Publikované: 26.06.2016

K brexitu a omylom horlivých politikov…

Podľa politika Smeru Luboša Blahu vraj: „Práve my budeme vyjednávať ďalšie podmienky pre Britániu” (jeho vyjadrenie pre Rádio Expres).

Členský štát EÚ, ktorý sa podľa Čl. 50 Lisabonskej zmluvy rozhodne vystúpiť z jej členstva, oznámi svoj úmysel Európskej rade.
Európska únia uzavrie s Veľkou Britániou dohodu o podmienkach jej vystúpenia a rámec budúcich vzťahov zmysle usmernení Európskej rady a to podľa Čl. 218 odseku 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.
Dohodu s brexiterom v mene EÚ uzavrie Rada na základe súhlasu Európskeho parlamentu, ktorý o nej rozhodne kvalifikovanou väčšinou.
Veľká Británia, ako z Únie vystupujúci štát, sa na rokovaní a rozhodovaní Rady a hlasovaní Európskeho parlamentu nezúčastní.

Nie je to teda Slovensko, ako uvádza bulvár ústami „hovoriaceho samopalu“ („…a víte, jakou má kadenci?!“ Ľuboša Blahu a jeho ustarané „práve my…“).
Spúšť toho emočne exponovaného a až neuroticky pôsobiaceho „guľometu“ stlačte tu:
https://www.expres.sk/65806/prave-my-budeme-v-unii-vyjednavat-dalsie-podmienky-pre-britaniu/

Úlohou predsedajúcej krajiny (Slovensko) Rade Európy,  bude len koordinácia rokovaní už len 27-člennej Rady. Nič viac ale ani menej. V celom kontexte EÚ niet Slovensku čo závidieť…

Budúce vzťahy s Veľkou Britániou, ak neprestane byť „veľkou“ bude Slovensko dojednávať osobitne a priamo, už mimo rámec EÚ (a už aj môže začať…).

S výsledkom platného referenda nespokojní Briti sa vzápätí rozhodli iniciovať akési „opravné“ referendum a petíciou sa dožadujú 60-tich percent platných hlasov.
Také referendum ale zrejme bude platiť pre budúcnosť a vo vzťahu k platnému brexitu nebude mať retroaktívny účinok. Na Slovensku platí trojročný odstup medzi dvomi referendami v tej istej veci.

Poznámka: Ak štát, ktorý vystúpil z Únie, požiada o pristúpenie, takáto žiadosť podlieha postupu podľa článku 49 Lisabonskej zmluvy. Zrejme sa teoreticky dá uvažovať tiež aj o „znovu vstupe“ ale obvyklým postupom: asociačnou dohodou a prístupovými rokovaniami tak, akoby bývalý členský štát EÚ jej členom nebol a čo je dôležité: snáď už podľa dikcie novelizovanej Lisabonskej zmluvy „s ľudskou tvárou“ (predošlý blog).

 

 

 

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?