Publikované: 16.07.2019

K „mŕtvemu“ návrhu na zmenu jazykového zákona

Vo verejnom priestore má podľa platného jazykového zákona mať prednosť slovenčina, ktorá je  jazykom autochtónneho, vnútorne aj navonok základným identifikačným znakom slobodného, suverénneho a zvrchovaného štátotvorného národa a národného štátu.Aktuálne znenie: https://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-270
Maďarská karta nie je mŕtva, ani nespí, len spočíva. Presnejšie, spočívala. Ožila. Zodpovednosť za jej revitalizáciu a otvorenie nesie SaS a navrhovatelia zmiernenia jazykového zákona: Ondrej Dostál, Zuzana Zimenová a Renáta Kaščáková, Peter Osuský.
Zákon „mal“ (konšpirácia blízka pravde) poškodiť jednotu koalície. Tieto persóny ale návrhom spôsobili „aspoň“ obnovu rokovaní o spolupráci SMK s Most-Híd. Zrejme ich „omrzel“ post mečiarovský a post slotovský esenesácky pokoj. Do návrhu SaS bol na juhu Slovenska kľud.
Porovnávacia poznámka: Jedným z dôvodov vnútro ukrajinského konfliktu (Krym, Donbas) je reálny ukrajinský nacionalizmus a Janukovyčov jazykový zákon ostrakizujúci a potláčajúci najmä jazyky rusky hovoriacich menšín vo verejnom priestore so zásahmi aj do školstva a tlače v ruštine.
Toto na Slovensku nehrozí. Slovensko nie je nacionalistický štát. Je štandardný národný štát. Vo veciach jazykových práv slovenských etnických a národnostných menšín, artikulovaných dikciou jazykového zákona, aj z pohľadu ľudských práv sa Slovensko správa a koná štandardne citlivo a korektne. Prednosť slovenčiny sa týka výlučne verejného komunikačného priestoru.
Účelom škandalózneho návrhu, akože inak, liberálov, bol pokus o oslabenie znakov národného štátu paralelne so zamýšľanými pokusmi otvoriť preambulu ústavy a zmena textu „My, národ slovenský“ na „My občania Slovenska“.
Má ísť o zásadnú zmenu národného na občiansky princíp, čo je zásadná zmena charakteru štátu na pr „uľahčenie“ integrácie Slovenska do štruktúr EÚ ako jednotného nadnárodného európskeho super štátu.
Voluntaristickou eschatológiou posledných vecí má mať Schengen pokračovanie zrušením vnútorných štátnych hraníc členských národných štátov a neskôr aj zánik autochtónnych národných štátov Európy postupným zmiešavaním rás a etník do jednej multi civilizačnej a multikultúrnej novej občianskej „eurorasy“ Spojených štátov európskych.
Uvediem aj neuveriteľné: SŠE ústavou a zákonmi zaistí bezpečie svojich občanov elimináciou všetkých odlišných civilizačných, kultúrnych aj náboženských prvkov; všetci budú musieť veriť, myslieť, cítiť a prežívať rovnako. A uctievať jedno náboženstvo. Pod vládou jednej vlajky, jednej ústavy, pre celú EÚ platných zákonov a jednotnej vymožiteľnosti práva. Aj toto je verzia výkladu pojmu rovnosť práv. Aj v časti rodová rovnosť.
Otázkou je, ktorý jazyk bude ústredným komunikačným jazykom. Nemčina či francúzština? Alebo? Samozrejme, až do „onoho času“ bude na pôde EP a EK platiť sloboda práva na komunikáciu v jazykoch národných členských štátov, pokým nebude na Rade dohodnuté inak.
To je utópia voluntarizmu pokračovateľov rozvoja idey tvorcov a otcov zakladateľov Európskej únie.
Tiež sa mi to zdá „na hlavu“. Navyše “to” zaváňa treťou post liberálno-demokratickou totalitou. Liberalizmus je návnada.
Škatule sa kamsi vecne a obsahovo pohnú už po ustálení vedúcich pozícií v rámci štruktúr EP a EK po májových eurovoľbách.
Práve prebieha proces schvaľovania Ursuly van der Leyen na post šéfky Európskej komisie. V hre sú spoločné európske projekty európskeho práva, obrany a ochrany vonkajších hraníc EÚ, migračných a azylových politík, záchrany a nových spôsobov prerozdeľovania utečencov a migrantov, rodovej rovnosti a Istanbulského dohovoru, ochrany detí, mládeže, práva na vzdelávanie cez Erasmus, čistoty životného prostredia skracovaním termínov eliminácie zdrojov kysličníka uhličitého, pred utorňajším podvečerným hlasovaním…
Každý odsek, veta, matky 7-ich detí, začína slovom „musíme“:
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2870105-o-von-der-leyenove-rozhodnou-europoslanci-tajne-navrzena-sefka-komise-nema-nic-jiste
Ústava SŠE nie je mŕtva, len spočíva.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?