že nové proti potratové zákony svojou silou vyvolajú súdne spory, ktoré zrejme skončia na Najvyššom súde.
V deväťčlennej najvyššej justičnej inštancii USA, nahrádzajúcej ústavný súd, zastáva päť sudcov „konzervatívne“ názory. Brett Kavanaugha nominoval Donald Trump:


Už by bolo na čase, ustáliť stav v medziach zdravého rozumu a ľudsko-právnej humánnej bioetiky. Zákony sa dotknú aj reštrikciami biznisu potratových kliník. Proti obmedzeniu práva na potrat protestovala  demokratka Sarah Unsicker: „Práčovňa, bielidlo, kyslá horká, zmes, pletacie ihlice, bicyklové lúče, guľôčkové perá, skákanie z vrcholu schodov alebo strechy, to sú spôsoby, ako ženy na celom svete, ktoré nemajú prístup k legálnym potratom, vykonávajú svoje vlastné.”
Hovorca štátu Missouri Elijah Haahr: “Dnes sa štát Missouri postavil za nenarodené deti; odvážna legislatíva, ktorú sme poslali na stôl guvernéra, je najsilnejším a najobsiahlejším pro-life účtom v krajine.”
Zástancovia boja proti potratom v USA presadzujú nové obmedzenia v nádeji, že konzervatívny Najvyšší súd USA zruší viac ako 40-ročnú federálnu ochranu slobodných potratov podľa judikátu vo veci Roe v. Wade z roku 1973.
Slovensko nepotrebuje „sexuálnu výchovu“ k slobodnému sexu, ani o možnostiach antikoncepcie a potratov, ale výchovu k zodpovednému partnerstvu, manželstvu a dobre plánovanému rodičovstvu pre účel výchovy detí.
Reprodukčné právo je odvodené od významu slova reprodukcia, v zmysle rozmnožovať sa, plodiť a rodiť; právo aj preto, lebo môže a nemusí byť naplnené.
Antikoncepcia a potraty nemajú nič spoločné s dobre plánovaným materstvom a rodičovstvom; nič, vôbec nič. Ani s reprodukčným právom.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?